Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Розрахунок транспортного податку на 2009 рік — заповнюємо правильно

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Лютий, 2009/№ 7
Друк
Відповідь на запитання

Розрахунок транспортного податку на 2009 рік — заповнюємо правильно

 

Що потрібно знати підприємству для розрахунку податку з власників транспортних засобів у 2009 році?

(м. Харків)

 

Платниками податку з власників транспортних засобів (далі — транспортний податок) відповідно до

ст. 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» від 11.12.91 р. № 1963-ХII (далі — Закон про транспортний податок) є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також фізичні особи (громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні власні транспортні засоби.

Об’єктом

обкладання транспортним податком є транспортні засоби та інші самохідні машини і механізми, які перелічені у ст. 2 Закону про транспортний податок і визначені на основі кодів за Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі — УКТ ЗЕД).

Ставки

транспортного податку наведено в ст. 3 Закону про транспортний податок в гривнях з 100 куб. см об’єму циліндрів двигуна, з 1 кВт потужності двигуна або 100 см довжини (для водних транспортних засобів). Ставки податку у 2009 році порівняно з 2008 роком змінилися (здебільшого збільшилися) у зв’язку з набуттям чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань оподаткування» від 25.12.2008 р. № 797-VI*:

* Див ком. «Автомобіль... скоріше розкіш: збільшено ставки акцизного збору на бензин, ставки транспортного податку» // «БТ», 2009, № 3, с. 7.

 

Порівняльна таблиця ставок транспортного податку при проведенні реєстрації, перереєстрації та чергового технічного огляду
(грн. за 100 куб. см)

Код за УКТ ЗЕД

Об’єм циліндрів двигуна

Старі ставки

Нові ставки

8703
Легкові автомобілі
(крім автомобілів з електродвигуном — код 8703 90 10 00)

до 1000 куб. см

3

3

від 1001 куб. см до 1500 куб. см

4

5

від 1501 куб. см до 1800 куб. см

5

7

від 1801 куб. см до 2200 куб. см

10

10

від 2201 куб. см до 2500 куб. см

10

75

від 2501 куб. см до 3000 куб. см

25

75

від 3001 куб. см до 3500 куб. см

25

120

від 3501 куб. см і більше

40

120

 

Як і раніше, юридичні особи самостійно на підставі звітних даних про кількість власних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів

станом на 1 січня поточного року здійснюють розрахунок розміру цього податку. За результатами такого розрахунку вони зобов’язані подати до відповідного органу ДПС за місцем реєстрації транспортних засобів Розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів** на поточний рік (у нашому випадку — на 2009) за формою, затвердженою наказом ДПАУ від 17.09.2001 р. № 373.

** Про заповнення Розрахунку див. статтю «Транспортний податок: складання Розрахунку та облік витрат» // «БТ», 2008, № 4, с. 23.

Подавати такий розрахунок слід у строки, визначені для річного звітного періоду (протягом 60 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного року). Це означає, що останній день подання такого

Розрахунку на 2009 — 1 березня 2009 року. А оскільки ця дата припадає на вихідний день, останнім днем подання Розрахунку у 2009 році вважається наступний за вихідним (або святковим) робочий день, тобто 2 березня 2009 року.

Розрахунок

транспортного податку до органу ДПС можна також надсилати поштою з повідомленням про вручення, для цього платник податку повинен надіслати Розрахунок не пізніше ніж за 10 днів до закінчення граничного терміну його подання (підтвердженням цього виступатиме дата відправлення на поштовому штемпелі), тобто не пізніше 19 лютого 2009 року.

У

Розрахунок транспортного податку включаються тільки ті транспортні засоби, які є об’єктом оподаткування для цього податку та є власністю підприємства. Крім того, слід пам’ятати, що в ньому також відображають дані і про ті транспортні засоби, які звільняються від оподаткування, знаходяться в ремонті, здані в оренду або не використовуються з різних причин.

Виключенням із правила є тільки транспортний засіб, який украдено, за умови наявності щодо цього факту підтверджуючих документів слідчих органів. Отже, у випадку крадіжки транспортного засобу враховувати такий транспортний засіб у

Розрахунку транспортного податку не потрібно. Але у випадку повернення викраденого транспортного засобу платник повинен у 10-денний термін після закриття справи про крадіжку подати до ДПС уточнюючий Розрахунок транспортного податку і сплатити податок за місяці, що залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому був знайдений транспортний засіб.

Для вірного заповнення форми

Розрахунку транспортного податку наведемо порядок його складання в таблиці:

 

Назва графи Розрахунку

Код графи

Iнформація, яку зазначають

1

2

3

«Код транспортного засобу згідно з Гармонізованою системою опису та кодування товарів»

2

Зазначають код транспортних засобів згідно з УКТ ЗЕД груп 87 та 89 Розділу XVII «Засоби наземного транспорту, літальні апарати, плавучі засоби і пов’язані з транспортом пристрої та обладнання» Закону України «Про митний тариф України» в редакції від 31.05.2007 р. № 1109-V

«Марка транспортного засобу»

3

Вказують дані про марку та модель транспортного засобу, які беруть із технічної документації (заводського паспорту або техпаспорту, виданого в ДАI)

«Модель транспортного засобу»

4

«1) Об’єм циліндрів двигуна
(см куб.)
2) Потужність двигуна (кВт)
3) Довжина корпусу (см)»

5

Зазначають дані про технічні властивості транспортного засобу із технічної документації на такий засіб

«Кількість однорідних транспортних засобів»

6

Вказують кількість транспортних засобів в розрізі марок і моделей. Нагадаємо, що дані беруться з бухгалтерського обліку, а саме з субрахунку 105 «Транспортні засоби» на 1 січня поточного року

«Ставка податку в грн. на рік:
1) із 100 см куб.
2) з 1 кВт
3) із 100 см»

7

Зазначають дані про розмір ставок податку відповідно до ст. 3 Закону про транспортний податок у гривнях з 100 куб. см об’єму циліндрів двигуна, з 1 кВт потужності двигуна або 100 см довжини

«Сума нарахованого податку»

8

Розраховують суму податку на поточний рік.
Для наземних і водних видів транспорту податок розраховується за такою формулою:
(гр. 5 х гр. 6) : 100 х гр. 7.
Для транспортного засобу з електродвигуном:
(гр. 5 х гр. 6 х гр. 7)

«Пільги»

«Код згідно з довідником пільг»

9

Зазначають код згідно з Довідником № 48 пільг, наданих чинним законодавством по сплаті податків, зборів, інших обов’язкових платежів станом на 01.01.2009, доведений листом ДПАУ від 15.01.2009 р.

Зазначимо, що пільги в оподаткуванні серед юридичних осіб мають лише платники фіксованого сільськогосподарського податку за трактори колісні (код 8701, крім сідельних тягачів — код 8701 02) та вантажні автомобілі (код 8704). Код пільги повинен бути 12020010

 

«Сума»

10

Вказують суму пільги, яка надана платнику податку. Оскільки пільга згідно зі ст. 4 Закону про транспортний податок може бути лише в 100 % розмірі, то дані графи 10 для платників, які мають пільгу, просто будуть дублювати дані графи 8. За відсутності пільг в графі проставляється прокреслення

«Сума податку, що підлягає сплаті»

11

Зазначають суму податку щодо кожного рядка. Розраховують розмір податку шляхом віднімання від суми нарахованого податку суму наданих пільг (гр. 8 - гр. 10).
Слід зазначити, що сума податку, що підлягає сплаті (гр. 11), округлюється до цілих гривень, без копійок (менше 50 копійок — відкидається, а 50 коп. і більше — округлюється до 1 гривні)

 

Сплачувати

транспортний податок юридичні особи повинні щоквартально рівними частинами (по 25 % нарахованого податку) до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом. Виходячи з цього, граничними датами сплати податку за 2009 рік для юридичних осіб будуть: за I квартал — 14 квітня, за II квартал — 14 липня, за III квартал — 14 жовтня 2009 року, за IV квартал — 14 січня 2010 року.

Фізичні особи, в тому числі і приватні підприємці, сплачують транспортний податок перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд. З цього можна зробити висновок, що

Розрахунок фізичні особи подавати не повинні. На цьому наголошують також і податківці в листі від 18.04.2006 р. № 4344/6/31-1019.

 

Сергій ДЕЦЮРА

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі