Нагальна проблема — завищення митниками митної вартості (МВ) товарів, заявленої декларантом. У такому разі декларанти шукають захист у суді. Міндоходів навіть узагальнило судову практику із цього питання (читайте «БТ», 2014, № 12, с. 9; № 25, с. 8).
Сьогодні перед вами аналіз ще однієї «битви» декларанта і митників.
Отже, імпортер задекларував МВ за першим (основним) методом її визначення — за ціною договору. Проте митники визначили МВ за «дорожчим» методом — резервним. Тепер декларант у суді обстоює свою правоту й вимагає повернути переплату з ПДВ.
Суди всіх інстанцій його підтримали. Але непохитні митники дійшли до Верховного Суду України (ВСУ). Вони навіть «долучили до справи» позицію ВАдСУ (ухвала від 30.01.14 р. № К/9991/78650/12). Так ВАдСУ в одному зі спорів скасував рішення судів попередніх інстанцій, оскільки вони постановили повернути переплату з ПДВ із бюджету, чим фактично підмінили митний орган і визначили метод обчислення МВ, не маючи на те повноважень. На це податківці звертали увагу в листі від 28.02.14 р. № 50/7/99-10-03-01-17 («БТ», 2014, № 12, с. 9).
Проте в цій справі ВСУ не виявив фактів такого «свавілля»: суди скасували протиправні рішення органів митниці. А вже на підставі цього декларант звернувся до митників із заявою про повернення переплати з ПДВ, на що ті неправомірно відповіли відмовою. Через це знову виник спір, який декларант і виграв.
Підсумок! Щоб виграти справу, вимагайте не повернути з бюджету переплату з митних платежів, а скасувати рішення митниці щодо визначення МВ за «неправильним» методом. Тоді кожен зробить свою справу. А якщо не зробить — потрібно буде знову звернутися до суду за стягненням переплати.
Як бачимо, позитивні приклади є.