(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 8
  • № 7
  • № 6
  • № 5
  • № 4
  • № 3
  • № 1-2
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
18/22
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Лютий , 2015/№ 9

Як оподатковується прибуток у неприбуткових: зміни — 2015

На сьогоднішній момент неприбуткові організації у паніці: їм зовсім незрозуміло, як оподатковувати свій дохід. Та все ж, якщо пильніше поглянути на «новації» ПКУ, то можна зрозуміти суть: деяким неприбутникам стало дуже добре (усі їх доходи звільнені від податку на прибуток), а решті — рівно настільки ж стало погано (у них усі без винятку доходи тепер обкладаються цим податком). Хто ж опинився серед щасливчиків? І що буде з тими, кому не пощастило? І як взагалі розібратися в наламаних законодавцем дровах? Давайте спробуємо максимально прояснити ситуацію, наскільки це можливо на сьогодні.

Історичний лікнеп

Ви напевно обізнані щодо того, що неприбуткові організації можуть отримувати прибуток, хоча мета їх створення зовсім інша, наприклад, благодійність, реабілітація інвалідів тощо (п.п. 14.1.121 ПКУ):

«неприбуткові підприємства, установи та організації — підприємства, установи та організації, основною метою діяльності яких є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності та меценатства і іншої діяльності, передбаченої законодавством».

Однак свій прибуток, на відміну від звичайних суб’єктів господарювання, вони не розподіляють «по кишенях» засновників*, а витрачають на ті цілі, для яких були створені, тобто на благодійну допомогу, культурну, оздоровчу, нау­кову діяльність тощо.

* У колишній редакції ПКУ в п. 157.10 зазначалося про те, що прибуток не можна розподіляти між засновниками та членами неприбуткової організації (крім кредитних спілок). Такі доходи можуть бути витрачені лише на діяльність організації — для досягнення цілей, для яких вона була створена. Інакше організація втратить статус неприбуткової (лист ДПСУ від 26.03.13 р. № 1790/Щ/15-14-14).

Оскільки такі благі цілі підтримуються у всіх цивілізованих країнах, то доходи неприбуткових організацій зазвичай не обкладаються податком на прибуток. Так було і у нас ще минулого року (рис. 1).

 

Рис. 1. Як оподатковувалися доходи неприбуткових організацій у 2014 році

 

** Оподаткуванню підлягала сума доходу за вирахуванням витрат, безпосередньо пов’язаних з таким доходом (але не більше суми доходу).

 

Усі ці правила були прописані у ст. 157 ПКУ. І всі разом вони завалилися, оскільки з 01.01.15 р. згадана стаття з ПКУ вилучена.

Що ж виходить за нинішніх реалій?

 

Від податку на прибуток звільнені...

На сьогодні замість ст. 157 ПКУ жодної нової норми поки що немає.

Стосовно неприбутників ПКУ мовчить. Єдина норма, на яку можна спиратися, — перелік тих неприбутників, які не є платниками податку на прибуток. Отже, везунчиками виявилися (п.п. 133.1.1 ПКУ):

• бюджетні установи*;

• громадські об’єднання*;

• політичні партії*;

• релігійні, благодійні організації*;

• пенсійні фонди*.

* Нагадаємо, що метою цих організацій не можуть бути отримання та розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов’язаних з ними осіб, а також серед працівників.

Важливо! Є обов’язкова умова для несплати податку на прибуток: організація обов’язково має бути включена до Реєстру неприбуткових установ та організацій. До зазначеного Реєстру неприбутники вносилися і раніше. Отже, заново подавати документи на включення до цього Реєстру не потрібно. Водночас, якщо ви включені до такого Реєстру, але не вказані у п.п. 133.1.1 ПКУ (наприклад, кредитна спілка, гаражний кооператив, ОСББ тощо), то податок на прибуток вам все одно доведеться сплачувати. Крім того, із зазначеного Реєстру вас, імовірно, невдовзі виключать, оскільки у зв’язку з останніми змінами до ПКУ Реєстр неприбутників планують переформатувати.

Жодних інших правил оподаткування неприбуткових організацій в законодавстві немає, тому напрошується такий висновок: бюджетні установи, громадські організації, політичні партії, релігійні, благодійні організації та пенсійні фонди з 01.01.15 р. не зобов’язані сплачувати податок на прибуток зі своїх доходів.

Тут слід уточнити, що на сьогодні податківці в усних консультаціях озвучують дещо інший варіант оподаткування неприбутників (тобто тих щасливчиків, які прямо зазначені у п.п. 133.1.1 ПКУ):

• дохід від діяльності, яка записана у статуті (наприклад, оренда або продаж основних фондів) не обкладатиметься податком на прибуток, а сама діяльність не вважатиметься комерційною;

• дохід від діяльності, яка в статуті не значиться, обкладатиметься податком на прибуток на загальних підставах. При цьому зовсім не зрозуміло, чи можна буде зменшити такий дохід на суму витрат. І якщо так, то на які саме витрати.

Рекомендація! Радимо вже зараз ще раз уважно вивчити свій статут і за необхідності внести туди якомога більше видів діяльності, щоб охопити всі госпвідносини, які можуть у вас виникнути.

Але навіть якщо неприбутникам і доведеться сплачувати податок на прибуток, то не відразу. Вперше це потрібно буде зробити за підсумками 2015 року — на підставі річної декларації з податку на прибуток.

Важливо! Протягом року жодних платежів з податку на прибуток робити не потрібно (абз. 7 п. 57.1 ПКУ).

 

У полоні податку на прибуток

У п.п. 133.1.1 ПКУ наведений перелік неприбуткових організацій, які не є платниками податку на прибуток. Причому зверніть увагу: перелік є вичерпним!

Отже, решта неприбутників з «колишніх» (наприклад, кредитні спілки, гаражні кооперативи, ОСББ тощо) є платниками податку на прибуток на загальних підставах.

У принципі, цю саму позицію в усних консультаціях підтверджують і податківці.

Звичайно, цю реформу важко назвати продуманою. І недивно, адже приймалися зміни до ПКУ поспіхом напередодні нового року.

А що в результаті? Усі «дореформені» неприбутники, які не потрапили до «післяреформенного» переліку з п.п. 133.1.1 ПКУ, тепер формують склад доходів і витрат за тим самим принципом, що й звичайні платники податку на прибуток. Без всяких поблажок і звільнень на зразок тих, що були раніше в ст. 157 ПКУ. Звітний період у них — рік (п. 57.1 ПКУ).

Незрозуміло лише, що робити з авансовими внесками з податку на прибуток. У п. 57.1 ПКУ згадується, що неприбуткові організації не сплачують авансові внески з податку на прибуток, а сплачують цей податок за річною декларацією. Але нещасливці (яких немає у п.п. 133.1.1 ПКУ)— неприбутники не можуть скористатися цією нормою, оскільки з нового року вже не вважаються неприбутковими організаціями. Так що, аванси сплачувати? Вважаємо, що ні. По-перше, тому, що незрозуміло, на яку величину доходу в торішньому «неприбутковому» звіті їм орієнтуватися. А по-друге, навіть якщо така величина і знайдеться, то в цьому самому звіті аванси на березень 2015 — червень 2016 рр. слід було ще задекларувати. А такого обов’язку в колишніх неприбутників не було. Та й сама форма звіту нічого схожого не передбачала.

Отже, їх доля — зачаїтися, вважаючи себе «новоствореним», тобто такими, яким аванси сплачувати не треба через відсутність бази їх нарахування за минулий рік і неможливість задекларувати їх суму.

 

Штрафоамністія:  рік 2015

Тим неприбутникам, яких немає у п.п. 133.1.1 ПКУ, тобто тим, хто по суті вже є звичайними платниками податку на прибуток, слід мати на увазі, що за результатами діяльності у 2015 році штрафні (фінансові) санкції за порушення порядку обчислення податку на прибуток, правильності заповнення декларації з нього та повноти його сплати не застосовуються.

Отже, незважаючи на нові умови оподаткування, хоча б про штрафи їм можна не перейматися.

 

У найближчому майбутньому

На сьогодні «неприбуткова» громадськість стала на захист своїх прав. У результаті у ВРУ з’явився законопроекту № 2049*, згідно з яким пропонується:

• відновити попередній (що діяв у 2014 році) перелік організацій, які не є платниками податку на прибуток;

• дозволити підприємствам, які створюються громадськими організаціями інвалідів, працювати на спрощеній системі оподаткування;

• запровадити пільги з податку на нерухомість для громадських об’єднань, благодійних і релігійних організацій.

* Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування неприбуткових організацій) від 05.02.15 р. № 2049.

Сподіваємося, що хоч б деякі з озвучених правок усе ж таки «пройдуть» і полегшать нинішнє незавидне становище неприбутників.

 

Висновки

  • З 01.01.15 р. у списку неприбуткових організацій залишилися лише бюджетні установи, громадські організації, політичні партії, релігійні, благодійні організації та пенсійні фонди. Вони не зобов’язані сплачувати податок на прибуток зі своїх доходів.

  • Решта неприбутників, які не зазначені у п.п. 133.1.1 ПКУ, зобов’язані сплачувати податок на прибуток на загальних підставах як звичайні платники. Без будь-яких пільг і послаблень. Щоправда, протягом року авансові внески з податку на прибуток їм сплачувати не потрібно, уперше цей податок доведеться сплатити після закінчення 2015 року (на підставі річної декларації).

  • Неприбутникам, які не зазначені у п.п. 133.1.1 ПКУ, можна не перейматися хоча б з приводу штрафів: за результатами діяльності у 2015 році штрафи за порушення порядку обчислення податку на прибуток, правильності заповнення декларації з нього та повноти його сплати не застосовуватимуться.
прибуток, неприбуткова організація додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті