НАВЧАЛЬНА ВІДПУСТКА:
особливості надання
та оплати проїзду роз’яснює
Мінсоцполітики
Лист Міністерства соціальної політики України від 02.01.13 р. № 2/13/116-13
«Про оплату навчальних відпусток і проїзду до навчальних закладів»
У листі, що коментується, Мінсоцполітики вказало на деякі нюанси надання додаткової відпустки для навчання у вищих навчальних закладах (ВНЗ), навчальних закладах післядипломної освіти та аспірантурі. Нагадаємо, що право на додаткову оплачувану відпустку у зв’язку з навчанням визначається ст. 216 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) і ст. 15 Закону про відпустки*.
* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР.
Умови надання навчальних відпусток. Такі відпустки надаються лише працівникам, які успішно навчаються без відриву від виробництва у ВНЗ із вечірньою та заочною формами навчання.
Для отримання додаткової оплачуваної відпустки у зв’язку з навчанням працівнику-студенту необхідно надати роботодавцю довідку-виклик навчального закладу на сесію, в якій, зокрема, указуються:
— форма навчання;
— рівень акредитації навчального закладу;
— курс, на якому навчається працівник;
— період сесії, установлений навчальним закладом;
— підстава для надання такої відпустки (для складання заліків та іспитів, настановних занять, державних іспитів, для підготовки й захисту дипломної роботи).
Крім того, працівник має написати заяву про надання такої відпустки.
Мінсоцполітики доходить
висновку, що для роботодавця підтвердженням того, що працівник-студент успішно навчається (тобто не має академзаборгованості) і тривалості перебування в навчальній відпустці є довідка-виклик навчального закладу. А вимоги адміністрації підприємства з приводу отримання від навчального закладу після завершення сесії довідок про відсутність у працівника-студента академзаборгованості або повернення на підприємство другої відрізної частини довідки-виклику є неправомірними.
Таким чином, роботодавцю для видання наказу про надання навчальної відпустки та збереження за цей час середньої зарплати (ст. 217 КЗпП) достатньо наданої працівником довідки-виклику навчального закладу та написаної ним заяви з проханням надати відпустку.
Строк виплати відпускних. Також Мінсоцполітики зауважило, що оплата навчальних відпускних здійснюється не пізніше ніж за 3 дні до початку відпустки (ст. 21 Закону про відпустки). Раніше Мінпраці в листі від 26.06.09 р. № 155/13/116-09 («БТ», 2009, № 34, с. 10) роз’яснювало, що в зазначеній нормі йдеться про календарні, а не про робочі дні.
Але виконати цю норму роботодавець зможе, якщо працівник завчасно надасть роботодавцю довідку-виклик та заяву. Якщо працівник зволікатиме з цим, то роботодавець може виплатити відпускні й пізніше, ніж за 3 дні до початку відпустки. І за аналогією з виплатою відпускних за щорічну відпустку це, на наш погляд, не буде порушенням строку виплати (лист Мінсоцполітики від 05.01.12 р. № 7/13/133-12 // «БТ», 2012, № 23, с. 8).
Оплата проїзду в разі хвороби працівника. Статтею 219 КЗпП на роботодавця незалежно від форми власності підприємства покладається обов’язок оплачувати працівникам, які навчаються у ВНЗ із вечірньою та заочною формами навчання, проїзду до місцезнаходження навчального закладу і назад один раз на рік на настановні заняття, для виконання лабораторних робіт і складання заліків та іспитів у розмірі 50 % вартості проїзду. У такому самому розмірі оплачується проїзд для підготовки й захисту дипломного проекту (роботи) або складання державних іспитів.
Мінсоцполітики в листі, що коментується, роз’яснило, як бути роботодавцю в разі, коли працівник під час сесії у ВНЗ, розташованому в іншому населеному пункті, захворів, у зв’язку з чим повернувся через тиждень після закінчення навчальної відпустки і надав роботодавцю документ, що підтверджує тимчасову непрацездатність, засвідчений у встановленому порядку. У цьому випадку роботодавець також повинен оплатити проїзд до місцезнаходження навчального закладу і назад у розмірі 50 % вартості проїзду. Оплату проїзду потрібно здійснити згідно з правилами оплати проїзду при відрядженнях.
У цій ситуації працівник, який продовжує хворіти після закінчення навчальної відпустки, має повідомити роботодавця про таку ситуацію (якщо є така можливість), щоб роботодавець не визнав невихід його на роботу прогулом. Крім того, зауважимо, що дні хвороби, які припадають на період навчальної відпустки, не оплачуються (п. 6 ч. 1 ст. 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.01 р. № 2240-III): за ці дні працівник отримає відпускні. Оплаті підлягають лише дні хвороби, що настають після закінчення такої відпустки.
Вікторія ЗМІЄНКО