(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 20
  • № 18-19
  • № 17
  • № 16
  • № 15
  • № 14
  • № 13
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
27/29
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Травень , 2016/№ 21

Спадкоємець входить до ТОВ: порядок дій

Після смерті одного з учасників ТОВ його місце хоче зайняти спадкоємець (син). Як правильно прийняти спадкоємця до складу учасників ТОВ?

У цій ситуації спадкоємець учасника товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ), який помер, не відмовляється від частки в товаристві, не хоче забирати її грошима, а саме претендує на місце за столом учасників ТОВ.

Юридичні аспекти цієї ситуації суди розглядали неодноразово. Зокрема, у п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.08 р. № 7 і п. 4.7 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 25.02.16 р. № 4.

Отже, що повинен зробити спадкоємець?

Він повинен в загальному порядку протягом 6-місячного строку після відкриття спадщини прийняти її, а після закінчення цього строку — оформити свої права на спадщину. Головним документальним підтвердженням є Свідоцтво про право на спадщину. Хоча формально таке Свідоцтво спадкоємець зобов’язаний оформляти тільки в разі успадкування нерухомості ( ч. 1 ст. 1297 ЦКУ). Однак, з іншого боку, альтернативи цьому документу немає. Тому і у випадку з успадкуванням частки у статуті ТОВ спадкоємець отримує Свідоцтво.

Маючи цей документ на руках, спадкоємець звертається до ТОВ, заявивши про бажання скористатися своїм спадкоємним правом та стати учасником товариства. Процедура оформлення суворо не прописана. Наприклад, спадкоємець може надати (особисто або поштовим відправленням) копію Свідоцтва та заяву про вступ в товариство.

Далі справа за товариством. На загальних зборах ТОВ приймається рішення про прийняття спадкоємця до лав учасників.

Принциповий юридичний момент. Спадкоємець учасника ТОВ, який помер, успадковує право на частку у статутному капіталі товариства, а не право на участь у ньому ( ч. 5 ст. 147 ЦКУ). А право участі в ТОВ спадкоємець придбаває тільки після того, як загальні збори учасників прийме рішення про прийняття його до ТОВ. Таким чином, до цього моменту впливати на долю товариства спадкоємець не може.

Увага! Правомочність загальних зборів учасників визначають без урахування частки у статутному капіталі, що належить учасникові, який помер. До того ж під час встановлення легітимності загальних зборів учасників товариства та наявності кворуму для проведення цих зборів слід враховувати голоси інших учасників товариства без голосів, що припадають на частку учасника, який помер. Тобто голоси перерозподіляють так: від загальної кількості голосів віднімають частку учасника, який помер, і залишок беруть за 100 %, а потім розподіляють голоси між учасниками, що залишилися.

Приклад. Статутний фонд ТОВ сформований 3 учасниками: внесок першого (померлого) учасника становить 20000 грн., другого — 30000 грн., а третього — 50000 грн. Усього 100000 тис. грн. (20000 + 30000 + 50000).

Провівши прості математичні обчислення, визначимо перерозподілені частки учасників, що залишилися:

30000 : (100000 - 20000) = 37,5 % (замість колишніх 30 %);

50000 : (100000 - 20000) = 62,5 % (замість колишніх 50 %).

Зверніть увагу! Товариство може відмовитися від прийняття спадкоємця (правонаступника) до складу учасників. Чинне законодавство не обмежує ТОВ у такому праві (п. 4.7 постанови Пленуму ВГСУ № 4). У такому разі відповідне рішення також приймається на загальних зборах ТОВ, і знову ж таки доля голосів спадкоємця при цьому не враховується. У такому разі товариство зобов’язане виплатити спадкоємцю вартість успадкованої ним частки.

Після прийняття рішення про прийняття спадкоємця до складу учасників наступне рішення загальних зборів має бути спрямоване на внесення змін до статуту ТОВ у зв’язку зі зміною складу учасників. Для цього потрібно набрати більше 50 % голосів від загальної кількості голосів учасників, а не від присутніх на зборах (п. «б» ч. 5 ст. 41, ч. 2 ст. 59 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.91 р. № 1576-XII). Але знову ж таки голоси, що припадають на частку учасника (спадкодавця), який вибув, тут не враховують. Вони враховуватимуться після держреєстрації змін до установчих документів.

ТОВ, спадкоємець додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті