(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 30
  • № 29
  • № 28
  • № 27
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
18/19
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Серпень , 2014/№ 31

Дитині виповнилося 18 років у середині місяця: як розрахувати аліменти?

Бухгалтер підприємства утримує із зарплати працівника аліменти на дитину за виконавчим листом. У ньому зазначено, що аліменти виплачуються до досягнення дитиною повноліття. Такій дитині 14.08.14 р. виповниться 18 років. Яку суму аліментів необхідно стягнути у серпні 2014 року: увесь розмір або її частину?

Щоб відповісти на запитання, з’ясуємо, чим керується бухгалтер при утриманні аліментів із заробітної плати працівника.

Якщо аліменти стягують за рішенням суду, то на цей час бухгалтер має керуватися одним із таких документів:

• виконавчим листом (рішення про стягнення аліментів було виконане державним виконавцем до 17.04.12 р.);

• постановою про примусове стягнення аліментів (рішення про стягнення аліментів було виконане державним виконавцем після 17.04.12 р.).

Незважаючи на те, яким документом ви керуєтеся, у ньому обов’язково вказують строк стягнення аліментів.

У більшості випадків зазначають досить-таки розмиту для практичного застосування фразу: «до досягнення дитиною повноліття». Це пояснюється нормою ст. 180 Сімейного кодексу України (далі — СКУ): батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Нагадаємо, що у загальному випадку особу вважають неповнолітньою до досягнення нею 18 років (ст. 1 Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.01 р. № 2402-III).

Тоді виникає запитання щодо розміру аліментів у місяці, коли дитині виповнюється 18 років. Зазначимо, що на нормативно-правовому рівні відповідь на нього не надана.

На нашу думку, при виникненні такої ситуації аліменти необхідно нараховувати не в повному обсязі за місяць. Так, слід розрахувати частку розміру аліментів, яка припадає на дні місяця до виповнення дитині 18 років.

Зверніть увагу, що при розрахун­ку застосовують календарні, а не робочі дні. Адже сама суть аліментів полягає у наданні допомоги з утримання дитини, а свій статус, погодьтеся, вона не втрачає й у вихідні дні.

Важливо! У місяці досягнення дитиною 18 років аліменти розраховують пропорційно кількості календарних днів місяця, протягом яких вона мала статус неповнолітньої.

Тобто за обставин, викладених у запитанні, утримуйте аліменти у розмірі, що припадає на 13 календарних днів. А вже з 14.08.14 р. дитину вважають повнолітньою і з цієї дати аліменти їй не переказують.

Проте пам’ятайте: бухгалтер за своєю ініціативою не має права зменшувати або збільшувати розмір аліментів. Тому рекомендуємо звернутися до органу державної виконавчої служби й отримати від нього розпорядження щодо утримання аліментів у місяці виповнення дитині 18 років. Такі дії дозволять уникнути непорозумінь.

Із практики нам відомо, що трапляються ситуації, коли батько (або мати) не заперечують проти стягнення з їх заробітку аліментів у повному обсязі в місяці досягнення дитиною повноліття. На нашу думку, в такому випадку необхідно отримати від працівника письмове підтвердження його згоди на це й утримати аліменти у пов­ному обсязі.

Наостанок відзначимо цікавий момент. Подекуди досягнення дитиною повноліття не позбавляє обов’язку батьків утримувати її. Про це йдеться у ст. 199 СКУ: якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання та у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення 23 років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.

У цьому разі аліменти стягують у судовому порядку за новою позовною заявою (п. 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.06 р. № 3). Тобто бухгалтер повинен отримати іншу постанову про примусове стягнення аліментів (виконавчий лист) як підставу для утримання аліментів до досягнення дитиною працівника 23 років.

аліменти додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті