На початку липня податківці випустили низку узагальнюючих податкових консультацій (УПК). Серед них і УПК, присвячена оподаткуванню поворотної фіндопомоги (ПФД), затверджена наказом від 01.07.14 р. № 367 («БТ», 2014, № 28, с. 4, с. 19). Уже за «доброю традицією» міндоходівці дещо пофіскалили.
Ідеться про роз’яснення правил розрахунку умовно нарахованих процентів (УНП) на залишок неповерненої фіндопомоги, отриманої від «звичайного» платника податку на прибуток (запитання 2 і 4 УПК № 367). Незрозуміло, «з якого переляку» податківці «залізли» у звітний період, у якому позичальник повернув ПФД, та зазначили: потрібно нараховувати УНП за «шматочок» такого кварталу/року, включаючи день повернення ПФД.
Хоча з п. п. 14.1.257 ПКУ випливає, що розраховувати УНП потрібно за кожен день фактичного користування ПФД, але тільки за ті звітні періоди, на кінець яких залишилася неповернена сума ПФД. Мабуть, фіскали занадто буквально сприйняли фразу про розрахунок УНП за кожен день користування ПФД.
На щастя, вони усвідомили свою неправоту й підправили УПК № 367. Причому доволі оперативно. Як мовиться, «швидко піднятий бутерброд таким, що впав, не вважається».
Висновок: як ми і звикли робити, УНП нараховуємо тільки за фактичні дні користування ПФД у тих звітних періодах (квартал/рік), на кінець яких ПФД залишилася неповерненою (уся сума або її частина). За всі дні базового періоду, у якому повернули ПФД (тобто на кінець такого періоду немає залишку ПФД) нараховувати УНП не потрібно.