Теми статей
Обрати теми

Єдиноподатник без Cвідоцтва з вини податківців — чим це може обернутися

Редакція БТ
Стаття

ЄДИНОПОДАТНИК БЕЗ СВІДОЦТВА

з вини податківців — чим це може обернутися

 

Громадянин зареєструвався підприємцем у грудні 2008 року, а 08.12.2008 р. він подав заяву про перехід на єдиний податок (з цього ж місяця). Також до заяви він додав квитанцію про сплату єдиного податку за грудень.

Проте, посилаючись на «технічні» негаразди (брак бланків тощо), податківці повідомили, що зможуть видати Свідоцтво не раніше ніж у середині січня 2009 року. Але до сьогодні Свідоцтво не видали. У зв’язку з цим у підприємця виникають запитання. Чи може він починати працювати як «спрощенець» без виданого на руки Свідоцтва? Чи може це призвести до нарікань з боку податківців?

Оксана ПІРОЖЕНКО, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»

 

Порядок отримання Свідоцтва

Право

новоствореного підприємця перейти на сплату єдиного податку з того кварталу, в якому здійснювалася його державна реєстрація, закріплено ст. 6 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» у редакції Указу від 28.06.99 р. № 746/99 (далі — Указ № 746). Для цього до органу податкової служби за місцем державної реєстрації підприємець подає письмову заяву про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, де зазначає також місяць переходу. Крім того, до подання заяви йому необхідно авансом сплатити єдиний податок не менше ніж за календарний місяць. А разом із заявою подати платіжний документ (квитанцію, копію платіжного доручення з відміткою банку) про його сплату (перерахування).

Як бачимо, ці вимоги підприємець виконав. На підставі заяви та доданої квитанції про сплату єдиного податку за грудень підприємцю в податковому органі повинні були видати Свідоцтво про сплату єдиного податку протягом 10-ти робочих днів чи надати письмову мотивовану відмову.

При цьому зазначимо таке. У нашій ситуації підприємець подавав заяву про перехід на єдиний податок з грудня 2008 року. Водночас для того, щоб працювати на єдиному податку ще й у 2009 році, йому потрібно до 16-го числа (або разом із поданням заяви на грудень) подати ще одну заяву про перехід на єдиний податок із січня 2009 року. Річ у тім, що Свідоцтво видається на календарний рік. Тому

підприємцю, по суті, повинні видати два Свідоцтва: одне на 2008 рік і друге на 2009 рік. Якщо йдеться про те, що підприємцю із запізненням видадуть тільки одне Свідоцтво на 2009 рік, то виходить, що весь грудень він вважатиметься підприємцем на загальній системі оподаткування зі всіма наслідками, що звідси випливають. І навпаки, якщо йому пообіцяють видати Свідоцтво на 2008 рік, то в січні 2009 року підприємець уже опиниться на загальній системі. І лише в тому разі, якщо підприємцем було подано дві заяви: про перехід на єдиний податок у грудні 2008 року та із січня 2009 року і при цьому він сплатив єдиний податок за грудень і січень, то, найімовірніше, йому пообіцяли видати із запізненням обидва Свідоцтва (на 2008 і 2009 роки).

 

Що робити, якщо Свідоцтво не видають

Тепер далі. Усупереч установленому порядку підприємець не отримав Свідоцтво протягом 10-ти робочих днів, але й відмови він також не отримав. Зрозуміло, що така ситуація не застережена ні в

Указі № 746 , ні в Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженому наказом ДПАУ від 29.10.99 р. № 599 (далі — Порядок № 599). Але оскільки підприємцю все ж таки не відмовили, а, навпаки, пообіцяли видати Свідоцтво, але із затримкою, його можна вважати платником єдиного податку.

У зв’язку з цим підприємцю, щоб уникнути можливих непорозумінь,

бажано вимагати від податківців якийсь документ: довідку чи письмове підтвердження того факту, що він вважається платником єдиного податку з такого-то числа, але з технічних причин бланк Свідоцтва буде видано йому пізніше. Хоча дуже ймовірно, що податківці у видачі такої довідки-підтвердження підприємцю відмовлять.

Припустимо, 10 днів минуло і підприємець почав працювати на єдиному податку. При цьому

обов’язково потрібно знати, яку дату отримання буде зазначено у Свідоцтві. Справа в тому, що з цієї дати підприємець вважатиметься платником єдиного податку.

 

Можливі наслідки

У разі якщо єдиноподатник не має на руках Свідоцтва і при цьому займається реалізацією товарів або наданням робіт (послуг) суб’єктам підприємництва, у нього може виникнути така проблема: покупець — суб’єкт підприємницької діяльності не матиме на руках документів, що підтверджують статус продавця-єдиноподатника, і відповідно він має повне право утримати з такого підприємця податок з доходів. У цьому випадку повернути утриманий із підприємця податок з доходів буде складно. Покупець після того, як єдиноподатник надасть йому Свідоцтво, повинен буде виправити у своєму обліку помилку щодо податку з доходів, зазначивши у звітності за ф. № 1ДФ суму надміру утриманого податку з доходів і повернути цю суму єдиноподатнику. Але ж покупець може просто не захотіти цього робити. Тому підприємцю краще спробувати своєчасно домовитися з покупцем про неутримання податку з доходів і пообіцяти, що копію Свідоцтва він надасть йому трохи пізніше.

Що стосується можливих перевірок, то теоретично, якщо до підприємця з’являться з перевіркою, а він не матиме на руках чинного Свідоцтва, з боку податківців можуть бути спроби обкласти суми отриманої виручки податком з доходів. Проте навряд чи така ситуація можлива. У переліку суб’єктів для планових перевірок новостворений підприємець точно не фігуруватиме, а для позапланових потрібні серйозні підстави. Ну і врешті-решт податківці знають, що підприємець не має бланка Свідоцтва виключно з їх вини.

Тепер поговоримо про ситуацію, коли підприємець торгуватиме за готівковий розрахунок, в основному це стосується роздрібної торгівлі (але може стосуватися й оптовиків). Тут ситуація складніша. Річ у тім, що єдиноподатники користуються правом не застосовувати РРО, КОРО, РК, а також не отримують торговий патент. Якщо під час перевірки виявиться відсутність зазначеного вище, то в підприємця, знову-таки, можуть виникнути проблеми. Хоча з організованою за всіма правилами плановою чи позаплановою перевіркою до підприємця-новачка навряд чи прийдуть.

Крім усього іншого, підприємець формально порушить ще й вимогу

п. 5 Порядку № 599, яким установлено, що Свідоцтво має знаходитися на робочому місці платника єдиного податку і пред’являтися працівникам контролюючих органів, які мають відповідні функціональні повноваження на здійснення перевірки. Те ж саме стосується Довідок на найманих працівників (реалізаторів), які також можуть видаватися із запізненням. Хоча санкцій саме за таке порушення не передбачено.

Через відсутність Довідок на найманих працівників у підприємця також можуть виникнути непорозуміння з перевіряючими із соцфондів, інспекції з праці (якщо такі раптом прийдуть до підприємця).

 

Підсумки статті

Підсумувавши зазначене, ми можемо дійти таких висновків. Провадження підприємницької діяльності без Свідоцтва на руках може обернутися для підприємця невизначеним колом проблем із перевіряючими. Щоб убезпечити себе, краще звичайно спробувати взяти в податковій довідку або письмове підтвердження того факту, що він вважається платником єдиного податку з такого-то числа, але з технічних причин бланк Свідоцтва буде видано йому пізніше. Для цього можна написати до податкової інспекції лист із проханням надати письмову відповідь про причину невидачі Свідоцтва.

Більше того, як нам стало відомо, на місцях почастішали випадки невидачі Свідоцтв і тим платникам податків, які працювали у 2008 році на єдиному податку і бажають використовувати спрощену систему оподаткування і у 2009 році. Письмової відмови в отриманні Свідоцтва від податкового органу вони теж не одержували. Немає сумнівів, що в цьому є провина податківців. Вважаємо, що в цьому випадку таким платникам податків потрібно діяти так само, як і єдиноподатникам-«новачкам».

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі