(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 10
  • № 9
  • № 8
  • № 7
  • № 6
  • № 5
  • № 4
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
8/19
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Березень , 2015/№ 11

Як «ходить» готівка в особливий період

НБУ виклав в новій редакції Положення про організацію готівкового обігу і ведення емісійно-касових операцій у банківській системі в особливий період

Головна новація — порядок проведення утилізації непридатних до обігу банкнот гривні в умовах особливого періоду. Але цікавішим для суб’єктів господарювання є розділ, присвячений особливостям ведення касових операцій підприємствами, організаціями та ФОП.

Так, в особливий період ліміт каси потрібно погоджувати з банком. Якщо цього не зробити, ліміт каси вважається нульовим, а вся нездана готівка — понадлімітною*. При цьому уточнили, що ініціатором погодження виступає обслуговуючий банк.

* За перевищення ліміту каси штрафують у двократному розмірі виявлених понадлімітних готівкових сум (абз. 2 ст. 1 Указу Президента України від 12.06.95 р. № 436/95).

Якщо здати готівку до банку неможливо, підприємства та організації можуть перевищувати ліміт каси, але при цьому вони зобов’язані вжити заходів для забезпечення якнайшвидшої здачі понадлімітних коштів до банку або мобільних підрозділів банків.

Підприємства, організації, ФОП, які зберігають на рахунках у банках свої кошти, здійснюють розрахунки за своїми зобов’язаннями між собою виключно в безготівковій формі (крім розрахунків з бюджетом і цільовими фондами, які можуть здійснюватися готівкою за рахунок коштів, отриманих у банку або з виручки) у порядку, установленому нормативно-правовими актами НБУ. Проводити розрахунки готівкою (разом з безготівковими) дозволено лише з населенням.

Також не можна накопичувати у своїх касах готівку для здійснення майбутніх витрат (у тому числі на виплату зарплати, виплати соціального характеру) до встановленого строку їх виплати. НБУ встановив виняток: якщо настав час отримувати з банку готівку для виплати зарплати і соцвиплат, то підприємства роздрібної торгівлі, громадського харчування, надання послуг, а також інші підприємства та організації, до каси яких постійно надходить готівкова виручка, можуть провести взаємозалік з банком: не здавати виручку, а залишити її для виплати зарплати. А підприємства громадського харчування та споживчої кооперації можуть за рахунок готівкової виручки купувати сільгосппродукцію та продукти її переробки у населення.

Також НБУ зазначає, що за необхідності він може запроваджувати обмеження на зняття готівки підприємствами, організаціями, підприємцями та населенням з поточних і депозитних рахунків. Нагадаємо: подібні обмеження вже діють і на сьогодні вони прописані в постанові Правління НБУ від 03.03.15 р. № 160 (с. 4 попереднього номера).

Головне запитання: чи настав уже той самий особливий період? Формально особливий період настав з моменту оголошення мобілізації (Закон України «Про оборону України» від 06.12.91 р. № 1932-XII). Однак, як уявляється, додатково саме для сфери, що цікавить нас, «відмашку» повинен дати Кабмін. Її немає. А отже, працюємо у звичайному режимі.

(Постанова Правління НБУ від 03.03.15 р. № 157, діє з 06.03.15 р.)

готівка додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті