(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 51
  • № 50
  • № 49
  • № 48
  • № 47
  • № 46
  • № 45
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
17/17
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Грудень , 2017/№ 52

Отримали страховку на поточний рахунок: чи нараховувати ПДВ?

Підприємство отримало страхову виплату від страхової компанії за пошкоджений у ДТП автомобіль безпосередньо на свій поточний рахунок. Чи треба в такому разі нараховувати ПДВ-зобов’язання?

Ні, не треба.

Річ у тому, що всі операції, пов’язані з наданням послуг із страхування, сострахування або перестрахування особами, що мають ліцензію на провадження страхової діяльності, а також пов’язаних з такою діяльністю послуг страхових (перестрахових) брокерів і страхових агентів, не є об’єктом обкладення ПДВ (п.п. 196.1.3 ПКУ).

Відповідно, операції з отримання страхових платежів або операції з їх виплати не відображаються ані в ПДВ-обліку застрахованої особи, ані в ПДВ-обліку страхової компанії (страховика).

Підтвердив сказане Мінфін у своєму листі від 01.12.16 р. № 31-11170-16-29/34246). Також погоджуються з цим і податківці (див. листи ДФСУ від 18.01.12 р. № 2573/К/15-3414-2, від 20.01.17 р. № 1116/6/99-99-15-03-02-15).

При цьому не забувайте: у разі коли страхова компанія (страховик) перераховує страхову виплату СТО, яка відновлюватиме автомобіль після ушкодження, то на останній усе ж доведеться виписати податкову накладну (ПН) (звичайно, якщо вона є платником ПДВ). Така ПН складається на ім’я одержувача послуг на усю вартість виконаних робіт (див. листи ДФСУ від 12.01.12 р. № 809/7/15-3417-26, ДФСУ від 30.12.16 р. № 28710/6/99-99-15-03-02-15, Мінфіну від 01.12.16 р. № 31-11170-16-29/34246).

На підставі такої ПН (правильно заповненої і зареєстрованої в ЄРПН) власник автомобіля отримує право на податковий кредит.

Увага! Оскільки ремонт автомобіля оплачений страховою компанією, то, на думку Мінфіну і податківців, власникові автомобіля (підприємству) необхідно нарахувати податкові зобов’язання (ПЗ) на підставі п. 198.5 ПКУ.

Звичайно, ми з цим підходом погодитися не можемо, оскільки в п. 198.5 ПКУ немає таких підстав для нарахування «компенсуючих» ПЗ як оплата робіт (послуг) третьою особою. Але тим, хто не хоче зайвий раз сперечатися з податківцями, радимо все ж дотримуватися рекомендацій контролерів.

Можливо, нашого читача змусило засумніватися (чи нараховувати ПЗ при отриманні страхової виплати) роз’яснення, що нещодавно з’явилося в категорії 101.07 ЗIР ДФСУ. У ньому фіскали заявили: кошти, що надходять платникові ПДВ на його поточний рахунок як відшкодування збитку за пошкоджене або знищене майно, розцінюються як компенсація вартості такого майна і відповідно включаються до бази обкладення ПДВ і підлягають обкладенню ПДВ на загальних підставах з нарахуванням ПЗ.

Звичайно, згідно з п. 188.1 ПКУ ПДВ-обкладенню підлягають будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, які передаються платникові ПДВ безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/ послуг. Проте:

1) страхові виплати до цієї категорії не входять. Адже страхова виплата — це грошова сума, яка виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку (ст. 9 Закону № 85*);

* Закон України «Про страхування» від 07.03.96 р. № 85/96-ВР.

2) для операцій з отримання страхових платежів у ПКУ передбачена спеціальна норма, що звільняє їх від ПДВ-обкладення;

3) право власності на пошкоджений автомобіль до страхової компанії не переходить (по суті, немає ніякого постачання).

Є тільки один випадок, що стосується відшкодування збитку внаслідок ДТП, до якого можна застосувати сказане контролерами в категорії 101.07 ЗIР ДФСУ, — якщо сам винуватець ДТП відшкодовує збитки (без урахування штрафних санкцій і пені) потерпілій особі (платникові ПДВ) на її поточний рахунок.

Тільки тоді, якщо послухатися порад контролерів, підприємству доведеться оформити ПН на отриману від винуватця суму.

страхова виплата, поточний рахунок, оподаткування ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті