(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 42-43
  • № 41
  • № 40
  • № 39
  • № 38
  • № 37
  • № 36
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
18/25
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Жовтень , 2016/№ 44

Фізособа-підприємець та інвентаризація: точки дотику

Чи повинні фізособи-підприємці проводити інвентаризацію? Чи можуть податківці під час перевірки вимагати від підприємця її проведення? Запитання цікаві. Тож давайте з’ясовувати.

Власне, не є новиною, що юрособи зобов’язані проводити інвентаризацію задля забезпечення достовірності даних бухобліку (ст. 10 Закону про бухоблік)*. Один з обов’язкових випадків — перед складанням річної фінансової звітності. Очевидно, саме про нього і йдеться в першій частині запитання.

* Про таку інвентаризацію ви можете прочитати на с. 13 та 19 цього номера.

Правила проведення інвентаризації для юросіб, у тому числі обов’язкові випадки її проведення, прописано в Положенні № 879**.

** Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затверджене наказом Мінфіну від 02.09.14 р. № 879.

Так от, на фізосіб-підприємців не поширюються ані Закон про бухоблік, ані Положення № 879. Тому у них немає обов’язку проводити інвентаризацію!

З власної волі підприємець має право проводити у себе інвентаризацію. Але це, скажімо так, не зовсім та інвентаризація. А як бути з вимогами податківців?

Дійсно, в п.п. 20.1.9 ПКУ сказано, що податківці під час проведення перевірок (!) мають право вимагати від платників податків проведення інвентаризації (1) основних засобів, (2) товарів, (3) матеріалів,(4) готівкових коштів. А у разі відмови можуть накласти адмінарешт на майно платника податків (після схвалення судом).

І, на жаль, у згаданому п.п. 20.1.9 ПКУ йдеться про всіх платників податків. Тобто формально підприємців це теж стосується.

Інша річ, що навіть якщо підприємець і проведе інвентаризацію, тобто перерахує фактичні залишки товарів, готівки, то з чим їх потім порівнювати?

Бухобліку у підприємців немає. Порядок ведення кількісного обліку руху товару законодавством не регламентується.

Загальносистемники ведуть тільки Книгу обліку доходів і витрат. У ній знову ж таки відображають лише вартісні показники. Товарні залишки не відображаються. Мало того, записи в Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід.

Хоча ситуацію з урахуванням готівкових надходжень «псує» обов’язковість застосування РРО.

Єдиноподатники ведуть Книгу обліку доходів (Книгу обліку доходів і витрат). Кількісного обліку в таких книгах немає. Знов-таки, записи виконуються за підсумками робочого дня. А необхідності застосування РРО немає.

Ще момент. Яким документом визначено порядок проведення підприємцем такої інвентаризації? Адже Положення № 879 стосується юросіб, підприємців воно не стосується.

Тобто все в цьому випадку «білими нитками шито». Але, знову ж таки, зважаючи на «розмитість» формулювань, можна зробити висновок, що, дійсно, під час проведення перевірок від підприємця можуть вимагати проведення інвентаризації (1) основних засобів, (2) товарів, (3) матеріалів, (4) готівкових коштів. Це буде «підбиття» фактичних залишків товарно-матеріальних цінностей. Оформити її результати ви можете в довільній формі.

Бухгалтерські документи для цього використовувати зовсім не обов’язково. Таких вимог у законодавстві немає.

Ну а для того, щоб ви не хвилювалися і все зробили правильно, пропонуємо вам ознайомитися з відповідями на запитання, які найчастіше виникають під час проведення інвентаризації.

ФОП-інвентаризація у запитаннях-відповідях

Запитання

Відповідь

Щодо яких саме об’єктів податківці мають право вимагати інвентаризацію?

Тільки щодо тих товарів/матеріалів, які пов’язані з предметом перевірки. З цим погоджуються і суди (постанова Одеського апеляційного адмінсуду від 01.03.16 р. у справі № 815/5226/15)

Хто проводить інвентаризацію?

Інвентаризацію має право проводити підприємець або його працівники, але не податківці (п.п. 20.1.9 ПКУ)

Чи мають право податківці бути присутніми при інвентаризації?

У юрособи — так. А у підприємця формально — ні.

Єдиний нормативно-правовий акт, який дозволяє податківцям бути присутніми під час проведення інвентаризації, — Положення № 879 (абз. 4 п. 1 розд. ІІ). Але воно поширюється тільки на юросіб, а не на підприємців (п. 2 Положення № 879). А в іншій нормативці про це взагалі ані слова.

Отже, підприємець має повне право провести інвентаризацію і без присутності контролерів

Як швидко потрібно провести інвентаризацію?

Інвентаризація має початися тільки після того, як ви отримаєте від податківців документ з вимогою її провести, і не раніше. Жодної обов’язкової форми для цього документа не встановлено, тому податківці оформляють його як звичайний лист. Але в ньому зазначають дату початку інвентаризації (не раніше, ніж вам вручено цього листа) та необхідний її обсяг.

До речі, у ньому ж вони можуть зазначити і строки її проведення (лист ДФСУ від 13.04.16 р. № 8191/6/99-99-19-03-02-15). Але майте на увазі: в нормативці «граничні строки інвентаризації» ніде не встановлені. Логічно було б завершити інвентаризацію до закінчення податкової перевірки. Але фіскали можуть наполягати і на негайному її проведенні, погрожуючи адмінарештом. Не піддавайтеся! Знайте: якщо ви прямо не відмовилися від інвентаризації, а лише не вписуєтеся у встановлені фіскалами строки, то у них немає підстав накласти адмінарешт на ваше майно, і суд їх у цьому не підтримає

Якщо у 2017 році податківці прийдуть з перевіркою за 2014 — 2016 роки, чи мають право вони вимагати інвентаризацію?

Ні, оскільки інвентаризація завжди проводиться на поточну дату (у 2017 році), а ця дата не потрапляє в період, що перевіряється (2014 — 2016 роки). Провести інвентаризацію заднім числом неможливо.

Отже, податківці мають право вимагати проведення інвентаризації тільки в тому разі, якщо дата інвентаризації потрапляє в період, що ними перевіряється (зазначений у направленні на перевірку). Цю позицію підтримують і суди (постанова Київського окружного адміністративного суду від 11.11.15 р. № 810/3231/15)

фізособа-підприємець, інвентаризація додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті