Багато хто з нас купує товари, упаковані в папір/картон, або передплачує журнали (газети). Усі ці паперові матеріали з часом стають макулатурою, яку можна здати на спеціальні переробні підприємства (пункти приймання). Виходить, спеціально папір/картон ми не купуємо, але згодом у вигляді бонусу отримуємо макулатуру.
Із початку 2014 року макулатурне питання бентежить бухгалтерів. А все тому, що Закон № 713-VII* до 01.01.15 р. звільнив від обкладення ПДВ операції з постачання, імпорту та експорту паперу і картону для утилізації (макулатури і відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД (п. 23 підрозд. 2 розд. XX ПКУ).
* Докладний аналіз цього Закону ви знайдете у «БТ», 2014, № 1, с. 11.
Міндоходів уже роз’яснило деякі моменти застосування «макулатурної» пільги в листі від 18.02.14 р. № 3111/6/99-99-19-04-02-15 («БТ», 2014, № 15, с. 5). Податківці пояснили, що робити з макулатурою, яку ми купили за допільгових часів, а тепер продаємо, застосовуючи пільгу. Так, якщо ви до 01.01.14 р. купили папір та/або картон, включені до товарної позиції 4707 за УКТ ЗЕД (макулатуру), то, звичайно, відобразили податковий кредит з ПДВ. Продаючи пільгову макулатуру після 01.01.14 р., потрібно не коригувати ПК, а нарахувати ПЗ з ПДВ. Простіше кажучи, проведіть «умовне постачання» за правилами п. 198.5 ПКУ (виходячи з вартості придбання макулатури). Те саме міндоходівці повторили і в листі, що коментується.
Але цікавішим є інший момент, який податківці досі залишали без уваги: чи обов’язково розподіляти вхідний ПДВ?
Відповідь на це запитання знаходимо в листі, що коментується. І, відверто кажучи, вона не радує. Міндоходів вирішило: розподіляти податковий кредит (ПК) усе-таки потрібно!
Ми сподівалися на те, що податківці дозволять не розподіляти ПК з ПДВ при постачанні макулатури за аналогією з постачанням відходів і брухту чорних та кольорових металів, які утворилися у процесі переробки, обробки металу (п. 199.6 ПКУ). Адже схожість операцій зі здавання макулатури та брухту очевидна, але в п. 199.6 ПКУ немає жодного слова про звільнення від розподілу ПК при постачаннях макулатури, що утворилася в діяльності платника ПДВ. Залишилася одна надія — на законодавця, який можливо допише в п. 199.6 ПКУ операції зі здавання макулатури. Поки що цього не сталося. Відповідно доведеться діяти за волею та бажанням податківців.
Таким чином, Міндоходів говорить: якщо до 01.01.14 р. у вас не було неоподатковуваних операцій (тобто у 2014 році ви вперше продаєте макулатуру та інших неоподатковуваних операцій у вас раніше не було), розрахуйте ЧВ** за обсягами постачання першого звітного податкового періоду, в якому задекларовано одночасно оподатковувані та неоподатковувані операції та подайте додаток Д7 до декларації з ПДВ за цей самий період. Отже, потрібно розрахувати ЧВ і далі до кінця поточного року застосовувати її при розподілі ПК за товарами/послугами, які одночасно використовуються в оподатковуваних та звільнених операціях. Докладніше про те, як провести первинний розподіл та річний перерозподіл ПК (заповнити додаток Д7), читайте у «БТ», 2014, № 1, с. 35; № 2, с. 13.
** Скорочено «частка використання» — частка використання товарів/послуг та/або необоротних активів в оподатковуваних операціях.
Пам’ятайте! Якщо постачання макулатури — ваша єдина операція, що не обкладається ПДВ, розподіляти ПК у періодах, коли ви не здаєте макулатуру, не потрібно.
Зверніть увагу: для тих, у кого, крім постачання макулатури, уже були (та є) інші безПДВшні операції, — інший сценарій дій. Вони розподіляють «вхідний» ПДВ за товарами/послугами подвійного призначення, виходячи з уже відомого їм показника ЧВ. Докладний алгоритм дій ви знайдете на наступній сторінці.
ПРОДАЄМО «БОНУСНУ» МАКУЛАТУРУ:
ЯК БУТИ З ПОДАТКОВИМ КРЕДИТОМ
Докладний аналіз питань, пов’язаних з оподаткуванням макулатури, ми проведемо в одному з найближчих номерів