(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 34-35
  • № 33
  • № 32
  • № 31
  • № 30
  • № 29
  • № 27-28
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
23/30
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Вересень , 2016/№ 36

Підприємець-інвалід: чи є нюанси?

Не можна перестати захоплюватися людьми, які, маючи інвалідність, продовжують вести активний спосіб життя. При цьому деякі з них і себе роботою забезпечують, і для інших робочі місця створюють. Чи допомагає їм у цій нелегкій справі держава? Запитання дискусійне. Ми ж оперуватимемо фактами. Давайте з вами розглянемо, які пільги у сфері оподаткування мають підприємці.

Що важливіше: статус чи система?

На жаль, але в цьому протистоянні перемагає система. Причина цього законодавчого феномену незрозуміла. Але, як-то кажуть, «маємо те, що маємо». А що ж ми маємо?

Пільги в оподаткуванні підприємницької діяльності передбачені тільки для підприємців-єдиноподатників. Ті інваліди, хто працює на загальній системі оподаткування, сплачують зі своїх підприємницьких доходів ПДФО, ВЗ і ЄСВ у загальному порядку.

Також не вийде в тих підприємців-загальносистемників, хто є інвалідом I або II групи, скористатися звільненням від земельного податку (див. п.п. 281.1.1 ПКУ) для ділянки, яка виділена їм для підприємницької діяльності. Чому? Таке звільнення передбачене тільки для земельних ділянок, які перелічені у п. 281.2 ПКУ (ведення особистого селянського господарства, будівництва (розміщення) дачі, гаража тощо) і виділені для особистих потреб громадян. На це, зокрема, звертала увагу ДПСУ в листі від 13.12.12 р. № 3278/0/141-12/Ф/17-3214.

А на що можуть розраховувати підприємці-єдиноподатники? Зараз розповімо.

Єдиноподатник та «інвалідні» пільги

Пільг зі сплати єдиного податку підприємці-інваліди не мають. Але! Вони звільнені від обов’язкової сплати ЄСВ за себе, якщо є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують згідно із законом пенсію або соціальну допомогу. Вік інваліда, як і група інвалідності, в цьому випадку значення не мають.

При цьому, роз’яснюючи особливості сплати ЄСВ у разі встановлення інвалідності не з початку місяця, податківці зазначили наступне. Не сплачувати ЄСВ підприємець зможе з місяця, що настає за датою призначення пенсії (соціальної допомоги) по інвалідності (див. консультацію з підкатегорії 301.04.02 ЗІР ДФСУ).

Важливо! Про отримання статусу інваліда та виникнення права на ЄСВ-пільгу обов’язково повідомте податківців. Для цього досить подати їм письмову заяву довільної форми з відповідними підтвердними документами (копією довідки до акта огляду в МСЕК про встановлення групи інвалідності та/або копією пенсійного посвідчення).

А як бути, якщо не знав, що звільнений, і сплатив ЄСВ за себе? Розбираємося!

Якщо сплачував ЄСВ

Важливо! З ЄСВ, помилково сплаченим за місяці поточного року, проблем бути не повинно, якщо не подано звіт за формою № Д5 за цей період. Для повернення таких сум скористайтеся Порядком зарахування у рахунок майбутніх платежів ЄСВ або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженим наказом Мінфіну від 16.01.16 р. № 6.

А тепер давайте припустимо, що хтось із підприємців забув, що звільнений, і подав звіт з ЄСВ за себе з нарахованими сумами ЄСВ за цей період. Як бути?

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ підприємці-єдиноподатники, які мають статус інваліда та отримують відповідно до закону пенсію або соцдопомогу, можуть бути платниками ЄСВ тільки за умови їх добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соцстрахування.

Згідно із Законом про ЄСВ добровільна участь реалізується через укладення договору про добровільну участь. Проте фіскали вважали інакше і свою позицію «застовпили» в новій редакції* Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.15 р. № 449 (далі — Інструкція № 449).

* Інструкція № 449 у новій редакції запрацювала з 17.05.16 р.

Зараз в її абз. 2 п. 4 розд. III зазначено, що добровільна участь у системі загальнообов’язкового державного соцстрахування підприємцем-інвалідом на єдиному податку реалізується через самостійне визначення для себе бази нарахування ЄСВ. Простіше кажучи: показав на себе у формі № Д5 базу нарахування ЄСВ у графі «Самостійно визначена сума, на яку нараховується єдиний внесок, але не менше за розмір мінімальної заробітної плати» — отже хочеш бути «добровольцем» у відповідних місяцях.

«Так що ж тут поганого? — запитаєте ви. — Навпаки, все працює без зайвої тяганини!» Для тих єдиноподатників-інвалідів, хто хоче бути добровольцем — так, усе добре. А ось для тих, хто знав, що він звільнений від сплати ЄСВ, можливо, навіть повідомив про це податківців (див. вище), але помилково подав за себе річний звіт за формою № Д5, де «нарахував» собі ЄСВ за період, у якому вже діяло звільнення, не все так однозначно.

Якщо дотримуватися букви закону, а саме ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ, то, щоб «прибрати» помилкове нарахований ЄСВ за себе, підприємцю-інваліду можна ініціювати перевірку і на тій підставі, що з ним не було укладено договір добровільної участі, вимагати зняття надміру нарахованих сум ЄСВ «за себе».

Але якщо керуватися абз. 2 п. 4 розд. III Інструкції № 449, то ЄСВ-справи нашого інваліда зовсім не радісні. Адже він у звіті самостійно визначив для себе базу нарахування ЄСВ. А отже, повинен сплатити з неї ЄСВ.

Зі свого боку, вважаємо таку самодіяльність фіскалів такою, що суперечить ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ. Але розуміємо, що на практиці вони дотримуватимуться абз. 2 п. 4 розд. III Інструкції № 449. Тож будьте уважними.

І насамкінець іще один нюанс. Якщо підприємець-інвалід не сплачує ЄСВ за себе, він не має права на допомогу по тимчасовій непрацездатності, у тому числі у зв’язку з вагітністю та пологами, що виплачується за рахунок коштів фондів соціального страхування. Майте це на увазі.

Висновки

  • Підприємець-інвалід, який працює на загальній системі оподаткування, сплачує ПДФО, ВЗ і ЄСВ з підприємницьких доходів у загальному порядку.
  • Пільг зі сплати єдиного податку підприємці-інваліди не мають.
  • Єдиноподатник-інвалід, який отримує згідно із законом пенсію або соцдопомогу, звільнений від обов’язкової сплати ЄСВ за себе.
  • Про отримання статусу інваліда та виникнення права на ЄСВ-пільгу підприємцю-єдиноподатнику необхідно повідомити податківців.
підприємець-інвалід додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті