(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 31
  • № 30
  • № 29
  • № 28
  • № 27
  • № 26
  • № 25
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
16/23
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Серпень , 2015/№ 32

Книги ППЄПів: готівкові нюанси

У «БТ», 2015, № 30, с. 39 ми розглянули нові форми Книги обліку доходів (і витрат), які «презентував» ППЄПам Мінфін, а також порядок їх ведення. Але є два нюанси, які ми залишили «на закуску», чекаючи набуття чинності наказом № 579* (набув чинності 28.07.15 р.). Стосуються вони тих ФОП на ЄП, які займаються торгівлею за готівку. Подробиці — далі.

* Наказ Мінфіну «Про затвердження форм книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат та порядків їх ведення» від 19.06.15 р. № 579.

Стара Книга — новий порядок і розбиття графи

У наказі № 579 є «перехідна» норма: уже зареєстровані (старі) Книги діють до їх закінчення, тобто сміливо можна вести їх і далі. Але ми вже робили акцент на тому, що форма Книги хоч і стара, але заповнювати її потрібно вже за новими правилами. Перше — це заповнювати її з копійками. Але, крім цього, є ще один нюанс. У Порядку заповнення Книг обліку доходів (і витрат), затвердженому наказом МФУ від 17.06.15 р. № 579 (далі — Порядок), є незрозумілим момент щодо відображення сум доходу. Там передбачено, що у графах 2 — 6 щодня відображається дохід від провадження господарської діяльності <…> із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема, отримана сума коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги протягом податкового (звітного) періоду у грошовій формі (окремо в готівковій та безготівковій), матеріальній чи нематеріальній формі.

Виходить, зважаючи на нові правила заповнення, дохід у графі 2 потрібно записувати загальною сумою за день, але з розбиттям за видами доходу: готівковий та безготівковий?

Якщо вже на те пішло, то Мінфіну логічно було б у самій формі Книги передбачити розбиття графи 2 для готівки та безготівкових розрахунків. Але цього не зроблено.

Однак єдиноподатникам доведеться якось із цієї ситуації виходити, адже вони опинилися у двоякому становищі: з одного боку, їм говорять про те, що заповнювати дохід потрібно загальною сумою за день. На цьому, до речі, наполягає й  п.п. 296.1.1 ПКУ. З іншого — Порядок вимагає заповнювати суму доходу з розбиттям. І розумій це як хочеш. Податківці, до речі, теж поки що у ступорі і роз’яснень із цього приводу не дають.

Але, схоже, вони зійдуться на тому, що у графі 2 доведеться окремо узагальнювати суми за готівкою і окремо за безготівковими доходами. Графа 6, на наш погляд, розбиватися на види доходів не повинна.

Знову ж таки запитання: як це реалізувати у випадку з електронною Книгою?

Електронна «підстава»

Якщо ми ведемо Книгу в електронному вигляді, сам Порядок дозволяє робити в ній записи про суми доходу не пізніше наступного календарного дня. Проте якщо єдиноподатник має справу з доходами в готівковій формі, то запис до електронної Книги такого доходу наступного дня може обернутися проблемою. Річ у тім, що п. 2.6 Положення № 637** вимагає оприбутковувати готівку в день її надходження. А запис готівкового доходу у Книзі для єдиноподатника якраз і є його оприбутковуванням. Тому рекомендуємо єдиноподатникам готівкові суми записувати в електронну Книгу день у день.

** Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637.

ФОП, єдиний податок, готівка додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті