Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Про розпорядження Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 р. № 1120-р «Деякі питання адміністрування податку на додану вартість»

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Жовтень, 2009/№ 40
Друк
Лист від 21.09.2009 р. № 20400/7/16-1517

ЗАПІЗНІЛІ ПОДАТКОВІ НАКЛАДНІ:

ДПАУ не заперечує проти податкового кредиту за ними, але за умови...

 

Лист Державної податкової адміністрації України від 21.09.2009 р. № 20400/7/16-1517

«Про розпорядження Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 р. № 1120-р «Деякі питання адміністрування податку на додану вартість»

 

Документ опубліковано в «БТ», 2009, № 39, с. 47

 

Як видно з назви,

лист, що коментується, це перша реакція ДПАУ на розпорядження Кабміну від 09.09.2009 р. № 1120-р (далі — розпорядження № 1120)*, яким скасовано заборону на включення до податкового кредиту сум ПДВ за запізнілими податковими накладними, «старшими» за два місяці.

* Див. ком. «Запізнілі податкові накладні — черговий етап боротьби?» // «БТ», 2009, № 39, с. 3.

У

листі, що коментується, можна виділити три принципові моменти.

1.

Розпорядження № 1120 набрало чинності 09.09.2009 р.

Це дає нам право стверджувати, що платники ПДВ можуть сміливо включати до податкового кредиту суми ПДВ за податковими накладними, «старшими» за два місяці починаючи з декларації за вересень.

2.

Включення до складу податкового кредиту податкових накладних, отриманих у попередніх податкових періодах, можливе за умови документального підтвердження затримки такого отримання.

Зауважимо, що порядок документування факту отримання податкової накладної на нормативному рівні не регламентовано. Тому не виключено, що на місцях податкові інспектори трактуватимуть це положення так, як їм зручно. Вважаємо, що для підтвердження дати отримання податкової накладної достатньо запису в

Реєстрі отриманих та виданих податкових накладних (далі — Реєстр). Однак не виключено, що дехто може вимагати листування з листами і поштовими штемпелями на конвертах, посвідчення про відрядження тощо (наскільки вистачить фантазії).

Усе це свідчить про таке:

лист, що коментується, суперечить розпорядженню № 1120 і може стати відправною точкою для наступного етапу боротьби із запізнілими податковими накладними, але вже не навколо власне факту їх уключення до податкового кредиту, а навколо документального підтвердження факту несвоєчасного отримання податкової накладної. Адже не всі платники разом з податковими накладними дбайливо зберігають конверти, в яких вони отримані.

Крім того, додаткова умова про документальне підтвердження факту затримки отримання податкової накладної може тлумачитися як заборона на включення до складу податкового кредиту податкових накладних, які було отримано своєчасно, але з будь-яких причин не включено до податкового кредиту в такому податковому періоді. Адже якщо таку податкову накладну внесено до

Реєстру за фактом отримання, то документально підтвердити затримку її отримання не можна.

3. На думку ДПАУ, податковий кредит за всіма запізнілими податковими накладними слід відображати через механізм виправлення помилки

, передбачений п. 4.4 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПАУ від 30.05.97 р. № 166.

Ми вважаємо, що платник ПДВ має повне право відображати податковий кредит за запізнілими податковими накладними в ряд. 10 декларації з ПДВ та в додатку 5 до неї в податковому періоді, в якому їх було

отримано (із запізненням). Їх відображення в періоді отримання не можна вважати помилковим.

А от якщо податкову накладну було отримано своєчасно, унесено до Реєстру, але не відображено в декларації з ПДВ, то йдеться про допущену помилку. У цьому випадку її дійсно слід відображати в коригувальному ряд. 16 декларацій і в додатку 1. До речі, такий порядок відображення запізнілих податкових накладних пропонувала ДПАУ в листах від 14.04.2008 р. № 7681/7/16-1117 (запитання 5), від 10.08.2006 р. № 8799/6/16-1515-10, від 10.08.2006 р. № 15155/7/16-1517-10, які досі не скасовано. Про принципову різницю між запізнілими та своєчасно не відображеними у складі податкового кредиту податковими накладними див. у «Пошті тижня» «В якому рядку декларації відображати податковий кредит за запізнілими податковими накладними» // «БТ», 2009, № 38, с. 35.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі