Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Нецільова благодійна допомога засновнику-пенсіонеру може не обкладатися податком з доходів

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Вересень, 2008/№ 37
Друк
Відповідь на запитання

Консультують фахівці редакції

 

Нецільова благодійна допомога засновнику-пенсіонеру може не обкладатися податком з доходів

 

Підприємство надало нецільову благодійну допомогу одному зі своїх засновників за його особистою заявою в сумі 3400 грн. Податок з доходів фізичних осіб (ПДФО) було утримано в сумі 376,50 грн. Засновник не є працівником підприємства, він є пенсіонером. Чи правильно було розраховано ПДФО? Які документи, крім заяви, повинен подати засновник? Чи слід відображати нецільову благодійну допомогу, надану сторонній особі (непрацівнику підприємства), у формі № 1ДФ?

(м. Харків)

 

Суми НБД за наявності у фізичної особи права на податкову соціальну пільгу (ПСП)* податком з доходів фізичних осіб у певній сумі (у 2008 році —

890 грн.) не обкладаються (п.п. 9.7.3 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 р. № 889-IV). Сума, що перевищує 890 грн., обкладається податком з доходів за ставкою 15 %.

* Зауважимо, що в листах від 23.12.2005 р. № 13010/6/17-3116 і від 28.09.2005 р. № 19273/7/17-2117 ДПАУ зазначає, що у непрацюючої фізичної особи дохід у вигляді заробітної плати дорівнює нулю, тому в неї є право на ПСП, а отже, на пільгу щодо НБД.

Зауважимо, що непрацюючі фізичні особи (особи, в яких зарплата дорівнює нулю), у тому числі й

пенсіонери, мають право на неоподатковувану НБД. Це підтверджує ДПАУ у своїх листах від 07.07.2008 р. № 5401/м/17-0714 № 13574/7/17-0717**, від 23.12.2005 р. № 13010/6/17-3116 і від 28.09.2005 р. № 19273/7/17-2117.

** Див. ком. «Допомога на поховання родича — порядок оподаткування при різних варіантах надання» // «БТ», 2008, № 36, с. 9.

Тому в цьому випадку податок з доходів розраховано правильно:

(3400 - 890) х 15 % = 376,50 (грн.).

Як випливає з

Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом ДПАУ від 29.09.2003 р. № 451, НБД, надану особі, яка не перебуває у трудових відносинах з підприємством, у Податковому розрахунку за формою № 1ДФ відображати потрібно. При цьому неоподатковувана НБД (890 грн., якщо є ПСП) відображається з ознакою доходу «14», а оподатковувана (у нашому випадку 3400 - 890 = 2510 (грн.)) — «17».

Зауважимо, що підставою для видачі непрацівнику підприємства НБД є його

заява, завізована керівником підприємства.

 

Олександра ЯРОСЛАВСЬКА

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць