На сьогодні є 2 способи анулювання документів дозвільного характеру. Вибір способу залежить від підстав анулювання ( ч. 7 ст. 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.05 р. № 2806-IV).
Спосіб 1: дозвільний орган сам приймає рішення про анулювання, якщо є такі підстави:
• суб’єкт господарювання звернувся із заявою про анулювання документа дозвільного характеру;
• юридична особа припиняє діяльність шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення та ліквідації, якщо інше не встановлене законом;
• фізична особа — підприємець припиняє підприємницьку діяльність.
Спосіб 2: дозвільний орган звертається до адміністративного суду, а суд приймає рішення про анулювання, якщо є такі підстави:
• у заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до нього, зазначена недостовірна інформація;
• суб’єкт господарювання провадить діяльність, на яку отриманий дозвільний документ, з порушенням вимог законодавства. При цьому дозвільний орган видавав припис про усунення таких порушень, але госпсуб’єкт у відведений час їх не усунув.
Висновок Держрегуляторної служби: якщо встановлений факт подання заяви/документів з недостовірною інформацією, то документ дозвільного характеру анулюється за рішенням адміністративного суду (з подання дозвільного органу).
Додамо: адміністративний суд також може «вступити в гру», якщо госпсуб’єкт побажає оскаржити рішення дозвільного органу про анулювання документа.