Книги ППЄПів: готівкові нюанси

Александрова Олеся, податковий експерт
Бухгалтерський тиждень Серпень, 2015/№ 32
В обраному У обране
Друк
У «БТ», 2015, № 30, с. 39 ми розглянули нові форми Книги обліку доходів (і витрат), які «презентував» ППЄПам Мінфін, а також порядок їх ведення. Але є два нюанси, які ми залишили «на закуску», чекаючи набуття чинності наказом № 579* (набув чинності 28.07.15 р.). Стосуються вони тих ФОП на ЄП, які займаються торгівлею за готівку. Подробиці — далі.

* Наказ Мінфіну «Про затвердження форм книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат та порядків їх ведення» від 19.06.15 р. № 579.

Стара Книга — новий порядок і розбиття графи

У наказі № 579 є «перехідна» норма: уже зареєстровані (старі) Книги діють до їх закінчення, тобто сміливо можна вести їх і далі. Але ми вже робили акцент на тому, що форма Книги хоч і стара, але заповнювати її потрібно вже за новими правилами. Перше — це заповнювати її з копійками. Але, крім цього, є ще один нюанс. У Порядку заповнення Книг обліку доходів (і витрат), затвердженому наказом МФУ від 17.06.15 р. № 579 (далі — Порядок), є незрозумілим момент щодо відображення сум доходу. Там передбачено, що у графах 2 — 6 щодня відображається дохід від провадження господарської діяльності <…> із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема, отримана сума коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги протягом податкового (звітного) періоду у грошовій формі (окремо в готівковій та безготівковій), матеріальній чи нематеріальній формі.

Виходить, зважаючи на нові правила заповнення, дохід у графі 2 потрібно записувати загальною сумою за день, але з розбиттям за видами доходу: готівковий та безготівковий?

Якщо вже на те пішло, то Мінфіну логічно було б у самій формі Книги передбачити розбиття графи 2 для готівки та безготівкових розрахунків. Але цього не зроблено.

Однак єдиноподатникам доведеться якось із цієї ситуації виходити, адже вони опинилися у двоякому становищі: з одного боку, їм говорять про те, що заповнювати дохід потрібно загальною сумою за день. На цьому, до речі, наполягає й  п.п. 296.1.1 ПКУ. З іншого — Порядок вимагає заповнювати суму доходу з розбиттям. І розумій це як хочеш. Податківці, до речі, теж поки що у ступорі і роз’яснень із цього приводу не дають.

Але, схоже, вони зійдуться на тому, що у графі 2 доведеться окремо узагальнювати суми за готівкою і окремо за безготівковими доходами. Графа 6, на наш погляд, розбиватися на види доходів не повинна.

Знову ж таки запитання: як це реалізувати у випадку з електронною Книгою?

Електронна «підстава»

Якщо ми ведемо Книгу в електронному вигляді, сам Порядок дозволяє робити в ній записи про суми доходу не пізніше наступного календарного дня. Проте якщо єдиноподатник має справу з доходами в готівковій формі, то запис до електронної Книги такого доходу наступного дня може обернутися проблемою. Річ у тім, що п. 2.6 Положення № 637** вимагає оприбутковувати готівку в день її надходження. А запис готівкового доходу у Книзі для єдиноподатника якраз і є його оприбутковуванням. Тому рекомендуємо єдиноподатникам готівкові суми записувати в електронну Книгу день у день.

** Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд