(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 37
  • № 36
  • № 35
  • № 34
  • № 33
  • № 32
  • № 31
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
18/23
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Вересень , 2014/№ 38

ПриПЄП групи 2 хоче здати приміщення в оренду з правом надання суборенди загальносистемнику

Єдиноподатник групи 2 хоче здати приміщення в оренду єдиноподатнику групи 3 і при цьому закріпити в договорі умову про те, що орендодавець не проти того, щоб орендар здавав приміщення в суборенду (у тому числі й загальносистемникам). Чи не буде для єдиноподатника групи 2 така оренда порушенням? У податковій сказали, що така діяльність є посередницькою діяльністю у сфері нерухомості, тобто заборонена. Як правильно прописати відповідну умову про суборенду в договорі?

Як відомо, до групи 2 включаються фізичні особи — підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку і населенню (п.п. 2 п. 291.4 ПКУ).

У розумінні ПКУ оренда належить до послуг (пп. 14.1.185, 14.1.203 ПКУ).

З цього випливає однозначний висновок: платники єдиного податку групи 2 не мають права здавати майно в оренду (суборенду) усім особам, за винятком вищезазначених. До таких «заборонених» орендарів належать, зокрема:

• платники податку на прибуток;

• неприбуткові установи (організації);

• фізичні особи — підприємці на загальній системі оподаткування.

У нашому випадку єдиноподатник групи 2 здає приміщення в оренду єдиноподатнику групи 3, отже, зазначені умови він не порушує.

Тепер розберемося з посередництвом. Дійсно, фізичні особи — підприємці не можуть бути платниками єдиного податку групи 2, якщо вони надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (п. 291.4 ПКУ). Такі особи мають право перебувати виключно у третій або п’ятій групі платників єдиного податку, за умови, що вони відповідають вимогам, установленим для цих груп:

«291.4 <…>

Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб — підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005) <…> »

Як бачимо, в п. 291.4 ПКУ зазначено конкретний «заборонений» код КВЕД, а це означає, що під обмеження потрапляють тільки позначені в ньому види діяльності. У новому КВЕД ДК 009:2010* операції з нерухомістю за винагороду або на основі контракту, тобто посередницькі послуги, про які зазначалося вище, вказані у групі 68.3 (цей код відповідає старому коду 70.31.0).

* Національний класифікатор України «Класифікація видів економічної діяльності — ДК 009:2010», затверджений наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.10 р. № 457.

Що ж є посередницькими послугами з оренди? Посередницькі послуги з оренди передбачають, що посередник за плату знаходить орендаря для орендодавця або орендодавця для орендаря, які й укладають між собою договір оренди (див. табл. на с. 44).

Як бачимо, в нашому випадку єдиноподатник групи 2 (орендодавець) і навіть єдиноподатник групи 3 (орендар) жодною посередницькою діяльністю не займаються. Тому навіть якби орендар перебував на єдиному податку групи 2 і здавав орендоване приміщення в суборенду, він усе одно не вважався б посередником у сфері нерухомості і міг спокійно працювати на єдиному податку (за умови, що здавати приміщення в суборенду він буде єдиноподатникам).

Важливо. Тут варто підкреслити, що суборенда «проходить» у КВЕД зовсім під іншим кодом, ніж посередництво у сфері нерухомості — під кодом 68.20.

При суборенді суб’єкт господарювання здає майно в піднайм (укладає договір суборенди) від свого імені, тобто орендодавцем за таким договором виступає особа, яка сама є орендарем майна (у нашому випадку єдиноподатник групи 3). У свою чергу, суборендар (навіть якщо це загальносистемник) перебуває у правовідносинах тільки з орендарем за основним договором і не має жодного правового зв’язку з орендодавцем (єдиноподатником групи 2).

 

Табл. КВЕД-2010. Група 68.3

Група

Назва видів економічної діяльності та пояснення до них

68.3

Операції з нерухомим майном за винагороду або на основі контракту

уключає класи:

Клас

Назва

68.31

Агентства нерухомості

Цей клас уключає діяльність агентств нерухомості:

• посередницькі послуги з купівлі, продажу або надання в оренду нерухомого майна на підставі фіксованих виплат або на контрактній основі;

• надання за винагороду або на основі контракту консультаційних послуг і послуг з оцінювання нерухомого майна, що пов’язані з його купівлею, продажем або наданням в оренду;

• послуги агентів умовного депонування.

Цей клас не включає:

юридичні послуги, див. 69.10

68.32

Управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту

Цей клас також уключає:

• діяльність агентств зі стягування орендної плати.

Цей клас не включає:

юридичні послуги, див. 69.10;

послуги з підтримки стану будівлі (сполучення робіт із загального внутрішнього прибирання приміщень, поточного обслуговування будинків та проведення незначного ремонту, вивезення сміття, забезпечення охорони та безпеки об’єктів), див. клас 81.10;

управління об’єктами, такими як військові бази, в’язниці та інші будівлі (крім управління приміщеннями електронно-обчислювальних центрів), див. 81.10

 

Звідси підсумок:

1) суборенда нерухомості не включається до «забороненого» коду 68.3 КВЕД і, відповідно, може здійснюватися платниками єдиного податку групи 2;

2) у нашому ж випадку єдиноподатник групи 2 взагалі жодною суборендою і тим більше посередництвом не займається: він здає приміщення в оренду (з правом орендаря передати це ж приміщення в суборенду). Тобто ситуація ще простіша, і жодних претензій до такого єдиноподатника бути не повинно.

Умова про можливість суборенди в договорі оренди також не є чимось особливим. Це стандартна умова договору, яку за бажанням сторін можна включати або не включати до договору оренди. Як підтвердження можна навести ст. 774 ЦКУ, в якій зазначено таке:

«Стаття 774. Піднайм

1. Передання наймачем речі у користування іншій особі (піднайм) можливе лише за згодою наймодавця, якщо інше не встановлено договором або законом.

2. Строк договору піднайму не може перевищувати строку договору найму.

3. До договору піднайму застосовуються положення про договір найму.»

Таким чином, ми бачимо, що умова про суборенду в договорі оренди — звичайна справа, єдина вимога — письмова згода орендодавця.

Умову про те, що орендодавець (єдиноподатник групи 2) не проти, щоб орендар передавав орендоване приміщення в суборенду, зазвичай прописують у договорі оренди в розділі «Права та обов’язки орендаря». У цьому розділі потрібно передбачити окремий пункт про те, що:

«орендар має право здавати об’єкт оренди в суборенду за умови письмової згоди орендодавця».

Щоб уникнути проблем, щоразу при передачі приміщення в суборенду орендарю потрібно брати письмову згоду на суборенду в орендодавця.

єдиноподатник, оренда приміщення, суборенда, загальносистемник додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті