Безмежна щедрість: підвищили мінзарплату та прожитмінімум

Скрипкіна Катерина, експерт з питань оплати праці
Бухгалтерський тиждень Вересень, 2015/№ 39
В обраному У обране
Друк
На обіцяне підвищення держстандартів не довелося чекати три роки. Цього разу впоралися швидко. Зовсім небагато часу минуло з дня заяви Прем’єр-міністра, а потім і Президента України про підвищення мінзарплати, і ось уже діють зміни до Держбюджету. Можуть же, коли захочуть! Наше ж із вами завдання — розібратися, що зміниться в нашому робочому житті у зв’язку з підвищенням мінімальних держстандартів. Отже, почнемо.

У попередніх номерах нашого журналу ми попереджали вас про те, що з великою імовірністю зміняться розміри мінзарплати (далі — МЗП) і прожитмінімуму (далі — ПМ). І ось уже Верховна Рада України прийняла, а Президент підписав Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік (щодо підвищення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати)» від 17.09.15 р. № 704-VIII (далі — Закон № 704).

Закон № 704 опубліковано в газеті «Голос України» від 19.09.15 р. № 174. Тому вже з 20 вересня 2015 року потрібно застосовувати нові розміри МЗП і ПМ.

Заслуговує на увагу, що діяти нові розміри МЗП і ПМ почнуть фактично «заднім числом», а саме: з 1 вересня 2015 року.

Це може стати причиною виникнення низки запитань. На них ми відповімо пізніше, а розпочнемо з розмірів МЗП і ПМ.

Нові розміри МЗП і ПМ

З 1 вересня 2015 року розмір ПМ на працездатну особу становитиме 1378 грн. Такий розмір діятиме до кінця року. Отже, у 2015 році розмір ПМ на працездатну особу становитиме:

• у січні — серпні — 1218 грн.;

• у вересні — грудні — 1378 грн.

Від ПМ не відстає і МЗП. Після підвищення її розміру з 1 вересня «мінзарплатна картинка» виглядатиме так (див. табл. 1).

Таблиця 1. Нові розміри МЗП у 2015 році

Період дії у 2015 році

Розмір мінімальної зарплати, грн.

місячний

погодинний

Січень — серпень

1218

7,29

Вересень — грудень

1378

8,29(1)

(1) Увага: замість 8,25 грн., запланованих раніше з грудня 2015 року, МЗП у погодинному розмірі зросла до 8,29 грн. Це пов’язано зі зміною річної норми тривалості робочого часу на 2015 рік з 2004 год до 1995 год. За рахунок цього зменшилася середньомісячна норма робочого часу до 166,25 год (1995 год : 12 міс.) і відповідно збільшилася погодинна МЗП до 8,29 грн. (1378 грн. : 166,25 год).

 

До речі, розміри інших показників ПМ також підвищені. Однак на них ми не зупинятимемося, оскільки у бухгалтерській роботі використовується саме ПМ на працездатну особу.

Зауважимо, що до внесення змін до Закону про Держбюджет-2015, розміри МЗП і ПМ повинні були підвищиться до рівня 1378 грн. тільки у грудні. На що ж вплине передчасне підвищення? Давайте з’ясуємо.

Що зміниться?

Оплата праці. Тим працівникам, яким оклади встановлені на рівні МЗП, потрібно з 1 вересня їх підвищити до розміру не менше 1378 грн. У разі якщо працівникам установлена погодинна оплата праці на рівні МЗП в погодинному розмірі, підвищіть її до розміру не менше 8,29 грн.

При цьому майте на увазі: мінзарплату виплачують за просту, некваліфіковану працю, нижче якої не може здійснюватися плата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт). І ще один момент: до МЗП не включають доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати.

Важливо! Якщо до набуття чинності Законом № 704 у вас звільнявся працівник «на мінімалці», то йому доведеться перерахувати суму остаточного розрахунку з урахуванням нового розміру МЗП. Інакше вийде, що ви не дотрималися стосовно звільненого мінімальних держгарантій, а це може стати приводом для звернення колишнього працівника до суду.

А ось якщо до змін ви виплатили аванс виходячи зі старих окладів, то вважаємо, що ви нічого не порушили. Головне: за підсумками вересня привести все у відповідність до нового розміру мінімалки.

Індексація. Індексаційні розрахунки для працівників з 1 вересня потрібно проводити виходячи з нового розміру ПМ на працездатну особу. Таким чином, починаючи з вересня індексувати зарплату потрібно в межах 1378 грн. Звільняли працівника протягом вересня? Проведіть щодо нього перерахунок індексації (за необхідності). Детальніше про це читайте на с. 42.

Нарахування ЄСВ. З 1 вересня підвищився розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ. З вересня по грудень 2015 року він становитиме 23426 грн. Наприклад, у разі якщо зарплата працівника становить 25000 грн., то ЄСВ нарахують і утримають тільки з 23426 грн.

У зв’язку з тим, що підвищення відбулося заднім числом, можуть виникнути проблемні ситуації. Наприклад, до 20 вересня звільнили працівника, якому при остаточному розрахунку була нарахована сума у розмірі 25000 грн. ЄСВ нарахували та утримали на суму 20706 грн. На нашу думку, з причини відсутності провини роботодавця (на момент проведення розрахунку Закон № 704 не набув чинності) і відсутності доходів, з яких можна доутримати ЄСВ (працівник звільнений), перерахунок ЄСВ (а разом з ним і ПДФО) здійснювати не потрібно). Проте чи буде такою лояльною і позиція податківців, поки не відомо.

Ну й, звичайно, підвищується межа для донарахування ЄСВ. Пояснимо, про що, власне, ідеться. Роботодавців, які виплачують своїм основним працівникам зарплату менше мінімальної, повинні сплачувати ЄСВ у частині нарахувань з МЗП. Починаючи з вересня, у разі якщо за основним місцем роботи база нарахування ЄСВ (крім винагороди за ЦПД) за місяць не перевищує новий розмір МЗП, суму ЄСВ у частині нарахувань визначайте так: 1378 грн. х ставка ЄСВ.

Зауважимо, що стосовно звільнених працівників, які не відпрацювали цілий місяць, дотягувати базу нарахування ЄСВ до мінімалки не потрібно!

Обмеження для лікарняних і декретних. При розрахунку лікарняних і декретних необхідно дотримуватися обмежень, розмір яких залежить від розмірів МЗП і ПМ на працездатну особу, що діють у відповідних місяцях.

1. Починаючи з 1 вересня 2015 року сума допомоги по тимчасовій непрацездатності (допомоги по вагітності та пологах) з розрахунку на місяць не повинна перевищувати 23426 грн.

Водночас з 1 вересня сума декретних з розрахунку на місяць не має бути нижче 1378 грн.

2. Якщо за останні 12 місяців перед настанням тимчасової непрацездатності працівник заробив собі страховий стаж менше 6 місяців, то:

• суму лікарняних визначають виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачувався ЄСВ, але з розрахунку на місяць не вище розміру МЗП;

• суму декретних визначають виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачувався ЄСВ, але з розрахунку на місяць не вище двократного розміру МЗП і не нижче розміру МЗП.

Для того щоб виконати цю вимогу, потрібно фактичну середньоденну зарплату порівняти з показником середньоденної (одинарної або подвійної) МЗП. З 1 вересня 2015 року:

• нижній обмежувач (для лікарняних він єдиний) дорівнює 45,27 грн. (1378 грн. : 30,44*);

* 30,44 — середньомісячна кількість календарних днів.

• верхній обмежувач для декретних дорівнює 90,54 грн. (2756 грн. : 30,44).

Майте на увазі: якщо протягом вересня, але до офіційного підвищення МЗП і ПМ, ви розраховували лікарняні та/або декретні із застосуванням обмежень, то необхідно перерахувати їх суми. Для отримання додаткової суми коштів від Фонду соціального страхування потрібно подати заяву-розрахунок до свого органу Фонду.

Розміри «трудових» штрафів. Підвищуються розміри штрафів, передбачені ст. 265 КЗпП за різноманітні порушення трудового законодавства, які будуть виявлені починаючи з 1 вересня 2015 року. Наприклад, якщо з вересня не підвищити зарплату працівникам «на мінімалці», то розмір штрафу становитиме 13780 грн. за кожного працівника.

Новини для підприємців і незалежних професіоналів

З підвищенням розміру МЗП підвищується мінімальний розмір ЄСВ для підприємців (далі — ФОП) і фізосіб, які займаються незалежною професійною діяльністю.

Для ФОП-загальносистемників базою нарахування ЄСВ є чистий оподатковуваний дохід, що ділиться на кількість календарних місяців, протягом яких його отримано. За «прибуткові» місяці сплачують ЄСВ у розмірі не менше мінімального страхового внеску (МЗП х ставка ЄСВ). Добровільно можна сплатити ЄСВ і за безприбутковий місяць, але при цьому його розмір також має бути не менше мінімального страхового внеску.

Єдиноподатники повинні сплачувати ЄСВ за кожний місяць (незалежно від отримання доходу). Суму ЄСВ вони визначають самостійно, але вона має бути не менше мінімального страхового внеску.

Незалежні професіонали сплачують ЄСВ за ті місяці, в яких отриманий дохід у розмірі не менше розміру мінімального страхового внеску. Як і загальносистемники, вони мають можливість добровільно сплатити ЄСВ за безприбуткові місяці за тими самими правилами.

Мінімальні розміри ЄСВ для ФОП і незалежних професіоналів залежно від видів страхування наведемо в табл. 2.

Таблиця 2. Розмір мінімального страхового внеску у 2015 році

Види страхування, які включають ЄСВ

Розмір ЄСВ, %

Період 2015 року, грн.

Січень — серпень

Вересень — грудень

«Обов’язкове» страхування

34,7 

422,65

478,17

«Обов’язкове» + добровільне страхування у зв’язку з ТВП(1)

36,6 

445,79

504,35

«Обов’язкове» + добровільне страхування від НВ(2)

36,21 

441,04

498,97

«Обов’язкове» + добровільне страхування у зв’язку з ТВП і від НВ

38,11 

464,18

525,16

(1) Страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. (2) Страхування від нещасного випадку на виробництві.

 

Максимальний розмір бази нарахування ЄСВ для ФОП і незалежних професіоналів також підвищився і становить 23426 грн.

Незмінними залишаться…

Ті показники, розмір яких визначається виходячи з розміру МЗП (ПМ), установлених на 1 січня 2015 року. Нагадаємо, що на зазначену дату розміри держстандартів (МЗП і ПМ) становили 1218 грн. Так, на колишньому рівні залишиться:

• ставки єдиного податку для єдинників 1 і 2 груп;

• граничний розмір доходу для визначення права на податкову соціальну пільгу (ПСП). Протягом усього 2015 року він становить 1710 грн. (для «дитячої» ПСП для одного з батьків — 1710 грн. потрібно помножити на кількість дітей);

• розмір ПСП (протягом усього 2015 року розмір «звичайної» ПСП дорівнює 609 грн., підвищеної — 913,50 грн., максимальної — 1218 грн.);

• межа для застосування ставок ПДФО, встановлених п. 167.1 ПКУ (у 2015 році — база оподаткування в межах 12180 грн. оподатковується за ставкою 15 %, сума перевищення — за ставкою 20 %);

• розмір добових витрат, що не обкладаються ПДФО для госпрозрахункових підприємств (у 2015 році — для відряджень у межах України — 243,60 грн., для закордонних відряджень — 913,50 грн.).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд