Теми статей
Обрати теми

Щодо визначення бази обкладення ПДВ у разі зміни вартості товарів

Редакція БТ
Лист від 30.11.2011 р. № 6445/6/15-3415-26

ВИЗНАЧЕННЯ БАЗИ
 ОБКЛАДЕННЯ ПДВ

виходячи з митної
вартості — роз’яснює ДПСУ

Лист Державної податкової служби України від 30.11.11 р. № 6445/6/15-3415-26

Лист Державної податкової служби України від 22.03.12 р. № 5142/6/15-3415-26

«Щодо визначення бази обкладення ПДВ у разі зміни вартості товарів»

 

Листи, що коментуються, присвячено ситуації, коли після продажу товару, раніше ввезеного на територію України, відбувається зміна його митної вартості. Причому особливий інтерес викликає ситуація, коли товар продано за ціною нижчою, ніж його митна вартість на момент увезення, унаслідок чого на момент продажу товару продавцем було виписано 2 податкові накладні: на договірну вартість товару та на суму перевищення митною вартістю договірної (з кодом 01)*.

* Як цього вимагають пп. 8, 17 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 01.11.11 р. № 1379.

У листі від 22.03.12 р. № 5142/6/15-3415-26 ДПСУ дійшла висновку, що в разі зменшення митної вартості товару продавець має право зменшити суму податкових зобов’язань (далі — ПЗ), нарахованих на суму перевищення митною вартістю договірної. Тобто, може відкоригувати умовні ПЗ, нараховані в податковій накладній з кодом 01. При цьому коригування здійснюється шляхом виписування розрахунку коригування до такої накладної (див. «Коригування умовних ПЗ у разі зменшення митної вартості» на с. 10).

 

Коригування умовних ПЗ у разі зменшення митної вартості

Витяг із листа ДПСУ від 22.03.2012 р. № 5142/6/15-3415-26

«У випадку, описаному в листі асоціації, коли після продажу імпортованого товару змінюється величина митної вартості імпортованих товарів (наприклад, зменшення митної вартості за рішенням суду), то платник податку — продавець відповідно до п. 192.1 ст. 192 Кодексу повинен виписати розрахунок коригування до податкової накладної (до тієї, що була виписана на суму перевищення митної вартості товарів над фактичною) та відповідно зменшити податкові зобов’язання з ПДВ».

 

Слід зазначити, що формально посилання податківців на п. 192.1 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) не зовсім коректне. Справа в тому, що в цьому пункті йдеться про зміну ПЗ у зв’язку з тим, що переглядаються суми компенсації за продані товари. У цій ситуації сума компенсації не змінюється (змінюється сума умовних ПЗ, що не компенсується покупцем). Тому про застосування деяких положень ст. 192 ПКУ можна говорити тільки за принципом аналогії (оскільки інших норм ПКУ, більш відповідних цій ситуації, просто немає). У зв’язку з цим на такий розрахунок коригування не поширюються вимоги п.п. 192.1.1 ПКУ про обов’язкове направлення його покупцю, а також обмеження п. 192.2 ПКУ, пов’язані з ПДВшним статусом покупця на момент постачання.

У листі ДПСУ від 30.11.11 р. № 6445/6/15-3415-26 також було розглянуто питання щодо коригування показників ПДВшного обліку в разі зміни митної вартості ввезених товарів, але вже в бік її збільшення. У цьому листі ДПСУ дійшла висновків, що в разі збільшення митної вартості імпортованих товарів та, відповідно, суми ввізного ПДВ, яку імпортер доплачує до бюджету, такий імпортер:

— має право на податковий кредит, але не в періоді сплати ПДВ до бюджету, як це зазначено в п. 198.2 ПКУ, а в періоді оформлення митними органами листа коригування до ВМД, що випливає з пп. 198.6 та 201.12 ПКУ, якими встановлено вимогу про підтвердження податкового кредиту митними деклараціями;

— має провести коригування податкових зобов’язань, нарахованих під час продажу імпортованого товару (у тому числі якщо раніше було нараховано умовні зобов’язання на суму перевищення митною вартістю договірної), якщо виявиться, що нова митна вартість буде вища за раніше нараховані податкові зобов’язання.

Будучи послідовними та зіставивши листи ДПСУ від 30.11.11 р. та від 22.03.12 р. , слід визнати, що вони доповнюють один одного та заповнюють деякі прогалини, а саме:

— донарахування податкових зобов’язань у разі збільшення митної вартості товарів слід здійснювати шляхом виписування розрахунку коригування до накладної з кодом 01, а якщо така накладна не виписувалася раніше, то її необхідно буде виписати. Причому все це необхідно зробити на дату оформлення митними органами листа коригування до ВМД;

— відкоригувати податковий кредит та умовні податкові зобов’язання (виписати розрахунок коригування до накладної з кодом 01) у разі зменшення митної вартості товарів слід на дату набуття чинності рішенням суду або оформлення листа коригування до ВМД.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі