Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

«Перехідні» відпускні, лікарняні і декретні: ЄСВ-подробиці

Боршовська Валентина, заступник директора Департаменту — начальник відділу персоніфікованого обліку, інформаційних систем та мереж ПФУ
Бухгалтерський тиждень Лютий, 2016/№ 6
В обраному У обране
Друк
Який порядок нарахування єдиного внеску (ЄСВ) на суми «перехідних» виплат 2015/2016?

Згідно з  ч. 2 ст. 9 Закону про ЄСВ і  п.п. 1 п. 3 розд. IV Інструкції про порядок нарахування і сплати ЄСВ, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.15 р. № 449 (далі — Інструкція № 449), обчислення ЄСВ відбувається на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких здійснюється нарахування або які підтверджують нарахування виплат (доходу), на які нараховується ЄСВ.

Частиною 4 ст. 9 Закону про ЄСВ і  п.п. 4 п. 1 розд. IV Інструкції № 449 визначено, що нарахування ЄСВ за попередні періоди (окрім випадків одноразової сплати особою ЄCВ за попередні періоди згідно з угодою про добровільну участь у страхуванні) здійснюється виходячи з розміру ЄCВ, який діяв на день нарахування заробітної плати (доходу), на яку нараховується ЄCВ.

Якщо нарахування заробітної плати здійснюється за попередній період, зокрема у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, нараховані суми включаються в заробітну плату того місяця, в якому були здійснені нарахування ( п.п. 3 п. 3 розд. IV Інструкції № 449).

У наведених вище нормах під нарахуванням ЄСВ за попередні періоди розуміється ситуація, коли в поточному місяці застрахованій особі донараховується дохід, який помилково або з інших причин не був нарахований в попередніх періодах. Це може бути у випадках, коли в поточному місяці нараховуються лікарняні, що припадають на попередні місяці, донараховується заробітна плата у зв’язку з допущеними арифметичними помилками або уточненням відпрацьованого працівником часу в попередніх місяцях, донараховується індексація у зв’язку з її ненарахуванням або неправильним нарахуванням в попередніх місяцях, нараховуються премія (винагорода), надбавка, доплата за поперед­ній місяць (квартал, півріччя, рік).

Отже, з метою правильного визначення бази нарахування ЄСВ у конкретних місяцях «перехідні» відпускні, лікарняні і допомогу по вагітності та пологах (далі — декретні) необхідно відносити до місяців, за які вони нараховані (тобто до місяців, на які припадають календарні дні оплачуваної відпустки, тимчасової непрацездатності і відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами). Відповідно, після віднесення «перехідних» виплат до місяців, за які вони нараховані, при нарахуванні ЄСВ на такі виплати застосовується максимальна величина бази нарахування ЄСВ, що діє в таких місяцях.

Аналогічний принцип застосовується і при відображенні «перехідних» виплат у таблиці 6 Звіту з ЄСВ, яка призначена для формування страхувальником у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу) у звітному місяці.

Нагадаємо, що згідно з  п. 9 розд. IV Порядку формування і подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого ЄСВ, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.15 р. № 435 (далі — Порядок № 435), у таблиці 6 Звіту з ЄСВ суми, нараховані за дні щорічної і додаткової відпусток, вносяться у графу «Загальна сума нарахованої заробітної плати (доходу) (усього з початку звітного місяця)» (реквізит 17) з відображенням відповідного місяця тільки в сумі, що припадає на дні відпустки в цьому місяці, з кодом типу нарахування «10». Суми, що припадають на дні відпустки наступних місяців, відображаються в окремих рядках з кодом типу нарахувань «10».

«Перехідні» лікарняні і декретні відображаються в окремих рядках з кодами категорій застрахованої особи, визначеними в  додатку 2 до Порядку № 435, у полі відповідного місяця тільки в сумі, що припадає на цей місяць.

На одну застраховану особу допускається декілька записів в таб­лиці 6 Звіту з ЄСВ, якщо впродовж одного звітного періоду (місяця) застрахованій особі були здійснені нарахування виплат, в яких відрізняються база нарахування ЄСВ і розміри ставок ЄСВ, а також якщо нарахування здійснювалися за поточні і майбутні (відпускні, декретні), за минулі (лікарняні, декретні і нарахування сум заробітної плати (доходу) за виконану роботу (надані послуги), термін виконання яких перевищує календарний місяць, а також за відпрацьований час після звільнення з роботи або згідно з рішенням суду — середня заробітна плата за вимушений прогул) періоди.

Враховуючи вищевикладене і нововведення у сплаті ЄСВ з 1 січня 2016 року, можна зробити такі висновки:

• якщо працівникові у грудні (листопаді) 2015 року нараховані і виплачені відпускні за відпустку, яка припадає на грудень (листопад) 2015 року і січень (лютий) 2016 року, і з усієї суми відпускних сплачений ЄСВ в порядку і за ставками, що діяли у 2015 році, то перерахунок ЄСВ, сплаченого з відпускних, що припадають на січень (лютий) 2016 року, не здійснюється, а у Звіті за січень (лютий) 2016 року коригування сплаченого ЄСВ не проводиться;

• якщо працівниці у листопаді 2015 року нараховані і виплачені декретні за відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, яка припадає у тому числі на місяці 2016 року, і з усієї суми таких декретних сплачений ЄСВ в порядку і за ставками, що діяли у 2015 році, то перерахунок ЄСВ, сплаченого з декретних, що припадають на місяці 2016 року, не здійснюється, а у Звіті за місяці 2016 року коригування сплаченого ЄСВ не проводиться;

• якщо працівникові в січні 2016 року нараховуються лікарняні за період тимчасової непрацездатності, яка припадає на грудень (листопад) 2015 року і січень (лютий) 2016 року, то на такі лікарняні ЄСВ нараховується за ставкою, встановленою у 2016 році, тобто 22 %, при цьому утримання ЄСВ не здійснюється. «Перехідні» лікарняні розподіляються за місяцями, за які вони нараховані, з метою порівняння сумарного доходу в таких місяцях з максимальною величиною бази нарахування ЄСВ. Кінцеве обкладення ЄСВ «перехідних» лікарняних здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування ЄСВ, діючої в місяцях, за які виплачуються лікарняні.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно