Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Із року в рік у підприємця ЄСВ-звіт

Хмелевська Оксана, експерт з питань оплати праці
Бухгалтерський тиждень Лютий, 2016/№ 5
В обраному У обране
Друк
Настав новий 2016 рік, однак підприємцям поки ще рано забувати про те, як вони провели старий. Адже їм слід подати звітність, у тому числі й Звіт з ЄСВ «за себе» за минулий рік. Давайте поговоримо про правила її заповнення та подання для загальносистемників та єдиноподатників.

Хто подає Звіт

Підприємці на загальній системі та єдиноподатники щорічно звітують з ЄСВ «за себе» незалежно від того, провадили вони підприємницьку діяльність у звітному році чи ні, мали вони найманих працівників чи їх не було.

Щоправда, із цього правила є декілька винятків. Можуть не подавати Звіт з ЄСВ «за себе»:

1) ФОП без найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період (які призупинили діяльність). Крім того, на весь строк військової служби вони звільнені від обов’язку нараховувати та перераховувати до бюджету ЄСВ згідно з  п. 92 розд. VIII Закону про ЄСВ*;

* Щоб скористатися таким звільненням, підприємцям необхідно подати до ДПІ відповідну заяву та копію військового квитка (чи іншого документа, виданого у зв’язку з мобілізацією) протягом 10 днів після демобілізації (лікування чи реабілітації).

2) єдиноподатники — пенсіонери за віком або інваліди, які отримують згідно із законом пенсію чи соціальну допомогу, якщо вони весь 2015 рік не сплачували ЄСВ «за себе» на підставі ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ.

Майте на увазі: статус пенсіонера за віком або інваліда не звільняє ФОП на загальній системі від сплати ЄСВ «за себе» (звільняє лише ППЄПів).

Звіт з ЄСВ «за себе» подають до органу ДПІ за місцем узяття на облік. Якщо протягом року ви змінили місце проживання, то подаєте його до ДПІ за новою адресою.

Нагадаємо: остаточний розрахунок з ЄСВ за рік загальносистемники проводять до 10 лютого наступного року. Що стосується єдиноподатників, то вони сплачують ЄСВ за підсумками кварталу — до 20-го числа наступного місяця (про строки подання Звіту див. далі).

Форма Звіту з ЄСВ «за себе»

ФОП на загальній системі та єдиноподатники подають Звіт за формою № Д5 (додаток 5 до Порядку № 435**). Він складається з титульного аркуша та чотирьох таблиць. Але всі їх заповнювати вам навряд чи доведеться. Так, якщо ви протягом 2015 року працювали:

• на загальній системі, заповнюйте титульний аркуш і таблицю 1;

** Порядок формування та подання страхувальниками звіту про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Мінфіну від 14.04.15 р. № 435.

• на єдиному податку — титульний аркуш і таблицю 2;

• як на загальній системі оподаткування, так і на єдиному податку — титульний аркуш, таблиці 1 (за період роботи на загальній системі оподаткування) і 2 (за період роботи на єдиному податку).

Якщо ви провадили підприємницьку діяльність у сферах, робота в яких зараховується до спецстажу, то додатково до зазначених таблиць Звіту за формою № Д5 заповнюйте таблицю 4.

У заголовній частині титульного аркуша та таблиць ставте відмітку в комірці «початкова».

Способи подання звітів

Спосіб подання звітів з ЄСВ залежить від кількості застрахованих осіб, що перебувають у трудових відносинах з ФОП. Здивовані? Так, попри те, що підприємці звітують щодо внесків, сплачених «за себе», такий висновок випливає з  п. 1 розд. 2 Порядку № 435.

Якщо у підприємця кількість застрахованих осіб не перевищує 5 осіб, то ФОП має право подати Звіт з ЄСВ у паперовому вигляді. Якщо більше — в електронній формі або на паперових носіях разом з електронною формою.

У який строк встигнути подати

Звіт за формою № Д5 за 2015 рік підприємцям необхідно подати не пізніше 9 лютого 2016 року.

Звіт за формою № Д6 загальносистемники, які здійснюють доплату (див. далі), подають до ДПІ протягом одного календарного місяця після того, як вони доплатили суму, зазначену в отриманому повідомленні-розрахунку ( п. 15 розд. IV Порядку № 435).

На що звернути увагу, заповнюючи Звіт

Із заповненням титульного аркуша у вас проблем виникнути не повинно. Тут вказуємо основні відомості про підприємця, зокрема, повністю (!) прізвище, ім’я та по батькові. У Переліку таблиць Звіту навпроти назви кожної із таблиць, що заповнюються, — кількість аркушів. Якщо таблиця не заповнюється, проставляємо прокреслення (у паперовій формі).

Ви подаєте Звіт на папері? Тоді майте на увазі такі вимоги щодо його заповнення:

• Звіт подайте українською мовою у друкованому вигляді або заповнюйте друкованими літерами кульковою ручкою з синім або чорним чорнилом;

• заповнюючи поля, які складаються з клітинок, кожний з необхідних символів вписуйте до відповідної окремої клітинки (крапку, апостроф, кому, дефіс тощо проставляйте в окремих клітинках);

• якщо рядок не заповнений через відсутність операцій, він прокреслюється.

Крім Звіту за формою № Д5, в окремих ФОП-загальносистемників може виникнути необхідність подання Звіту за формою № Д6 (титульний аркуш і таблиця 2) (наведений у  додатку 6 до Порядку № 435). Про кого йдеться? Зокрема, про тих, кому необхідно доплатити суму зобов’язань з ЄСВ до мінімального страхового внеску. Може виявитися, що у формі № Д5 сума чистого доходу за місяць більше нуля, але менше суми мінімальної зарплати, встановленої законом на цей місяць. Тому підприємцю необхідно буде доплатити ЄСВ за такий місяць.

Розрахунком суми доплати ЄСВ займуться податківці та вкажуть її в повідомленні-розрахунку з вимогою про сплату боргу. Суму ЄСВ потрібно доплатити протягом 10 календарних днів з дня отримання вимоги про сплату.

Таблиця 1 загальносистемника

Із заповненням реквізитів заголовної таблиці 1 форми № Д5 усе просто та зрозуміло, тому детальніше зупинимося на її графах.

Графа 2. У ній необхідно «розподілити» за місяцями звітного року суму чистого оподатковуваного доходу (прибутку) за рік, заявленого в податковій декларації ФОП. Мається на увазі декларація про майновий стан і доходи, на підставі якої сплачуємо ПДФО та ВЗ (див. «БТ», 2016, № 4, с. 39). При цьому слід врахувати, що загальносистемник сплачує ЄСВ:

• із суми доходу (прибутку) від підприємницької діяльності, яка підлягає обкладенню ПДФО (тобто з чистого доходу);

• тільки за ті місяці, в яких був отриманий чистий дохід (прибуток).

Як «розподіляти»? Суму чистого оподатковуваного доходу за 2015 рік, зазначену в декларації, ділимо на кількість прибуткових місяців у 2015 році згідно з даними Книги обліку доходів і витрат ( п.п. 2 п. 5 розд. IV Інструкції № 449*).

* Інструкція про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.15 р. № 449.

Зауважте. При заповненні декларації про майновий стан діє дещо інший принцип визначення середньомісячного доходу, але цим нам перейматися не слід.

Збиткові та нульові місяці (на підставі даних Книги обліку доходів і витрат) у розрахунку участі не беруть. У таблиці навпроти них слід ставити прокреслення.

Графа 3. Вказуємо дохід, відображений у графі 2 (навіть якщо він менше розміру мінзарплати), у межах максимальної величини бази нарахування ЄСВ у розрізі місяців звітного року. У 2015 році розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ дорівнював: із січня по серпень — 20706,00 грн., з вересня по грудень — 23426,00 грн.

Якщо ви вирішили добровільно сплатити ЄСВ і за збиткові/безприбуткові місяці, вкажіть визначену вами самостійно базу справляння ЄСВ за такими місяцями (у цьому випадку у графі 2 ви ставите прокреслення, у графі 3 вказуєте суму, на яку буде нарахований ЄСВ (не нижче мінімальної зарплати та не вище максимальної зарплати для нарахування ЄСВ)).

Графа 4. Наводимо ставку ЄСВ кожного місяця (обов’язкова — 34,7 %, підвищені добровільні — 36,6 %, 36,21 %, 38,11 %).

Графа 5. Вказуємо в розрізі місяців звітного року нараховані суми ЄСВ за відповідний місяць. Для цього до суми доходу, зазначеної у графі 3, застосовуємо ставку ЄСВ, відображену у графі 4.

«У тому числі нараховано в розмірі». Вказуємо суми ЄСВ, нараховані за рік, у розрізі ставок. Загальна сума нарахувань у розрізі ставок ЄСВ має дорівнювати підсумковій сумі графи 5.

Заповнюємо єдиноподатну таблицю 2

Тепер про те, як єдиноподатнику заповнити графи таблиці 2 форми № Д5.

Графа 2. Вказуємо самостійно визначену підприємцем суму доходу, з якої він сплачував ЄСВ за відповідний місяць (незалежно від того, отримував він дохід чи ні). Нагадаємо, що така сума має бути не менше мінімальної зарплати відповідного місяця та не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ відповідного місяця.

У 2015 році в січні — серпні мінімальна заробітна плата в місячному розмірі дорівнювала 1218,00 грн., а у вересні — грудні — 1378,00 грн., розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ у січні — серпні становив 20706,00 грн., у вересні — грудні — 23426,00 грн.

Графа 3. Наводимо ставку ЄСВ, яку єдиноподатник застосовував до доходу за відповідний місяць (обов’язкова — 34,7 %, добровільні — 36,6 %, 36,21 %, 38,11 %).

Графа 4. Вказуємо в розрізі місяців звітного року суми ЄСВ, які підлягають сплаті за відповідний місяць (графа 2 х графа 3).

«У тому числі нараховано у розмірі». Суми ЄСВ, нараховані за рік, у розрізі ставок. Загальна сума нарахувань у розрізі ставок ЄСВ має дорівнювати підсумковій сумі графи 4.

Числовий приклад

ФОП був єдиноподатником із січня по червень 2015 року, а з липня по грудень 2015 року — на загальній системі. Сума чистого оподатковуваного доходу за час роботи на загальній системі, заявленого в декларації ФОП за 2015 рік, — 12000,00 грн. При цьому згідно з Книгою обліку доходів і витрат у липні та серпні чистий дохід був «нульовим», оскільки підприємець не провадив діяльності.

Підприємець за 2015 рік сплачував ЄСВ за ставкою 34,7 %. Розмір бази справляння ЄСВ у розрахунку на місяць за період роботи на загальній системі дорівнює:

12000,00 : 4 = 3000,00 (грн.),

де 4 — кількість місяців 2015 року, в яких згідно з Книгою обліку доходів і витрат підприємець отримав чистий дохід.

Наведемо фрагменти заповнених таблиць 1 і 2 Звіту за формою № Д5.

Таблиця 1. Нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування фізичними особами — підприємцями

<…>

Місяць

Сума чистого доходу (прибутку), заявлена в податковій декларації фізичної особи — підприємця

Сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини

Розмір єдиного внеску**

Сума нарахованого єдиного внеску (гр. 3 х гр. 4)

1

2

3

4

5

<…>

Липень

34,7

Серпень

34,7

Вересень

3000,00

3000,00

34,7

1041,00

Жовтень

3000,00

3000,00

34,7

1041,00

Листопад

3000,00

3000,00

34,7

1041,00

Грудень

3000,00

3000,00

34,7

1041,00

Усього

12000,00

12000,00

Х

4164,00

У тому числі нараховано у розмірі (сума нарахувань у розрізі розмірів відповідає сумі графи 5):

34,7 % — 4164,00 грн; 36,6 % — _______________ грн; 36,21 % — _______________ грн;

38,11 % — _______________ грн.

<…>

Таблиця 2. Нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування фізичними особами — підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування

<…>

Місяць

Самостійно визначена сума, на яку нараховується єдиний внесок, але не менше за розмір мінімальної заробітної плати

Розмір єдиного внеску*

Усього до сплати (гр. 2 х гр. 3)

1

2

3

4

Січень

1218,00

34,7

422,65

Лютий

1218,00

34,7

422,65

Березень

1218,00

34,7

422,65

Квітень

1218,00

34,7

422,65

Травень

1218,00

34,7

422,65

Червень

1218,00

34,7

422,65

<…>

Усього

7308,00

Х

2535,90

У тому числі нараховано у розмірі (сума нарахувань у розрізі розмірів відповідає сумі графи 4): 34,7 % — 2535,90 грн; 36,6 % — _______________ грн; 36,21 % —_______________ грн; 38,11 % — _______________ грн.

<…>

 

Відповідальність за неподання

За неподання Звіту з ЄСВ «за себе» ФОП загрожує штраф у розмірі 170 грн. ( п. 7 ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ). Також ФОП не уникнути й адмінштрафу за ст. 1651 КпАП у розмірі 510 — 680 грн.

А якщо ФОП не сплатив або несвоєчасно сплатив ЄСВ «за себе»? Тут слід готуватися до штрафу в розмірі 20 % своєчасно не сплачених сум ( п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно