ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
за «податкові» порушення по-новому,
або Штрафи після 01.01.11 р.
Набуття чинності Податковим кодексом змусило не лише замислитися про нові правила оподаткування, а й пригадати старі помилки. Приводом для занепокоєння багатьох бухгалтерів стало питання про те, за якими правилами — старими чи новими — відповідатиме підприємство за ті порушення, які було допущено ще до 01.01.11 р.
Роман КАБАЛЬСЬКИЙ, консультант газети «Бухгалтерський тиждень»
Перш ніж перейти до порівняльного аналізу змін, що відбулися, зробимо деякі загальні застереження.
За загальним правилом, новий нормативний акт поширюється лише на ті відносини, що виникли після набуття ним чинності. Тому, наприклад, заповнюючи декларацію з ПДВ за грудень 2010 року, правила оподаткування слід застосовувати із
Закону про ПДВ, оскільки на момент проведення оподатковуваної операції діяв саме він. Але водночас, оскільки власне подання декларації здійснюється вже після 01.01.11 р., то подавати її необхідно відповідно до вимог ПКУ.Знайбільшими труднощами при відповіді на запитання, який з нормативних актів підлягає застосуванню — скасований чи той, що набрав чинності — стикаємося тоді, коли відносини виникли ще в період дії старого акта, але продовжують існувати й після того, як його було скасовано. Звідси — проблема так званих перехідних договорів, коли операція почала здійснюватися до 01.01.11 р., а після цієї дати правила оподаткування такої операції змінилися (наприклад, операція перестала бути об’єктом оподаткування). Не менш складним є питання про застосування штрафів до тих порушень, що почалися ще тоді, коли
Закон № 2181 був чинним, а були виявлені вже після набуття чинності ПКУ. У таких ситуаціях, на наш погляд, застосуванню підлягає штраф, передбачений ПКУ.ПКУ
в частині застосування штрафів установлює декілька правил, що мають на меті дати можливість платникам податків звикнути до нових правил без істотних негативних наслідків для себе. Ідеться про тимчасові норми, що звільняють або істотно пом’якшують штрафні санкції для суб’єкта господарювання:1. Згідно з
п. 5 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ у зв’язку з набуттям чинності ПКУ штрафні санкції, які може бути накладено на платників податків за порушення нормативних актів Кабміну, центрального податкового органу, положень, прямо передбачених цим Кодексом, починають застосовуватися до таких платників податків за результатами податкового періоду, наступного за податковим періодом, протягом якого такі акти було введено в дію.2. Порівняно із зазначеним вище приписом
п. 6 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ може виявитися значно ефективнішим: відповідно до нього не застосовуються фінансові санкції до платників податку на прибуток і платників податків, які перейшли на загальну систему оподаткування, за порушення податкового законодавства за результатами діяльності у другому та третьому календарних кварталах 2011 року. Звертаємо увагу: ідеться не про порушення, допущені в період з 01.04.11 р. по 31.10.11 р., а про порушення за результатами зазначених періодів. Крім того, існує прив’язка до податку на прибуток (і шляхом зазначення відповідної групи платників податків, і в тому аспекті, що розд. III ПКУ «Податок на прибуток» набирає чинності саме з другого кварталу). Не виключено, що податкові органи говоритимуть про те, що йдеться саме про звільнення від відповідальності за помилки, допущені в деклараціях з податку на прибуток.3. Норма, на яку покладаються найбільші надії платників податків, звучить так:
штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються в розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення (п. 7 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Щодо застосування цієї норми слід ураховувати такі нюанси:— вона не звільняє від відповідальності, а передбачає застосування штрафу в розмірі 1 грн. Відповідно, вчинення подібного порушення в майбутньому вже вважатиметься повторним порушенням, що має істотне юридичне значення, оскільки розмір багатьох штрафів, передбачених
ПКУ, залежить від того, чи вперше вчинено порушення;— «амністія» не поширюється на адміністративні штрафи, що накладаються згідно з
КУпАП на посадових осіб підприємства, вони нестимуть відповідальності у повному розмірі;— застосування штрафу в розмірі 1 грн. не означає, що до майна платника податків не може бути застосовано адміністративний арешт або податкову заставу за наявності для цього достатніх підстав;
— пеня, якщо її передбачено на випадок вчинення того чи іншого порушення, застосовується в повному розмірі;
— штраф у розмірі 1 грн. застосовується лише до порушень, допущених після 01.01.11 р.; якщо порушення почалося до цієї дати, але виявлене після 01.01.11 р., то до нього буде застосовано штрафи, передбачені
ПКУ, у повному розмірі.На жаль, у
листі від 03.02.11 р. № 2963/7/10-1017/302 (див. с. 11 цього номера) ДПАУ невиправдано звужує випадки застосування одногривнєвого штрафу, наполягаючи на тому, що штрафна санкція, передбачена п. 7 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, застосовується за порушення податкового законодавства виключно при обчисленні податкових зобов’язань за період з 01.01.11 р. по 30.06.11 р. Слід зауважити, що такий висновок не ґрунтується на приписах ПКУ, однак, судячи з усього, саме з таких передумов виходитимуть податківці на місцях.Другий висновок, який ДПАУ зробила в зазначеному
листі: якщо контролюючий орган після 01.01.11 р. виявляє порушення, допущене до цієї дати, він фіксує порушення норм Закону № 2181, але застосовує штрафи вже за Податковим кодексом.Тепер перейдемо до розгляду «перехідних» нюансів настання відповідальності за ті порушення, які було вчинено у 2010 році (або раніше), але виявлено після 01.01.11 р. Здійснимо порівняльний аналіз найсуттєвіших санкцій відповідно до
Закону № 2181 та ПКУ.
№ з/п | Порушення | |
відповідальність згідно із Законом № 2181 | відповідальність за ПКУ | |
1 | 2 | 3 |
1 | Неподання у строки та у випадках, передбачених ПКУ , заяв або документів для взяття на облік у відповідному органі державної податкової служби, реєстрації змін місцезнаходження або внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік або внесення змін, подання з помилками або в неповному обсязі, ненадання відомостей про осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складання податкової звітності, згідно з вимогами, установленими ПКУ | |
Не було передбачено | Штраф на самозайнятих осіб у розмірі 170 грн., на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування і сплату податків до бюджету при виконанні договору про спільну діяльність, — 510 грн. | |
Примітка. Незважаючи на те що вимоги в частині необхідності надання податковому органу відповідної інформації були наявні і в чинному до 01.01.11 р. законодавстві, формулювання ст. 117 ПКУ «Неподання у строки та у випадках, передбачених ПКУ» дозволяє стверджувати, що цей штраф може бути застосовано лише до тих порушень, які було допущено після 01.01.11 р. | ||
2 | Неповідомлення фізичними особами — підприємцями та особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність, про свій статус банку чи іншої фінансової установи при відкритті рахунка | |
Закон № 2181 та інше чинне до ПКУ законодавство відповідальності за таке порушення не передбачало | Штраф у розмірі 340 грн. за кожен випадок неповідомлення (п. 118.3 ПКУ) | |
Примітка. Цей штраф є одним з елементів штрафу за неповідомлення податкових органів про відкриття рахунка в банку. Якщо банк не повідомив орган ДПС про відкриття рахунка і його провини в цьому немає (платник не повідомив про свій статус), то штраф застосовується до платника. Раніше замість цього штрафу застосовувався штраф до платника за неповідомлення податкового органу (п. 12 ст. 11 Закону про ДПСУ). На підставі цього можна зробити висновок, що неповідомлення банку про свій статус при відкритті рахунка вважається порушенням тільки з 01.01.11 р., відповідно, штраф може застосовуватися лише стосовно рахунків, відкритих після 01.01.11 р. | ||
3 | Ненадання або порушення порядку надання платником податків інформації для формування та ведення передбаченого ПКУ Державного реєстру фізичних осіб — платників податків | |
Закон № 2181 відповідальності не передбачав | Штраф у розмірі 85 грн. | |
Примітка. У цьому випадку мається на увазі порушення вимог п. 70.7 ПКУ про надання відомостей, що вносяться до Держреєстру (прізвище, ім’я, по батькові тощо) протягом місяця з дня виникнення таких змін. Оскільки йдеться про формування Держреєстру, ведення якого передбачено ПКУ, те порушення, на яке поширюється дія цього припису, може бути допущене тільки після 01.01.11 р. | ||
4 | Неподання, подання з порушенням установлених строків, подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку | |
Закон № 2181 відповідальності не передбачав | Штраф у розмірі 510 грн. | |
Примітка. Штраф може бути застосовано в разі порушення вимог до порядку і строків подання форми № 1 ДФ, яка тепер має статус податкової звітності. Крім того, на сьогодні залишається спірним статус податкових декларацій з ПДФО, які тепер зобов’язані подавати податкові агенти додатково до форми № 1ДФ. На наш погляд, є всі підстави говорити, що відповідальність за неподання такої податкової декларації має наставати як за ненадання податковій інформації, однак, здається, податківці наполягатимуть на тому, щоб застосовувати в разі порушення порядку її подання всі наслідки як у разі порушення порядку подання повноцінних податкових декларацій. | ||
5 | Оформлення документів, що містять інформацію про об’єкти оподаткування фізичних осіб або про сплату податків, без зазначення реєстраційного номера облікової картки платника податків або з використанням недостовірного реєстраційного номера облікової картки платника податків, крім випадків, визначених попереднім пунктом | |
Закон № 2181 відповідальності не передбачав | Штраф у розмірі 170 грн. (п. 119.3 ПКУ) | |
6 | Неподання або несвоєчасне подання платником податків чи іншими особами, зобов’язаними нараховувати і сплачувати податки, збори, податкових декларацій (розрахунків) | |
Закон № 2181 передбачав штраф у розмірі 170 грн. за кожен факт неподання декларації або порушення строку її подання (п.п. 17.1.1) | Штраф у розмірі 170 грн. за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. | |
Примітка. Статтю сформульовано таким чином, що можна зробити такий висновок: якщо податковий орган виявляє декілька фактів неподання або несвоєчасного подання податкової декларації, він застосовує за кожен такий факт штраф у розмірі 170 грн., якщо протягом року (відлічується з моменту застосування штрафу) платник знову допускає один або декілька фактів неподання/несвоєчасного подання декларації, штраф за кожне порушення становитиме 1020 грн. Розмір штрафу не змінився — ті самі 170 грн. за кожен факт порушення, але з’явилася частина друга за повторне протягом року таке порушення. | ||
7 | Неподання платником податків — фізичною особою декларації або включення до неї перекручених (недостовірних) даних про суми отриманих доходів, понесених витрат, якщо такі дії платника призвели до заниження суми оподатковуваного доходу | |
Закон № 2181 відповідальності не передбачав | Штраф у розмірі 25 % від різниці між заниженою сумою податкового зобов’язання та сумою, визначеною податковим органом (п.п. 120.1.1 ПКУ) | |
Примітка. Штраф застосовується до звичайних фізичних осіб — непідприємців. До 01.01.11 р. відповідальність за це порушення було встановлено ст. 1641 КУпАП (у розмірі від 51 до 136 грн.), яку не скасовано й досі, але, мабуть, пріоритет при штрафуванні все-таки віддаватиметься ПКУ. | ||
8 | Невиконання платником податків вимог, передбачених абз. 2 п. 50.1 ст. 50 ПКУ, про умови самостійного внесення змін до податкової звітності | |
Закон № 2181 подібної відповідальності не передбачав | Штраф у розмірі 5 % від суми самостійно нарахованого заниження податкового зобов’язання (недоплати) (п. 120.2 ПКУ) | |
Примітка. Цей штраф може бути застосовано лише до фактів самовиправлення, що мають місце після 01.01.11 р. | ||
9 | Незабезпечення платником податків зберігання первинних документів облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом 1095 днів та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених ПКУ | |
Закон № 2181 відповідальності не передбачав | Штраф у розмірі 510 грн. | |
Раніше відповідальність за подібні порушення наставала тільки для посадових осіб підприємства (але не для самого підприємства) за ст. 921 КУпАП і за ст. 1642 КУпАП в разі знищення документів, на підставі яких ведеться бухоблік. | ||
10 | Несплата (неперерахування) платником податків — фізичною особою сум єдиного податку в порядку та у строки, визначені законодавчим актом | |
Закон № 2181 відповідальності не передбачав | Штраф у розмірі 50 % від ставок податку, установлених для фізичних осіб — платників єдиного податку (п. 122.1 ПКУ) | |
Примітка. До 01.01.11 р. відповідальність не була передбачена, хоча податківці намагалися застосовувати штрафи за несплату єдиного податку як за несплату узгодженого податкового зобов’язання, і суди досить часто задовольняли такі вимоги. | ||
11 | Контролюючий орган самостійно визначає суми податкового зобов’язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від’ємного значення об’єкта обкладення податком на прибуток або від’ємного значення суми податку на додану вартість | |
Згідно із Законом № 2181 штраф був передбачений тільки за заниження податкового зобов’язання та залежав від тих підстав, за яких податковий орган визначає суму податкових зобов’язань: | Штраф у розмірі 25 % суми нарахованого податкового зобов’язання, неправомірно заявленої до повернення суми бюджетного відшкодування та/або неправомірно заявленої суми від’ємного значення об’єкта обкладення податком на прибуток або від’ємного значення суми податку на додану вартість; | |
Примітка. Як бачимо, за ПКУ у випадку виявлення заниження податкового зобов’язання штраф становитиме 25 % суми нарахованого податкового зобов’язання, незалежно від того, з яких підстав податкове зобов’язання визначено податковим органом. | ||
12 | Використання платником податків (посадовими особами платника податку) сум, не сплачених до бюджету в результаті отримання (застосування) податкової пільги, не за призначенням та/або всупереч умовам або цілям її надання згідно із законом з питань відповідного податку, збору (обов’язкового платежу) додатково до штрафів за заниження податкових зобов’язань | |
Стягнення до бюджету суми податків, зборів (обов’язкових платежів), що підлягали нарахуванню без застосування податкової пільги, та штрафу в розмірі 200 % від такої суми. Сплата штрафу не звільняє таких осіб від відповідальності за умисне ухилення від оподаткування (п.п. 17.1.61 Закону № 2181) | Стягнення до бюджету суми податків, зборів (обов’язкових платежів), що підлягали нарахуванню без застосування податкової пільги. Сплата штрафу не звільняє таких осіб від відповідальності за умисне ухилення від оподаткування (п. 123.2 ПКУ) | |
Примітка. Як бачимо, відповідальність за неправомірне використання податкових пільг пом’якшено. ПКУ, на відміну від Закону № 2181, не передбачає необхідності сплати 200-відсоткового штрафу. | ||
13 | Відчуження платником податків майна, що перебуває в податковій заставі, без попередньої згоди органу державної податкової служби, якщо отримання такої згоди є обов’язковим | |
Штраф у розмірі вартості відчуженого майна (п.п. 17.1.8 Закону № 2181, п. 124.1 ПКУ) | ||
Примітка. Розмір штрафу не змінився, тому жодних «перехідних» питань, пов’язаних з його застосуванням, виникати | ||
14 | Платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов’язання протягом строків, визначених ПКУ | |
При затримці: | Штраф при затримці: | |
Примітка. До фактів прострочення сплати самостійно визначених податкових зобов’язань, які буде виявлено після 01.01.11 р., застосовується передбачений ПКУ штраф. | ||
15 | Ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків | |
Штраф у подвійному розмірі суми зобов’язання з такого податку, збору (п.п. 17.1.9 Закону № 2181) | Штраф у розмірі 25 % суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. | |
Примітка. Як бачимо, розмір штрафу змінився. До того ж тепер він залежатиме від повторності вчинення порушення. |