Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Індивідуальні податкові консультації: новий Порядок і Ко

Шевчук Михайло, податковий експерт
Бухгалтерський тиждень Червень, 2017/№ 23
Друк
Про те, що з 1 квітня порядок надання податкових консультацій повинен був зазнати змін, ви вже знаєте*. Що ж змінилося фактично? У цій статті звернемо увагу на такі значимі події: по-перше, на сайті ДФСУ з’явився Єдиний реєстр індивідуальних податкових консультацій, а по-друге, набув чинності Порядок № 293**, що регулює правила отримання таких консультацій.

* У тому числі завдяки статті «Податкові консультації «на зламі часів»: найближче майбутнє» // «БТ», 2017, № 14, с. 41.

** Порядок організації роботи органів доходів і зборів із надання індивідуальних податкових консультацій, затверджений наказом ДФСУ від 25.04.17 р. № 293.

Порядок № 293: перше знайомство

Ідеться про «роздачу» податківцями індивідуальних податкових консультацій у письмовій формі (далі — консультація). Саме така письмова консультація, нагадаємо, надає імунітет від штрафів. Також імунітет надає узагальнююча податкова консультація від Мінфіну. Ось тільки де їх (узагальнюючі консультації) знайти?

Усні консультації, наданням яких займаються в тому числі і ДПІ, нагадаємо, жодних «бонусів» платникові не надають.

Так-от, Порядок № 293 визначає «внутрішню кухню» податківців у ході розгляду тих запитів на отримання консультацій, що надійшли з 01.04.17 р. від платників податків.

Положення Порядку, що не дивно, перекликаються з нормами ст. 52 і 53 ПКУ.

Консультації надають за умови дотримання платником податків вимог до форми звернення. «Еталон» звернення міститься в п. 52.1 ПКУ. Ми також говорили про це в попередніх матеріалах.

Алгоритм надання консультації при цьому зводиться до такого:

• запит на консультацію, що надійшов від платника, реєструють і, зокрема, визначають головного та безпосереднього виконавця;

• головними управліннями ДФС в областях, м. Києві, Офісом великих платників ДФС готується проект консультації, який в обов’язковому порядку узгоджується з керівниками профільних департаментів ДФС і передається на підпис керівнику ДФС та/або уповноваженій особі;

• після підписання консультацію і її «знеособлену» (без реквізитів платника) копію сканують, завантажують до системи, направляють супровідним листом до ДФС для розгляду питання про внесення відомостей про таку консультацію до Єдиного реєстру індивідуальних податкових консультацій. Для цього відведено 15 к. дн., наступних за днем отримання звернення.

У супровідному листі містяться також копія звернення й інші документи (за їх наявності).

У свою чергу, на адресу платника надсилають лист, у якому повідомляють про направлення до ДФС індивідуальної податкової консультації для прийняття рішення;

• структурний підрозділ, визначений головним виконавцем, після отримання такої консультації (з додатками до неї) приймає рішення про внесення або про відмову у внесенні відомостей про неї до Єдиного реєстру індивідуальних податкових консультацій. Зробити це він повинен протягом 10 к. дн., наступних за днем її отримання, але не пізніше 35 к. дн., наступних за днем отримання звернення платника;

• при сприятливому результаті, тобто якщо підготовлена консультація відповідає вимогам ПКУ, відповідальний виконавець у ДФС:

1) направляє лист-узгодження «виконавцеві» консультації;

2) заповнює проект картки обліку публічної інформації (тип «індивідуальна податкова консультація»).

При несприятливому результаті (підготовлена консультація не відповідаємо вимогами ПКУ та/або не містить повної відповіді на поставлене платником запитання) відповідальний виконавець:

1) сам готує нову консультацію і реєструє її;

2) заповнює проект картки обліку публічної інформації;

3) надсилає «виконавцям» «бракованої» консультації лист про відмову у внесенні відомостей про їх консультацію до Єдиного реєстру індивідуальних податкових консультацій і видання нової консультації.

Єдиний реєстр індивідуальних податкових консультацій

Коли консультації пройдуть усі «фільтри», вони повинні потрапити до Єдиного реєстру індивідуальних податкових консультацій.

Для виконання вимог п. 52.4 ПКУ індивідуальні податкові консультації, що надаються в письмовій формі, підлягають:

1) реєстрації у єдиній базі індивідуальних податкових консультацій і

2) розміщенню на офіційному веб-сайті ДФСУ.

При цьому розміщують консультації без зазначення найменування (чи П. І. Б.) платника, коду згідно з ЄДРПОУ (реєстраційного номера облікової картки) і його податкової адреси.

Мінфін відповідно до вимог п. 52.4 ПКУ зобов’язаний визначити Порядок ведення і форму єдиної бази індивідуальних податкових консультацій. Поки що цього не зроблено.

Але податківці не «залишилися в боргу». Указані вимоги вже реалізовані за допомогою Єдиного реєстру податкових консультацій***.

*** Знайдете за посиланням: https://cabinet.sfs.gov.ua/cabinet/faces/public/reestr.jspx.

Усе вже працює.

Що є цим Реєстром? У ньому ви можете знайти таку інформацію:

реєстраційний номер (повинен обов’язково містити код «ІПК»);

дату реєстрації (реєструвати індивідуальні консультації ДФСУ фактично розпочала з 24.04.17 р.);

• короткий опис питань, що порушуються заявником (ключові слова), — зазвичай, це назва податку. Але крім того, помічені такі категорії, як (1) загальні питання,(2) перевірки й (3) інші збори (плата, внески), не встановлені ПКУ як загальнодержавні або місцеві податки, але встановлені законодавчими актами України як обов’язкові платежі;

орган, що видав консультацію, — ДФСУ, Головне управління ДФС в областях і м. Києві або Офіс великих платників податків. Саме вони, як ми вже говорили, уповноважені на надання індивідуальних податкових консультацій у письмовій формі п. 52.4 ПКУ;

статус документа — діє або анульований;

Також передбачене зазначення номера судової справи (у разі оскарження консультації згідно з п. 53.2 ПКУ), але поки що подібних прецедентів не зафіксовано.

• власне індивідуальну податкову консультацію, тобто її текст, доступний для скачування у форматі pdf.

Якщо хочете подивитися все по порядку, обирайте тільки «Діючі ІПК», підтверджуйте, що ви не робот, і буде вам щастя.

Така консультація є, по суті, листом податківців (центрального або обласного рівня), тільки статус документа відрізняється (не лист, індивідуальна податкова консультація).

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником, якому вона надана (п. 52.2 ПКУ).

Водночас, оскільки така консультація «має знак якості» у вигляді її реєстрації, імовірність того, що в ній буде відхилення від загальної лінії ДФСУ, виходить, зведена до мінімуму (хоча «можливо все»).

Крім того, окремо нагадаємо про можливість судового оскарження індивідуальної податкової консультації. Норми п. 53.2 ПКУ в цій частині знайшли своє відображення і в розд. 5 Порядку № 293 (ср. 025069200). При цьому на підготовку нової консультації (у разі скасування судом раніше наданої) структурний підрозділ, що готував її, має 30 к. дн. з дня набуття законної чинності рішенням суду.

Хто старе згадає…

Насамкінець нагадаємо про цікаву норму п. 39 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, що стосується «старих» консультацій — наданих до 31.03.17 р. (включно). Вона встановлює, що:

• звільнення від відповідальності, яке надає платникові така консультація, стосується податкових правопорушень, здійснених до 31 грудня 2017 року (включно);

Пункт 4 розд. II Прикінцевих і перехідних положень Закону № 1797**** установлює в такому разі безстрокове (!) звільнення від відповідальності, але, очевидно, на цей момент не звертатимуть уваги;

**** Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.16 р. № 1797-VIII.

• з 01.01.18 р. такі консультації не підлягатимуть застосуванню.

Тож «старички» ще «в строю», тому в деяких випадках немає резону поспішати з отриманням консультації за новими правилами.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі