Що таке приєднання електроустановок до електромереж?
Під приєднанням електроустановки до електромережі розуміють надання електропередавальною організацією послуги замовнику зі створення технічної можливості для передачі (прийняття) у місце приєднання електроустановки замовника відповідної потужності до електромереж електропередавальної організації (у т. ч. новозбудованих) електроенергії необхідного обсягу з дотриманням показників її якості та надійності.
Відносини, які виникають під час приєднання новозбудованих, реконструйованих чи технічно переоснащених електроустановок замовників до електромереж та під час зміни технічних параметрів електроустановок замовників, врегульовано нормами розд. IV Кодексу систем розподілу*.
* Кодекс систем розподілу, затверджений постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310.
Зазначені послуги надаються на підставі договору про приєднання до електромереж.
У свою чергу, договір про приєднання до електричних мереж — це домовленість сторін, яка визначає зміст та регулює правовідносини між сторонами щодо приєднання електроустановок замовника до електромереж операторів систем розподілу, операторів малих систем розподілу або іншого власника електромереж (основного споживача). Про це зазначено у п. 2.1 розд. ІІ Кодексу систем розподілу.
В яку чергу проводити видатки?
У період дії воєнного стану насамперед слід з’ясувати, в яку чергу можливо проводити заплановані видатки. З цією метою необхідно звернутися до норм Порядку № 590*.
Першочерговими незмінно залишаються видатки на національну безпеку й оборону. Тоді як переважна більшість видатки здійснюється у другу чергу. Їх перелік наведено у п. 19 Порядку № 590.
Серед видатків другої черги, зокрема, передбачені видатки на:
— утримання та обслуговування електромереж;
— оплату послуг з поточного ремонту та технічного обслуговування обладнання, техніки, механізмів, локальної мережі, охоронної сигналізації, систем вентиляції, технічного обслуговування та утримання в належному стані внутрішніх та зовнішніх мереж тепло-, водо-, електро-, газопостачання та водовідведення.
Вважаємо, що в межах таких видатків можливо здійснити у другу чергу й видатки на приєднання електроустановок до електромереж. При цьому такі видатки можна провести за кошти як загального, так і спеціального фонду.
Також нагадаємо: будь-які видатки можуть бути проведені у другу чергу, якщо йдеться про оплату товарів, робіт і послуг за рахунок коштів і загального, і спеціального фондів, що відбувається в межах реалізації проєктів, виконання програм допомоги за підтримки ЄС, урядів іноземних держав, іноземних фінансових та донорських установ і міжнародних фінорганізацій, у т. ч. на умовах співфінансування.
Який КЕКВ застосувати?
У питаннях обрання КЕКВ, традиційно, виходимо з економічної суті платежу та керуємося нормами Інструкції № 333*.
Як ми вже з’ясували вище, приєднання електроустановок до електромереж є послугою, відповідно, видатки на ці цілі слід планувати і здійснювати за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)».
Утім, якщо такі послуги здійснюються у межах капітального ремонту чи реконструкції, то й оплачувати їх слід за КЕКВ основних робіт, тобто за КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів» або КЕКВ 3142 «Реконструкція та реставрація інших об’єктів» відповідно.
Висновки
- Видатки на приєднання електроустановок до електромереж можна провести у другу чергу.
- Обрання КЕКВ залежатиме від виду запланованих робіт: окремо приєднання — за КЕКВ 2240, приєднання в межах капремонту — за КЕКВ 3132, приєднання під час реконструкції — за КЕКВ 3142.