Строки звітування про закордонне відрядження
Умови направлення працівників у закордонні відрядження визначені у розд. ІІІ Інструкції № 59*.
УВАГА!
Після повернення з відрядження працівник зобов’язаний до закінчення п’ятого банківського дня, наступного за днем прибуття до місця постійної роботи, подати звіт про використання коштів, виданих на відрядження
Це чорним по білому прописано у п. 17 розд. ІІІ Інструкції № 59.
Сума надміру витрачених коштів (залишку коштів понад суму, витрачену згідно зі звітом про використання коштів, виданих на відрядження) підлягає поверненню працівником (у грошових одиницях, у яких було надано аванс) на відповідний рахунок установи, що надала кошти, у встановленому законодавством порядку.
Якщо аванс було видано готівкою, то сума надміру витрачених коштів підлягає поверненню працівником до каси відповідної установи чи організації.
Також нагадуємо, що у 2023 році постановою № 913* були внесені зміни до постанови № 98**. Про ці зміни ми докладно розповідали у матеріалі «Новації у сфері відряджень: вивчаємо разом» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 33.
Так, згідно з оновленим тоді п. 5 постанови № 98 граничний строк звітування про використання коштів на відрядження становить п’ять банківських днів після прибуття відрядженого до постійного місця роботи. Причому строки звітування єдині як для відряджень в межах України, так і для закордонних відряджень.
Зауважте: у зазначений строк також слід повернути і суму надміру витрачених коштів.
Таким чином, якщо відряджений працівник отримав аванс на службове відрядження готівкою, він має подати звіт і повернути суму надміру витрачених коштів до закінчення третього банківського дня, наступного за днем прибуття до місця постійної роботи.
У разі ж якщо під час службового відрядження відряджений працівник застосував платіжні картки для проведення розрахунків у безготівковій формі, керівник установи за наявності поважних причин може продовжити строк подання звіту аж до 20 банківських днів.
Чи діють строки звітування, встановленні ПКУ?
Згідно з пп. 170.9.4 та 170.9.3 ПКУ* документальне підтвердження суми фактичних витрат на відрядження здійснюється шляхом надання платником податку підтвердних документів, які засвідчують суму таких витрат, у разі здійснення безготівкових розрахунків з використанням платіжних інструментів, включаючи корпоративні (бізнесові) платіжні інструменти, або особисті платіжні інструменти чи їх реквізити, та повернення особі, яка видала кошти / електронні гроші під звіт, до закінчення місяця, наступного за місяцем, в якому платник податку завершує таке відрядження.
* Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.
Саме ці строки, вочевидь, і ввели в оману нашого читача.
Втім, відповідно до абз. 17 п.п. «а» п.п. 170.9.1 ПКУ суми та склад витрат на відрядження, порядок звітування про використання коштів, виданих на відрядження держслужбовців, а також інших осіб, направлених у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів, визначено Кабміном. А тому строки звітування, встановленні ПКУ, на бюджетні установи не поширюються.
Отже, бюджетники в цьому питання мають керуватися нормами постанови № 98 та Інструкції № 59.
Висновки
- Звіт після закордонного відрядження необхідно подати до закінчення п’ятого банківського дня після повернення з такого відрядження.
- Строки, установлені ПКУ (до кінця наступного місяця), не поширюються на бюджетні установи. Такі установи повинні керуватися нормами постанови № 98 та Інструкції № 59.