Звіт неприбуткових організацій від Міндоходів: дійсно оновлений та доповнений
Наказ Міндоходів України від 27.01.14 р. № 85
«Про затвердження форми та Порядку складання Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій»
З 01.01.13 р. для неприбуткових організацій (НПО) встановлено річний звітний період. Але весь цей час форма «неприбуткового» звіту містила лише квартальні звітні періоди*. І ось нарешті Міндоходів виправило цей недолік — додало окреме поле «Рік» і в Порядку складання звіту прописало, що НПО подають звіт до органів Міндоходів за базовий звітний (податковий) період рік протягом 60 календарних днів, наступних за останнім календарним днем цього року, разом із фінансовою звітністю.
Що ще нового в міндоходівському звіті для НПО? Органи ДПС замінили на органи Міндоходів. А ось прибрати одну клітинку для кодів за КВЕД забули (у КВЕД-2010 коди 4-значні).
Підписувати звіт і додатки можуть не лише керівник та головбух, а й уповноважені на виконання їх функцій особи.
Нові поля. З’явилося окреме поле для уточнюваного періоду. У звітному (новому звітному) документі це поле заповнюємо за наявності додатка ВП, а в уточнюючому звіті до цього поля та поля «Звітний (податковий) період ____ року» вписуємо однаковий період — уточнюваний.
Водночас зникли клітинки, в яких потрібно було позначати, юридична особа заповнює звіт або її відокремлений підрозділ.
Подаючи додатки до звіту згідно з п. 46.4 ПКУ, потрібно буде розписати їх зміст.
Нові рядки і додаток. Нагадаємо: Закон України від 24.05.12 р. № 4834-VI відокремив організації роботодавців та їх об’єднання (п.п. «ж» п. 157.1 ПКУ) від профспілок, їх об’єднань та організацій профспілок (п.п. «є» п. 157.1 ПКУ). А також додав нову категорію НПО — садові та гаражні кооперативи або товариства (п.п. «з» п. 157.1 ПКУ)**.
Тепер «новачки» з пп. «ж» і «з» п. 157.1 ПКУ отримали власні рядки в частині І звіту. У рядках 8 (8.1 — 8.4) і 9 (9.1 — 9.4) вони відображають свої доходи.
А от «прибуткового» рядка для профспілок немає. І правильно, адже згідно з п. 157.14 ПКУ вони заповнюють і подають звіт у частині обліку доходів, що підлягають оподаткуванню, тобто заповнюють у звіті лише частину II. А отримуючи доходи, звільнені від оподаткування (наприклад, вступні, членські та цільові внески, відрахування на культмасову, фізкультурну та оздоровчу роботу, безповоротну фіндопомогу, добровільні пожертвування і пасивні доходи), частину I звіту профспілки не заповнюють.
Крім того, з’явилися нові рядки для відображення загальної суми безоплатних надходжень або надходжень у вигляді безповоротної фіндопомоги, добровільних пожертвувань, звільнених від оподаткування (ряд. 10), загальної суми використаних таких надходжень (ряд. 13) і використаних не за призначенням (ряд. 16). До того ж для кожного з нових рядків є підрядок, в якому показуємо частинку гуманітарної допомоги в загальній сумі зазначених надходжень (ряд. 10.1, 13.1 і 16.1 відповідно).
Більше того, спеціально для розшифрування «гуманітарних» рядків Міндоходів додало додаток ГД. Тут потрібно буде заповнити 5 таблиць, у яких зазначити найменування «благодійників» (донорів) та наступних одержувачів гуманітарної допомоги (ГД); найменування, одиниці виміру та вартість ГД; реквізити наказу про визнання ГД.
Уваги вимагатимуть поправки в розділі «Самостійне виправлення помилок» звіту і в додатку ВП.
Коли запрацює нова форма звіту? За 2013 рік НПО вже відзвітували за старою формою звіту. За правилами п. 46.6 ПКУ вперше відзвітувати за новою формою потрібно за 2015 рік. Але не виключаємо, що податківці покваплять НПО.
Наказ набирає чинності з дня опублікування (ймовірно, з 18.03.14 р.). На день підготовки номера не опублікований.
* Подавати звіт потрібно тільки за результатами року — лист ДПСУ від 07.12.12 р. № 6751/0/61-12/18-3115 і «БТ», 2013, № 16, с. 44.
** Освіжити в пам’яті цей «неприбутковий» момент ви можете за допомогою «БТ», 2012, № 29, с. 27.