Про обкладення податком з доходів операцій з унесення майна до статутного фонду

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Листопад, 2009/№ 47
В обраному У обране
Друк
Лист від 08.10.2009 р. № 04-27/917

ВНЕСОК ДО СТАТУТНОГО ФОНДУ МАЙНОМ

та податок з доходів: ДПАУ проти Комітету ВРУ?

 

Лист Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики від 08.10.2009 р. № 04-27/917

Лист Державної податкової адміністрації України від 12.10.2009 р. № 22292/7/16-0717

«Про обкладення податком з доходів операцій з унесення майна до статутного фонду»

 

Обидва

листи, що коментуються, присвячено порядку обкладення податком з доходів фізичних осіб операцій з унесення майна до статутного фонду підприємства. Головне питання, що виникає у зв’язку з цим: таку операцію необхідно розглядати як одну — купівлю інвестиційного активу — або як дві — продаж майна (з відповідним оподаткуванням) та купівлю інвестиційного активу?

Нагадаємо стисло історію проблеми. Першим із цього приводу висловив свою думку Комітет ВРУ з питань фінансів і банківської діяльності. У

листі від 12.12.2005 р. № 06-10/10-1232 він зауважив, що вклад (внесок) фізичною особою у вигляді майна до статутного фонду юридичної особи є придбанням фізичною особою права власності на частку (пай) у статутному фонді юридичної особи, тобто є витратами, понесеними у зв’язку з придбанням інвестиційного активу, та не є доходом. Аналогічну ліберальну позицію зайняла і ДПАУ (лист від 24.01.2007 р. № 666/6/16-1515-26).

Через деякий час ДПАУ свою позицію змінила (

листи від 13.02.2008 р. № 2251/Б/17-0714*, від 04.09.2008 р. № 8550/6/17-0716, № 17931/7/17-0717) і почала наполягати на тому, що інвестування фізичною особою до статутного фонду госптовариства майна (зазначимо, що в цих листах ідеться про нерухоме майно) є з її боку продажем такого майна.

* Див. ком. «Нерухомість фізичної особи до статутного фонду: потрібно сплачувати податок з доходів фізичних осіб. ДПАУ знову змінює позицію» // «БТ», 2008, № 12, с. 9. Це питання також докладно аналізувалося у статті «Внесок до статутного фонду ТОВ» // «БТ», 2008, № 40, с. 39.

У

листі, що коментується, Комітет, по суті, повторив свою колишню позицію (внесок до статутного фонду майна — це лише придбання інвестактиву) і доручив ДПАУ довести цю позицію до підпорядкованих податкових органів (див. «Внесок до статутного фонду майна — позиція Комітету»).

 

Внесок до статутного фонду майна — позиція Комітету

Витяг із листа Комітету, що коментується

 

«Враховуючи викладене, згідно з прямими нормами

Закону № 889 [Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 р. № 889-IV.Прим. ред.] вклад (внесок) фізичної особи у вигляді майна (що знаходиться у власності такої особи) до статутного фонду юридичної особи — резидента є придбанням такою фізичною особою права власності на частку (пай) у статутному фонді такої юридичної особи, тобто є витратами, понесеними у зв’язку із придбанням інвестиційного активу, і не є доходом згідно з нормами пункту 1.2… Закону та не відноситься до операцій з купівлі-продажу майна відповідно до норм статей 11 та 12 Закону № 889.

<...>

Прошу довести зміст цього листа до підпорядкованих податкових органів, про що повідомити Комітет до 12.10.2009 р.».

 

Лист

ДПАУ, що коментується, — відповідь на лист Комітету. І саме тут починається найцікавіше. ДПАУ, дипломатично не сперечаючись із Комітетом («на виконання доручення Комітету»), переписавши майже повністю текст його листа (зокрема, висновки про те, що внесок майна до статутного фонду — це придбання інвестактиву), основний висновок листа Комітету (про те, що при внесенні не виникає дохід від продажу) до підпорядкованих податкових органів так і не донесла!

Що ж виходить? Лист ДПАУ, що коментується, навряд чи може свідчити про те, що податківці змінили свою позицію із цього приводу (адже ключових слів — висновку про відсутність доходів — він не містить). Принаймні, ми б не робили поспішних висновків.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд