Теми статей
Обрати теми

Про індексацію зарплати новоприйнятих працівників

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Березень, 2013/№ 10
Друк
Лист від 12.11.2012 р. № 435/10/136-12

ІНДЕКСАЦІЯ ЗАРПЛАТИ

новоприйнятих працівників та працівників,
переведених на іншу роботу

Лист Міністерства соціальної політики України від 12.11.12 р. № 435/10/136­12

«Про індексацію зарплати новоприйнятих працівників»

 

Нагадаємо, що при проведенні індексації заробітної плати працівників необхідно керуватися Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078 (далі — Порядок № 1078).

До 21.06.12 р. механізм нарахування сум індексації для новопри­йнятих працівників, а також під час переходу працівників на іншу посаду (переведення на роботу до іншої установи) цим Порядком визначено не було. Рішення про визначення базового місяця для проведення індексації зарплати таким працівникам адміністрація підприємства мог­ла прийняти самостійно.

З 21.06.12 р. набрали чинності зміни, унесені постановою КМУ від 13.06.12 р. № 526 (далі — постанова № 526) до Порядку № 1078, якими, зокрема, урегульовано питання проведення індексації для ново­прийнятих працівників, під час переходу працівників на іншу роботу або посаду на одному підприємстві, а також при переведенні на роботу на інше підприємство.

Лист, що коментується, присвячено індексації заробітної плати новоприйнятих працівників та працівників, переведених на іншу роботу. Мусимо зауважити, що вис­новки листа є дуже лаконічні, тому за додатковими поясненнями ми звернулися до Жанни Лаврентьєвої головного спеціаліста відділу рівня життя та моніторингу бідності Міністерства соціальної політики України.

1. Порядок проведення індексації новоприйнятих працівників. З 21.06.12 р. Порядок № 1078 доповнено новим п. 101, згідно з яким обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу (тобто з ураху­ванням індексу інфляції, що припадає на місяць прийняття). При цьому базовим місяцем для таких працівників, як і для інших, вважатиметься місяць підвищення зарплати.

Наприклад, працівника прийнято на роботу у вересні 2012 року (після набуття чинності постановою № 526). Обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком для проведення індексації починається з урахуванням індексу споживчих цін, що припадає на місяць прийняття, тобто вересень 2012 року. Фактично це означає, що при визначенні індексу для проведення індексації необхідно орієнтуватися на місяць, що передує місяцю прийняття на роботу (у нашому випадку — серпень 2012 року).

Право на індексацію зарплати новоприйнятого працівника настане, коли індекс споживчих цін наростаючим підсумком перевищить поріг індексації (101 %).

Слід зауважити, що індекс споживчих цін наростаючим підсумком з вересня 2012 року по січень 2013 року не перевищив порога індексації (тобто 101 %). Якщо ж надалі настане право на нарахування сум індексації та розмір зарплати працівника підвищиться на суму меншу, ніж розрахована сума індексації, то такому працівнику необхідно буде визначити фіксовану суму індексації.

2. Порядок проведення індексації при переході на іншу посаду (переведенні на роботу на інше підприємство). З 21.06.12 р. Порядок № 1078 доповнено новим п. 102, згідно з яким для працівників, переведених на іншу роботу на цьому самому підприємстві, в установі, організації, а також переведених на роботу на інше підприємство, до установи, організації або в іншу місцевість, і у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці при продовженні такими працівниками роботи сума індексації зберігається, якщо сума збільшення зар­плати менша, ніж сума індексації, яка має нараховуватися за відповідний місяць.

Зупинимося на трьох моментах, пов’язаних із застосуванням зазначеної норми.

По­перше, п. 102 Порядку № 1078 стосується працівників, переведених:

1) на іншу роботу на цьому самому підприємстві, в установі, організації. У цьому випадку працівник переводиться на іншу постійну роботу (посаду) в межах одного підприємства без звільнення. Наприклад, працівника підприємства переводять із посади бухгалтера на посаду головного бухгалтера на цьому самому підприємстві;

2) на роботу на інше підприємство, до установи, організації чи в іншу місцевість. Тут мається на увазі звільнення працівника в порядку переведення за п. 5 ст. 36 КЗпП;

3) на роботу на інше підприємство, до установи, організації у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці при продовженні такими працівниками роботи. Частиною 3 ст. 36 КЗпП передбачено, що в разі реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) установи (організації) дія трудового договору працівника продовжується. Припинення трудового договору можливе тільки в разі скорочення чисельності або штату працівників (п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП). Таким чином, якщо при реорганізації підприємства у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці було застосовано ч. 3 ст. 36 КЗпП, то індексація зар­плати працівників провадиться згідно з вимогами п. 102 Порядку № 1078. Якщо ж у результаті реорганізації підприємства працівника звільнено за п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП, а потім прийнято на роботу на інше підприємство, то індексація його зарплати здійснюється згідно з п. 101 Порядку № 1078.

По­друге, одночасно з нормою п. 102 Порядку № 1078 потрібно дотримуватись положення п. 5 цього Порядку.

Нагадаємо, що згідно з абз. 3 п. 5 Порядку № 1078 зі змінами, унесеними постановою № 526, якщо грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.

Таким чином, якщо в результаті переведення працівника його зар­плата на новому місці роботи:

а) не збільшується (або зменшується), то суми індексації, визначені за попереднім місцем роботи, повинні зберігатися. При цьому залишається старий базовий місяць;

б) збільшується, але на суму меншу, ніж сума індексації, що нараховується раніше за попереднім місцем роботи, то в місяці переведення має бути визначено фіксовану суму індексації згідно з вимогами п. 5 Порядку № 1078. При цьому базовим стає місяць переведення.

Приклад 1. Базовим місяцем для працівника підприємства є лютий 2008 року. У липні 2012 року цього працівника перевели з посади бухгалтера на посаду головного бухгалтера. При цьому сума підвищення доходу склала 150 грн., а сума можливої індексації — 549,19 грн.

Сума індексації в липні становитиме 399,19 грн. (549,19 ­ 150). У такому розмірі вона зберігається та виплачується до настання нової індексації або підвищення зарплати, яке перекриє цю величину. Для подальшого розрахунку індексу споживчих цін для проведення індексації липень є базовим місяцем.

Приклад 2. Базовим місяцем для працівника підприємства є грудень 2012 року. У січні 2013 року цього працівника перевели з посади бухгалтера на посаду головного бухгалтера. При цьому сума підвищення доходу склала 150 грн., а фіксована сума індексації, що виплачувалася до цього, — 399,19 грн.

Оскільки сума підвищення зар­плати не перекрила фіксовану суму індексації, то сума індексації в січні становитиме 399,19 грн. Для подальшого розрахунку індексу споживчих цін для проведення індексації січень є базовим місяцем;

б) збільшується, але на суму більшу, ніж сума індексації, що нараховується раніше за попереднім місцем роботи, такий місяць переведення вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Відповідно індексація не нараховується.

По­третє, у разі переведення працівника на інше підприємство (до іншої установи, організації) для додержання вимог п. 102 Порядку № 1078 слід запитати у попереднього роботодавця довідку, в якій зазначаються розмір місячної зарплати працівника, її проіндексована сума в місяці звільнення, сума індексації (фіксована сума індексації), а також останній базовий місяць. На підставі цієї довідки здійснюється індексація доходів на новому місці роботи.

 

Жанна ЛАВРЕНТЬЄВА

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі