Перевірки Держпраці: бути чи не бути?

В обраному У обране
Друк
Коновалова Олена, заступник директора департаменту — начальник відділу з питань трудових відносин Державної служби України з питань праці
Бухгалтерський тиждень Травень, 2017/№ 22
Наше підприємство вказане в плані перевірок Держпраці на 2017 рік. Проте з положень Порядку держконтролю* виходить, що органи Держпраці більше не проводять перевірок з праці. Чи це так?

* Порядок здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю, затверджений постановою КМУ від 26.04.17 р. № 295.

16.05.17 р. набула чинності постанова КМУ від 26.04.17 р. № 295, якою був затверджений Порядок держконтролю. Дійсно, цим документом не передбачено проведення Держпраці планових і позапланових перевірок роботодавців з питань дотримання ними законодавства про працю.

З цієї дати державний контроль за дотриманням законодавства про працю здійснюється інспекторами Держпраці у формі проведення інспекційних відвідувань і невиїзних інспекцій (див. на с. 11).

Водночас, як і раніше, Держпраці має право проводити перевірки суб’єктів господарювання з питань дотримання ними законодавства щодо:

зайнятості населення в частині дотримання прав громадян при прийнятті на роботу і працівників при звільненні з роботи; використання праці іноземців і осіб без громадянства; найму працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця; дотримання прав і гарантій стосовно працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії в сприянні працевлаштуванню; здійснення діяльності з надання послуг з посередництва і працевлаштування;

реклами стосовно дотримання суб’єктами господарювання вимог до реклами про вакансії (прийняття на роботу);

• зайнятості і працевлаштування інвалідів у частині реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подання звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів;

охорони праці і промислової безпеки.

Перевірки з указаних питань проводяться відповідно до положень Закону № 877**.

** Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.07 р. № 877-V.

Таким чином, якщо згідно з графіком, затвердженим органом Держпраці, предметом перевірки вашого підприємства було винятково дотримання вимог законодавства про працю, можете не хвилюватися. Перевірки не буде.

Важливо! Якщо в графіку проведення перевірок на 2017 рік була запланована перевірка підприємства за іншими напрямами, контроль за якими здійснює Держпраці, то перевірка буде проведена в установлені строки.

Та все ж порушувати трудове законодавство не радимо. Оскільки інспектор праці може завітати до вас з інспекційним відвідуванням. Підставою для його проведення може бути:

1) звернення працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю;

2) звернення фізичної особи про порушення правил оформлення трудових відносин;

3) рішення керівника органу Держпраці про проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийняте за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством, і джерел, указаних нами у пунктах 1, 2, 4 — 7;

4) рішення суду, повідомлення правоохоронних органів про порушення законодавства про працю;

5) повідомлення посадових осіб органів державного нагляду (контролю) про виявлених у ході виконання ними контрольних повноважень ознак порушення законодавства про працю;

6) інформація, отримана від Держстату, ДФСУ, Пенсійного фонду;

7) інформація профспілкових органів про порушення прав працівників, які є членами профспілки, виявлені в ході здійснення громадського контролю за дотриманням законодавства про працю.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити