Способи подання фінансової звітності держреєстратору у 2012 році
У який спосіб можна подати фінансову звітність державному реєстратору у 2012 році?
(м. Харків)
Нагадаємо, що відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-XIV (далі — Закон про бухоблік) підприємства (крім бюджетних установ) зобов'язані подавати (надсилати рекомендованим листом) держреєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, фінансову звітність про господарську діяльність у складі балансу і звіту про річні фінансові результати. Отже, фінзвітність за 2011 рік слід подати держреєстраторові не пізніше 31.05.11 р. (четвер).
Юридичні особи, які належать до категорії суб’єктів малого підприємництва, повинні подавали фінзвітність за 2011 рік у складі форми № 1-м «Баланс» та № 2-м «Звіт про фінансові результати», решта підприємств — у складі форми № 1 «Баланс» та № 2 «Звіт про фінансові результати».
Як свідчать норми Закону про бухоблік, подавати держреєстратору слід лише фінзвітність, яка містить відповідні підписи посадових осіб підприємства. Про подання інших документів разом із такою звітністю, у тому числі аудиторського висновку, який підтверджував би достовірність балансу та звіту про фінансові результати, у цьому Законі не згадується. А тому і подавати їх разом з такою звітністю не потрібно. Це підтверджує і Держкомпідприємництва у листі від 26.03.08 р. № 2575*.
* Див. ком. «Фінансова звітність держреєстратору подається у складі Балансу і Звіту про фінрезультати без аудиторського висновку» // «БТ», 2008, № 15, с. 10 та консультацію «Аудиторський висновок при поданні фінзвітності держреєстратору не подається» // «БТ», 2010, № 20, с. 46.
Подається фінзвітність держреєстратору на вибір одним із трьох способів:
— особисто;
— поштою (рекомендованим листом)**. Надсилаючи фінзвітність поштою, щоб не виникало неприємних ситуацій, радимо оформити опис вкладення. При цьому нотаріальне посвідчувати підписи на звітності (лист Деркомжпідприємництва від 18.01.07 р. № 332) або проставляти відмітку органу держстатистики про дату отримання ним цієї звітності (лист Держкомпідприємництва від 30.05.07 р. № 3846) не потрібно;
— в електронному вигляді. Щоб подати фінзвітність у електронному вигляді, підприємству потрібно мати електронний цифровий підпис керівника, головного бухгалтера та аналоги печатки юридичної особи, підтвердженої посиленим сертифікатом відкритого ключа, а також завантажити безоплатну програму «АРМ (автоматизоване робоче місце) Внесення фінансової звітності ЄДР».
** Відповідно до п. 4 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419, датою подання фінзвітності при поштовому відправленні вважаються дата отримання такої звітності адресатом, який зазначається на штемпелі підприємства зв’язку, що обслуговує адресата. Тобто надсилаючи звітність поштою підприємство має врахувати час перебування листа в дорозі, зокрема має орієнтуватися на нормативні строки пересилання листів установлені наказом Мінтрансзв’язку від 12.12.07 р. № 1149.
*** Розділ «Прес-центр» — «Держкомпідприємництво інформує».
Програмне забезпечення для подання фінзвітності держреєстратору і детальні інструкції розміщено на офіційних сайтах Держкомпідприємництва (http://www.dkrp.gov.ua)*** та Державного підприємства «Інформаційно-ресурсний центр» (http://irc.gov.ua)****.
**** Розділ «Реєстри» — «ЄДР».
Що стосується відповідальності за неподання фінзвітності держреєстраторові, то за таке порушення жодні штрафні (фінансові) санкції до суб'єктів господарювання (та/або їх службових осіб) не застосовуються, оскільки відповідальності за таке порушення в законодавстві не встановлено. На цьому наголошує і Держкомпідприємництва в листі від 16.03.07 р. № 1897.
Водночас існує потенційна можливість постраждати за ст. 1642 Кодексу про адміністративні правопорушення (далі — КУпАП), яка передбачає накладення штрафу від 136 грн. до 255 грн. за неподання фінансової звітності. Однак в реальності більше всього вдасться уникнути такого штрафу, оскільки його накладають органи державної контрольно-ревізійної служби (ст. 2341 КУпАП) на підставі протоколів, складених ними самими або органами внутрішніх справ.
Крім того, як наслідок неподання фінзвітності теоретично можна розглядати можливість винесення судового рішення про припинення юридичної особи. Нагадаємо, що вичерпний перелік підстав для винесення такого рішення наведено в ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV. Однією із таких підстав є неподання документів фінансової звітності протягом року відповідно до закону. При буквальному прочитанні цієї норми можна говорити, що під цю підставу підпадає і неподання фінзвітності держреєстратору. Водночас ні до повноважень держреєстратора, ні до повноважень будь-якого іншого держоргану звернення до суду з вимогою припинити діяльність юридичної особи у зв’язку з неподанням нею балансу та звіту про фінансові результати не належить. Тому ймовірність застосування цієї санкції є надзвичайно низькою.
Та все ж радимо надавати фінзвітність держреєстратору вчасно, щоб не мати проблем у випадку проведення будь-яких інших реєстраційних дій чи при отриманні виписки з Єдиного державного реєстру.
Сергій ДЕЦЮРА