Останнім часом Нацбанк щедро обдаровує нас із вами валютними обмеженнями, коригуючи їх у міру потреби. Так, до 01.09.14 р. діють обмеження, прописані в постанові Правління НБУ від 30.05.14 р. № 328 («БТ», 2014, № 23, с. 4). А постановою, що коментується, Нацбанк вирішив їх «удосконалити».
Зокрема, знято обмеження на суму переведення фізичними особами інвалюти за межі України за неторговельними операціями (як із відкриттям рахунка, так і без такого).
Отримати в одному банку гривневу готівку через касу чи банкомат, як і раніше, можна в сумі не більше 150 тис. грн. на добу. Щоправда, НБУ зняв прив’язку до видачі готівки саме з поточних/депозитних рахунків. Виходить, що в межах 150 тис. грн. банки тепер видають не лише кошти з рахунків, а й «безрахункові» кошти (готівкові кредити, грошові перекази).
Змінилися й випадки, на які це обмеження не поширюється.
По-перше, 150-тисячне обмеження, як і раніше, не поширюється на видачу готівки для виплати зарплати, пенсії, стипендії та інших соцвиплат, витрат на відрядження. Але! Повз обмеження пройде лише оплата витрат на відрядження в межах норм, установлених законодавством. Водночас у нас у цьому плані нормуються тільки бюджетники. Для госпрозрахункових суб’єктів господарювання граничний розмір добових не встановлено. Є лише «планка» добових, які можна включити до «податкових» витрат (п.п. 140.1.7 ПКУ): для відряджень по Україні — 0,2 мінзарплати на 1 січня звітного року, для закордонних — 0,75 мінзарплати (243,6 грн. і 913,5 грн. відповідно). Вважаємо, що банки не повинні враховувати ці обмеження з ПКУ.
По-друге, видача готівки з поточних та депозитних рахунків у межах сум, унесених готівкою, більше не перебуває серед винятків. «Імунітет» «передали» виплаті гарантованих сум відшкодування вкладникам за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (дізнатися більше про Фонд ви можете на його офіційному сайті http://www.fg.gov.ua/).
Постанова є чинною з 29.07.14 р.