(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 42-43
  • № 41
  • № 40
  • № 39
  • № 38
  • № 37
  • № 36
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
16/25
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Жовтень , 2016/№ 44

Нові посади на підприємстві: визначаємо «базовий» місяць

На підприємстві досить часто вносять зміни до штатного розпису: за непотрібності виводять деякі посади або в разі необхідності вводять посади (як нові, так і ті, що вже є в чинному штатному розписі). Який місяць буде «базовим» у разі індексації зарплати працівників, прийнятих на такі новостворені посади?

Для новоприйнятих працівників Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078 (далі — Порядок № 1078), висуває особливі вимоги при індексації зарплати. Так, індекс споживчих цін (далі — ІСЦ) наростаючим підсумком обчислюють з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займає працівник ( п. 102 Порядку № 1078). Тобто для індексації зарплати новоприйнятих працівників орієнтиром буде місяць останнього підвищення окладу за посадою, на яку прийнято працівника*.

* Див. також «БТ», 2016, № 21, с. 29. — Прим. ред.

Крім того, для госпрозрахункових підприємств існує спеціальна норма — абз. 12 п. 5 Порядку № 1078. Нею передбачено, що працівникам підприємств і організацій, які перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв’язку із зростанням рівня інфляції провадять у порядку, визначеному у колективних договорах, але не нижче норм, передбачених Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.91 р. № 1282-XII та положеннями Порядку № 1078. Тобто госпрозрахункові підприємства в колективних договорах або інших документах, що регламентують оплату праці працівників, можуть самостійно встановлювати «поліпшуючі» особливості та умови проведення індексації зарплати.

Таким чином, якщо працівника було прийнято на роботу на посаду, яку було введено у штатний розпис раніше (не у місяці прийняття працівника на роботу), то «базовим» буде місяць останнього підвищення окладу за цією посадою.

Якщо ж працівника прийнято на новостворену посаду, обчислення ІСЦ для проведення індексації має здійснюватися з наступного після створення посади місяця**. Тобто «базовим» місяцем працівника для таких ситуацій буде місяць створення нової посади (її введення до штатного розпису). Адже саме цього місяця у штатному розписі затверджений (а отже, став відомий) розмір окладу за конкретною посадою. У той же час конкретне рішення з цього питання приймається підприємством самостійно в колективному договорі.

** Аналогічні роз’яснення наведено і в листі Мінсоцполітики від 14.06.16 р. № 263/10/136-16. — Прим. ред.

Розглянемо можливі підходи до визначення «базового» місяця у разі введення посади до штатного розпису у госпрозрахунківців.

Ввели зовсім нову посаду

Якщо роботодавець увів до штатного розпису нову посаду, то «базовим» місяцем для індексації зарплати буде місяць встановлення посадового окладу (тарифної ставки) у штатному розписі за такою посадою.

Приклад 1. У березні 2016 року на підприємстві було створено посаду експедитора (до цього такої посади у штатному розписі не було). У квітні 2016 року на неї було прийнято працівника.

«Базовим» місяцем у цьому випадку буде березень 2016 року (місяць встановлення посадового окладу у штатному розписі за цією посадою). Уперше право на індексацію зарплати працівника виникло в червні 2016 року. Коефіцієнт індексації становив 3,5 %, а сума поточної індексації — 50,75 грн. (1450 грн. х 3,5 %). На цей же коефіцієнт індексують зарплату в липні — жовтні 2016 року.

Ввели посаду, яка раніше була у штатному розписі

Буває, що підприємства діють таким чином: після звільнення працівника виводять його посаду зі штатного розкладу, а потім, через деякий час, при прийнятті на роботу нового співробітника вводять цю посаду до штатного розпису. За такої ситуації у разі повторного введення посади до штатного розпису «базовим» місяцем для індексації зарплати працівника, прийнятого на таку посаду, буде місяць встановлення (введення) посадового окладу до штатного розпису підприємства. Річ у тім, що у роботодавця на момент повторного введення посади немає даних про підвищення окладу за цією посадою, оскільки певний час її не було у штатному розписі.

Приклад 2. На підприємстві в січні 2016 року було звільнено працівника з посади юрисконсульта (посадовий оклад — 3500 грн., останнє підвищення окладу відбулося в грудні 2015 року). У цьому ж місяці посаду було виведено зі штатного розпису. У жовтні 2016 року до штатного розпису знову було введено посаду юрисконсульта та встановлено посадовий оклад за цією посадою (оклад — 3500 грн.), на яку з 10.10.16 р. прийняли працівника.

Незважаючи на те що посада юрисконсульта вже була у штатному розписі підприємства, у разі її повторного введення «базовим» місяцем буде місяць установлення посадового окладу за цією посадою у штатний розпис. У цьому випадку це жовтень 2016 року. Право на індексацію зарплати у працівника виникне, коли приріст ІСЦ наростаючим підсумком перевищить поріг індексації (103 %).

Додали ще одну однойменну посаду

Госпрозрахункові підприємства самостійно визначають розміри посадових окладів працівників. Досить часто трапляються ситуації, коли працівникам, які займають однакові посади, встановлюють різні оклади. Зрозуміло, що у них має бути різне за складністю коло виконуваних посадових обов’язків, зафіксоване у відповідних документах (трудовому договорі, посадовій інструкції).

Тому для таких випадків з метою індексації логічно враховувати розмір окладу за новою посадою. Так, якщо до штатного розпису вводять однакову посаду з таким самим окладом, то «базовим» місяцем для індексації зарплати буде місяць останнього підвищення окладу за такою посадою. Якщо ж посаду, яка існувала раніше, вводять з іншим окладом, то в цьому випадку при індексації зарплати слід орієнтуватися на місяць введення цієї посади (встановлення розміру окладу у штатному розписі).

Приклад 3. На підприємстві було 2 посади менеджера з посадовим окладом 4000 грн. (останнє підвищення окладів відбулося в січні 2016 року). У жовтні 2016 року ввели ще одну посаду менеджера з таким самим окладом (4000 грн.), на яку з 10.10.16 р. було прийнято працівника.

У цьому разі «базовим» місяцем буде січень 2016 року — місяць останнього підвищення окладу за посадою менеджера. Адже, по суті, оклад посади «менеджер» було підвищено в січні 2016 року, а в жовтні усього лише збільшилася кількість таких посад. Тому при прийнятті на роботу на введену додаткову посаду працівник має право на індексацію зарплати.

Працівника прийнято на роботу не з 1-го числа місяця, а отже, суму індексації за цей місяць необхідно визначити пропорційно фактично відпрацьованому часу ( абз. 7 п. 4 Порядку № 1078, лист Мінсоцполітики від 25.02.16 р. № 75/10/136-16). Сума індексації зарплати за жовтень 2016 року становитиме:

59,45 грн. : 20 роб. дн. х 15 роб. дн. = 44,59 грн.,

де 59,45 — сума індексації для «базового» січня-2016 за умови повністю відпрацьованого місяця;

20 — кількість робочих днів за графіком роботи у жовтні 2016 року;

15 — фактично відпрацьовані дні у жовтні 2016 року.

Приклад 4. На підприємстві було 2 посади менеджера з посадовим окладом 4000 грн. (останнє підвищення окладів відбулося в січні 2016 року). У жовтні 2016 року введено ще одну посаду менеджера з окладом 4500 грн., на яку з 03.10.16 р. було прийнято працівника.

У цьому разі «базовим» місяцем буде жовтень 2016 року — місяць введення посади менеджера та встановлення посадового окладу за цією посадою у штатний розпис підприємства. Право на індексацію зарплати у працівника, прийнятого на цю посаду, виникне, коли приріст ІСЦ наростаючим підсумком перевищить поріг індексації (103 %).

підприємство, нові посади, базовий місяць, штатний розпис, індексація зарплати, новостворені посади додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті