(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 22
 • № 21
 • № 19-20
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
20/29
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Травень , 2017/№ 18

Штатний розпис: зворотний зв’язок

http://tinyurl.com/yyuqnpmz
Зовсім нещодавно* ми з вами говорили про те, як скласти штатний розпис. А сьогодні підготували ще один матеріал на цю тему, у якому зібрали ваші «найгарячіші» запитання.

* Стаття «Штатний розпис: «кадрова азбука» // «БТ», 2017, № 9, с. 31.

Чи показувати в штатному розписі посади співробітниць, які перебувають у відпустках у зв’язку з вагітністю та пологами і для догляду за дитиною?

Обов’язково! Поки матуся перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, за нею зберігається місце роботи (посада). Це вимога ч. 3 ст. 2 Закону про відпустки**.

** Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР.

Іншими словами, посада, яку працівниця обіймала перед початком декретної відпустки, не стає вакантною з її виходом у таку відпустку. Ця посада продовжує бути зайнятою працівницею. При цьому на таку посаду можуть бути прийняті інші працівники за строковим трудовим договором.

Як у штатному розписі вказувати працівників-почасовиків?

Розпочнемо з того, що для госпрозрахункових підприємств єдиної типової форми штатного розпису не існує. Тому кожне підприємство має право розробляти його, як кажуть, «під себе». При цьому у варіантах штатного розпису «для бюджетників» почасовиків оминули стороною. Ми пропонуємо вам три варіанти відображення почасовиків у штатному розписі.

Перший — ввести в штатному розписі окрему графу «Годинна тарифна ставка», а в графі «Місячний фонд заробітної плати» за почасовиками проставляти суму, яка дорівнює добутку годинної тарифної ставки і середньомісячної кількості робочих годин у тому календарному році, на який затверджується штатний розпис (за умови відсутності інших постійних доплат і надбавок за цією професією (посадою, роботою)).

Другий — вивести середньомісячний оклад, помноживши годинну тарифну ставку на середньомісячну кількість робочих годин у календарному році. Отриману суму проставити в графі «Посадовий оклад». При цьому у виносці або в примітці вказати, що за цією професією (посадою, роботою) застосовується погодинна оплата праці, а в графі «Посадовий оклад» проставлений середньомісячний оклад + розписати порядок його розрахунку.

Третій — розмір годинної тарифної ставки за конкретною професією (посадою, роботою) проставляти в графі «Посадовий оклад». При цьому у виносці або в примітці вказувати, що за цією професією (посадою, роботою) застосовується погодинна оплата праці. Графу «Місячний фонд заробітної плати» заповнюєте так само, як і в першому варіанті.

Усі три варіанти активно застосовуються на практиці. Обирайте!

Чи обов’язково вказувати в штатному розписі найменування структурних підрозділів?

Штатний розпис — це документ, що встановлює для підприємства, установи, організації структуру, штати і посадові оклади працівників (див. лист Мінпраці від 27.06.07 р. № 162/06/187-07). Тому якщо у вас на підприємстві є структурні підрозділи, ми б вам рекомендували їх відобразити в штатному розписі. Це, зокрема, полегшить формування документів, що складаються (заповнюються) під час прийому працівника на роботу.

Наприклад, Інструкція № 58*** вимагає, щоб у трудовій книжці працівника вказували: «Прийнятий (до такого-то цеху, відділу, підрозділу, ділянки, виробництва)» із зазначенням конкретного найменування, а також роботи, професії або посади, на яку прийнятий працівник. Цей запис роблять відповідно до тексту наказу (розпорядження) про прийом на роботу. А при складанні такого наказу (розпорядження) використовують дані штатного розпису.

*** Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту і Мінсоцзахисту від 29.07.93 р. № 58.

Якщо у підприємця практично кожного місяця змінюється кількість працівників (наприклад, двоє звільнилося, один прийнятий або, навпаки, звільнився один, а прийняли двох), чи потрібно постійно змінювати штатний розпис?

Спершу вам потрібно визначитися з необхідною чисельністю штатних одиниць і зафіксувати їх у штатному розписі. Припустимо, що підприємцеві для нормальної роботи потрібні 4 продавці-консультанти, які б працювали в нього повний робочий день. Цю кількість (необхідні 4 штатні одиниці) фіксуємо в штатному розписі.

Якщо працівники звільняються, то посади (штатні одиниці), які вони обіймали, стають вакантними. Тобто ви можете прийняти на них інших осіб у межах затвердженого вами штату (4 одиниці). Постійно вводити/виводити штатні одиниці у зв’язку з прийомом/звільненням працівників вам не потрібно, якщо, звичайно, не змінюється потреба в працівниках.

У штатному розписі за окремими посадами встановлені різні оклади. У якому документі можна зафіксувати, якому працівникові який оклад установлений?

Дійсно, у класичному варіанті штатного розпису не вказують прізвища працівників, які обіймають певні посади (одиниці). Це дуже зручно, оскільки дозволяє не перезатверджувати його у зв’язку з «текучкою» кадрів.

Якщо ж вам необхідно «прив’язати» зайняті посади (одиниці) до конкретних працівників, із зазначенням їх П. І. Б., окладів (тарифних ставок), а також побачити вакантні посади, то для цих цілей підійде документ з назвою штатно-посадова книга. Це необов’язковий документ. Його форму ви розробляєте самостійно. У загальному випадку він буде схожий на штатний розпис, але з графою П. І. Б. працівника.

Зверніть увагу: штатно-посадова книга не такий статичний документ, як штатний розпис. По суті — це документ оперативного реагування, тому він змінюватиметься залежно від кількісної і якісної зміни складу працівників підприємства.

Така книга не потребує затвердження наказом (розпорядженням) керівника підприємства і частенько ведеться олівцем.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
штатний розпис додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті