Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Платник єдиного податку не має права отримати вексель за відвантажену продукцію

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Вересень, 2008/№ 36
Друк
Відповідь на запитання

Консультують фахівці редакції

 

Платник єдиного податку не має права отримати вексель за відвантажену продукцію

 

Підприємство – платник єдиного податку за проданий товар отримало вексель. Чи буде це порушенням ст. 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» у редакції від 28.06.99 р. № 746/99?

(м. Харків)

 

Підприємство, що працює на єдиному податку, при оподаткуванні користується

Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» у редакції від 28.06.99 р. № 746/99 (далі – Указ). Так, згідно зі ст. 1 Указу юридичні особи, які перейшли на спрощену систему оподаткування за єдиним податком, не мають права застосовувати інший спосіб розрахунків за відвантажену продукцію, крім готівкового та безготівкового розрахунків коштами.

Така вимога обумовлена, очевидно, тим, що базою оподаткування для платника єдиного податку є виручка від реалізації продукції, яка фактично отримана суб’єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (

ст. 1 Указу).

У разі видачі векселя відбувається припинення грошових зобов’язань щодо платежу за договором купівлі-продажу і виникають грошові зобов’язання щодо платежу за векселем. Тобто кошти ні на рахунки в банку, ні до каси не надходять. У результаті заборгованість покупця перед єдиноподатником стосовно відвантаженої продукції припиняється (не у грошовій формі) і виникає заборгованість за векселем (

ст. 4 Закону про обіг векселів в Україні від 05.04.2001 р. №2374-III).

При такому підході сума грошових коштів, що надійшла на розрахунковий рахунок, погашає зобов’язання за векселем і не може бути компенсацією за надані товари. Тому операція з використанням векселя прирівнюється до бартерної операції. Відповідно до

п. 1.19 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР бартер — це господарська операція, що передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у будь-якій формі, відмінній від грошової, уключаючи будь-які виду заліку та погашення взаємної заборгованості, у результаті яких не передбачається зарахування коштів на рахунок продавця. А це порушує вимоги ст. 1 Указу.

Варто зазначити, що податківці неодноразово вказували на це у своїх роз’ясненнях (

лист ДПАУ від 25.02.2003 р. № 3162/7/17-0517 та консультація в журналі «Вісник податкової служби України», 2007, № 24). Але така заборона поширюється лише на отримання векселів, щодо їх видачі законодавство ніяких винятків не має. Про це ДПАУ зазначала у своїй консультації («Вісник податкової адміністрації України», 2006, № 19)*.

*Докладніше див. ст. «Єдиноплатник і негрошові форми розрахунків» // «БТ», 2007, № 21, с. 22.

Хочеться також застерегти платників податку: коли вони отримають вексель за поставлені ними товари, то порушать

ст. 1 Указу, а отже, будуть змушені перейти на загальну систему оподаткування, як того вимагає ст. 5 цього Указу.

 

Сергій ДЕЦЮРА

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць