(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 8
  • № 7
  • № 6
  • № 5
  • № 4
  • № 3
  • № 1-2
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
20/22
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Лютий , 2015/№ 9

Неповнолітня дитина одружилася — чи буде ПСП у її батьків

Працівниця підприємства має трьох дітей (1997 р. н., 2006 р. н., 2009 р. н.). Вона користується правом на застосування податкової соціальної пільги як платник податків, який має двох і більше дітей віком до 18 років. Стало відомо, що старша дитина цієї жінки в січні 2015 року одружилася. Як в такому разі застосовувати податкову соціальну пільгу: з розрахунку на двох дітей чи з розрахунку на трьох дітей?

В описаній ситуації працівниця користується правом на ПСП на підставі п.п. 169.1.2 ПКУ. Її розмір дорівнює розміру «звичайної» ПСП, кратний кількості дітей (у 2015 році — 609 грн. х кількість дітей). Зарплату зменшують на суму такої пільги за умови, що:

• працівник утримує двох і більше дітей віком до 18 років;

• сума нарахованої зарплати не перевищує граничний розмір доходу (у 2015 році — 1710 грн.). Зауважте, що для цілей застосування «дитячої» ПСП граничний розмір доходу для одного з батьків визначають кратно кількості дітей. Такий працівник повинен вказати в заяві* про застосування ПСП про те, що другий із батьків таким правом не користується. Якщо в заяві працівниці така позначка є, то граничний розмір доходу у 2015 році становить 5130 грн.

* Подробиці застосування ПСП на дітей шукайте у статтях «Чотири синочки та лапочка дочка»: ПСП «на дітей» — 2014», «Чотири синочки та лапочка дочка»: застосовуємо ПСП «на дітей» у прикладах» // див. «БТ», 2014, № 11, с. 35 і 38 відповідно. Там знайдете у тому числі інформацію про документи, які необхідно надати для застосування ПСП.

ПСП «на дітей» застосовують до кінця року, в якому дитині виповнюється 18 років (у разі смерті дитини — до кінця року, на який припадає смерть).

Крім того, існують особливі випадки, коли платник податків втрачає право на застосування ПСП «на дітей». Це відбувається, коли (п.п. 169.3.3 ПКУ):

• платника податків позбавляють батьківських прав;

• платник податків відмовляється від дитини або передає дитину на державне утримання;

• дитина стає курсантом на умовах її повного утримання.

Як бачимо, у ПКУ взяття шлюбу неповнолітньою дитиною не зазначено серед випадків, коли право на ПСП втрачається. Однак необхідно з’ясувати, чи зберігається обов’язок батька утримувати дитину, яка одружилася. Від цього залежить, чи можна враховувати таку дитину при визначенні права на ПСП «на дітей».

ПКУ встановив, що ПСП «на дітей» надається платнику податків, який утримує двох або більше дітей віком до 18 років. Отже, вирішальними тут є не лише кількість і вік дітей, а й участь в їх утриманні.

СКУ** передбачено, що батьки зобов’язані утримувати дитину до її повноліття, тобто до 18 років (ст. 180 СКУ). Причому у разі, коли дитина, будучи неповнолітньою, одружилася, таке право не припиняється. І лише після виповнен­ня 18 років діти втрачають право на утримання (див. Науково-практичний коментар до ст. 180 СКУ).

** Сімейний кодекс України від 10.01.02 р. № 2947-ІІІ.

Крім цього, у переліку особливих випадків припинення застосування ПСП «на дітей», зазначених у п.п. 169.3.3 ПКУ, немає взяття шлюбу неповнолітньою дитиною.

Висновок. Офіційний шлюб неповнолітньої дитини не є підставою не враховувати таку дитину при визначенні розміру ПСП «на дітей» і граничного доходу, що надає право на застосування такої ПСП.

Виходить, що до кінця 2015 року жінка може користуватися правом на ПСП «на дітей» у розмірі 1827 грн. (609 грн. х 3 дитини). Граничний дохід слід визначати кратно трьом дітям (5130 грн. = 1710 грн. х 3 дитини). Знову ж таки, якщо таким правом вже не користується батько дитини.

податкова соціальна пільга, ПСП додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті