Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Про розрахунок вихідної допомоги

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Червень, 2009/№ 24
Друк
Лист від 24.04.2009 р. № 247/13/8409

ВИХІДНА ДОПОМОГА:

Мінпраці роз’яснило, що простій не враховують при її розрахунку

 

Лист Міністерства праці та соціальної політики України від 24.04.2009 р. № 247/13/8409

«Про розрахунок вихідної допомоги»

 

Листом

, що коментується, Мінпраці роз’яснило порядок обліку часу та оплати простою при розрахунку вихідної допомоги.

Чинним законодавством розмір вихідної допомоги прив’язаний до розміру

середньомісячного заробітку. У свою чергу, середню зарплату для розрахунку вихідної допомоги при звільненні згідно з п. 2 Порядку розрахунку середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100), розраховують виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана така виплата (для виплати вихідної допомоги — місяцю, в якому працівника звільнили).

При цьому час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключають з розрахункового періоду. Як зауважив Мінпраці в

листі, що коментувався, таким часом, що виключається, є період простою. При цьому оплату часу простою в розмірі 2/3 тарифної ставки та дні простою не враховують при розрахунку середньоденної зарплати.

Для розрахунку місячного розміру вихідної допомоги можна застосувати таку формулу:

ЗПсер.міс. =
Вп.3

РДф
х
РДг

2
,

де

Вп.3 — виплати, що включаються до розрахунку згідно з п. 3 Порядку № 100 за фактично відпрацьовані працівником робочі дні протягом 2 місяців, які передували місяцю звільнення (протягом іншого фактично відпрацьованого періоду, що включається до розрахунку);

РДф

— кількість робочих днів, фактично відпрацьованих протягом 2 місяців, які передували місяцю звільнення (протягом іншого фактично відпрацьованого періоду, що включається до розрахунку);

РДг

— кількість робочих днів за останні два календарні місяці згідно з графіком роботи підприємства, установленим відповідно до вимог законодавства.

Виходить, якщо простій протягом 2 останніх місяців не перевищував 2 календарних місяці, то при розрахунку вихідної допомоги достатньо виключити з показника

Вп.3суми оплати часу простою (2/3 тарифної ставки), а з показника РДф — дні простою та виходячи з доходу, що залишився, розрахувати суму допомоги. На розрахунок показника РДг час простою не впливає (дні простою враховуємо як робочі дні).

А як бути, якщо працівник два місяці перед звільненням не працював, перебуваючи у простої? Як розрахувати вихідну допомогу в цьому випадку, адже якщо виключити всі дні простою та виплати за цей період, то середньоденна зарплата дорівнюватиме нулю? Відповідь на це запитання Мінпраці в листі, що коментується, не дало. Найімовірніше, у такій ситуації необхідно скористатися абзацом четвертим п. 2 Порядку № 100. Нагадаємо, що згідно з ним, якщо протягом останніх 2 календарних місяців працівник не працював, середня зарплата обчислюється виходячи з виплати за попередні 2 місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середня зарплата обчислюється виходячи з установлених працівнику в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу*.

* Рекомендуємо також ознайомитися зі статтями «Неповний робочий час — особливості нарахування виплат працівнику» з рубрики «Тема тижня» // «БТ», 2009, № 11, с. 38; «Виплати працівникам при звільненні» з рубрики «Шпаргалка бухгалтера»// «БТ», 2009, № 16, с. 23.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі