Спадкоємець отримує частку майна товариства: хто сплачує податки

В обраному У обране
Друк
Децюра Сергій, Бобро Анатолій
Бухгалтерський тиждень Березень, 2017/№ 13

У випадку смерті учасника товариства з обмеженою відповідальністю його частка у статутному капіталі переходить до спадкоємця, якщо статутом товариства не передбачено, що такий перехід допускається лише за згодою інших учасників товариства ( ст. 147 ЦКУ та ст. 55 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.91 р. № 1576-XII).

Водночас інколи учасники такого товариства не бажають приймати у свої лави спадкоємця. У цьому випадку спадкоємцю видається у грошовій або натуральній формі частка у майні, яка належала померлому учаснику. Вартість такої частки визначається на день смерті учасника.

Якщо у вас стався такий випадок, то виникає закономірне запитання: як оподатковується виплата такої частки спадкоємцю?

Відповідь на це запитання надали контролери у листі, що коментується. Вони зазначили, що така виплата відповідно до п.п. 164.2.9 ПКУ вважається доходом фізособи у вигляді інвестиційного прибутку. Такий дохід включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку і оподатковується за правилами, прописаними у п. 170.2 ПКУ.

Тобто сума коштів, що нараховується (виплачується) товариством фізособі (спадкоємцю), оподатковується податком на доходи фізосіб і військовим збором на загальних підставах ( ст. 163 та п.п. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ). При цьому юрособа виступає як податковий агент лише у частині відображення виплаченого доходу у податковому розрахунку за формою № 1ДФ.

Сплачувати податки з такого доходу буде спадкоємець самостійно. Для цього він зобов’язаний подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити