Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Податковий кредит при зміні коду УКТ ЗЕД — а податківці проти!

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Грудень, 2013/№ 48
Друк
Відповідь на запитання

Податковий кредит при зміні коду УКТ ЗЕД — а податківці проти!

Підприємство перерахувало аванс постачальнику імпортного товару і отримало від нього податкову накладну. Після оформлення митної декларації виявилось, що код УКТ ЗЕД змінився. Як постачальник може виправити дані в податковій накладній та чи матиме покупець право на податковий кредит?

(м. Харків)

 

Проблеми із випискою податкової накладної (ПН) при придбанні імпортного товару виникли після того, як обов’язковим реквізитом ПН став «код товару згідно з УКТ ЗЕД». Найчастіше помилку допускають при постачанні імпортного товару на умовах попередньої оплати. Річ у тім, що при отриманні авансу (перша подія) продавець має зазначити код товару згідно з УКТ ЗЕД у ПН. Однак такий товар не завжди вже ввезений на територію України. Тобто ці дані не можна взяти із митної декларації (МД), бо вона ще не оформлена. Виникає ситуація, коли у виписаній ПН «приблизний» код згідно з УКТ ЗЕД відрізняється від того, що міститься у МД.

Важливо! Податківці наполягають, щоб у гр. 4 ПН містився код УКТ ЗЕД, вказаний у МД, зокрема, й у випадку, якщо він змінився на момент постачання товару (лист ДПСУ від 15.02.12 р. № 4621/7/15-3417-20* та консультація у підкатегорії 101.07 БЗ Міндоходів).

Щоб усунути таку «неточність» у ПН податківці пропонують здійснити такі дії (лист Міндоходів у м. Києві від 23.07.13 р. № 2387/10/26-15-11-01-08):

1) виписати розрахунок коригування (РК) до ПН, що містить «неправильні» коди УКТ ЗЕД, тобто «відмінусувати» обсяги постачання, відображені у ПН із неправильним кодом УКТ ЗЕД (ст. 192 Податкового кодексу України; далі — ПКУ). Підставою для виписування РК є зміна номенклатури товару**. Відповідно і складати РК потрібно в момент отримання інформації про зміну умов договору. Фактично такою датою буде дата отримання МД.

Зверніть увагу! РК складається до ПН, яка підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), бо виписана на імпортний товар. Тому РК також треба зареєструвати в ЄРПН протягом 15 календарних днів, наступних за датою його виписки.

2) виписати нову ПН на імпортні товари, в якій зазначити вже правильні коди УКТ ЗЕД, та зареєструвати її в ЄРПН протягом 15 календарних днів, наступних за датою її виписки.

Зазначимо, що за відсутності у ПКУ чітких правил визначення дати виписки такої ПН місцеві податківці іноді вимагають, щоб продавець виписував її за датою надходження авансу від покупця. Тобто за тією ж датою, що й перша «помилкова» ПН.

Враховуючи ці вимоги, покупець матиме право на податковий кредит за новою ПН лише у випадку коли вона буде своєчасно (протягом 15 календарних днів, що настають за датою її складання) зареєстрована у ЄРПН.

Такий підхід занадто фіскальний. Аргументуємо це тим, що не можна прив’язувати отримання авансу під поставку одного товару з поставкою іншого товару. Справа в тому, що товар, за який було перераховано аванс, і товар, який фактично надходить покупцю, є різними (коди за УКТ ЗЕД різні). Отже, не можна прив’язувати оформлення ПН за однією операцією з отриманням авансу за іншою.

Таким чином виписувати нову ПН слід виходячи з того, яка подія сталася першою:

зарахування раніше перерахованого авансу в рахунок оплати за товар, який фактично буде постачатись (дата укладання додаткової угоди);

• чи відвантаження товарів з уточненим УКТ ЗЕД.

На наш погляд, брати за основу першу із вказаних подій можна лише в тому випадку, коли зміна номенклатури постачання документально оформлена. Тобто є документ, в якому вказано дату, з якої аванс за один товар став авансом за інший товар. Таким документом може бути додаткова угода.

Якщо такого документа немає, то однозначно треба складати РК і нову ПН за датою фактичного відвантаження товару з уже відомим кодом УКТ ЗЕД.

Виписавши нову ПН, орієнтуючись на такі правила і своєчасно її зареєструвавши у ЄРПН, продавець позбавить покупця проблем з відображення податкового кредиту.

 

Сергій ДЕЦЮРА

 

* Детальніше про це читайте у «БТ», 2012, № 20, с. 10.

** Детальніше про правила складання РК читайте у «БТ», 2012, № 37, с. 25.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць