В яку чергу провести видатки?
Передусім з’ясуємо, що собою являє водостічна система. Зазвичай це сукупність зовнішньо організованих елементів, створених для ефективного відведення дощової та талої води.
Для того, щоб провести будь-які видатки у період дії воєнного стану, в т. ч. на облаштування водостічної системи, слід визначити, в яку саме чергу їх можливо здійснити. З цією метою необхідно звернутися до норм Порядку № 590*.
Першочерговими незмінно залишаються видатки на національну безпеку й оборону. Тоді як переважна більшість видатків здійснюється у другу чергу. Вичерпний перелік таких видатків наведено у п. 19 Порядку № 590.
Серед видатків другої черги видатки на обладнання водостічної системи не передбачені. Тож такі видатки можна провести лише у третю чергу.
Також нагадаємо: будь-які видатки можуть бути проведені у другу чергу, якщо йдеться про оплату товарів, робіт і послуг за рахунок коштів і загального, і спеціального фондів, що відбувається в межах реалізації проєктів, виконання програм допомоги за підтримки ЄС, урядів іноземних держав, іноземних фінансових та донорських установ і міжнародних фінансових організацій, у т. ч. на умовах співфінансування.
Який КЕКВ застосувати?
У питаннях обрання КЕКВ традиційно виходимо з економічної суті платежу. При цьому слід керуватися Інструкцією № 333*.
Обрання КЕКВ для планування та здійснення видатків на облаштування водостічної системи напряму залежатиме від подальшого відображення її в обліку.
Так, якщо водостічна система розглядатиметься як окремий об’єкт основних засобів, то витрати на створення такого об’єкта слід планувати і проводити за КЕКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування» (п.п. 3.1.1 Інструкції № 333).
При цьому якщо всі видатки здійснюватимуться за одним договором одним підрядником, то і вартість обладнання, і витрати на доставку та монтаж водостічної системи слід планувати і здійснювати саме за КЕКВ 3110.
У разі ж якщо ви плануєте придбати систему окремо, а встановити її за окремим договором, тоді видатки на установлення слід планувати та здійснювати за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» (абз. 5 п. 1 п.п. 2.2.4 Інструкції № 333).
Натомість якщо встановлення водостічної системи розглядатиметься як поліпшення будівлі, тоді видатки на її облаштування необхідно здійснювати за КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів» (п.п. 8 п.п. 3.1.3.2 Інструкції № 333).
Висновки
- Видатки на оплату облаштування водостічної системи можливо провести лише у третю чергу.
- Обрання КЕКВ напряму залежатиме від подальшого відображення операцій з облаштування водостічної системи в бухгалтерському обліку.