Почасова оплата праці

В обраному У обране
Друк
Синько Неля, начальник відділу оплати праці в позабюджетній сфері Департаменту з питань державного регулювання заробітної плати і умов праці Мінсоцполітики
Бухгалтерський тиждень Вересень, 2017/№ 37
Чим проста почасова система оплати праці відрізняється від почасово-преміальної? Як оплачується праця працівників при застосуванні цих систем оплати праці?

Почасова оплата праці (оплата за працю певної тривалості (годину, день, місяць)) є формою тарифної системи оплати праці.

Почасова форма оплати праці застосовується там, де результати праці вимірюються кількістю відпрацьованого часу. При цьому розмір основної заробітної плати працівника залежатиме від кількості відпрацьованого часу і розміру його:

• годинної тарифної ставки;

• денної тарифної ставки;

• місячної тарифної ставки (окладу).

Визначитися з кількістю фактично відпрацьованого працівником часу вам допоможе Табель обліку використання робочого часу. Його типова форма (№ П-5) затверджена наказом Держкомстату від 05.12.08 р. № 489 (ср. 025069200). Вона носить рекомендаційний характер, і за необхідності ви можете доповнити цю форму іншими показниками з урахуванням специфіки діяльності підприємства.

Годинні/денні/місячні тарифні ставки і оклади працівників мають бути зафіксовані у штатному розписі підприємства.

Слід зважати на те, що оплата праці працівників, яким встановлені денні тарифні ставки або місячні тарифні ставки (оклади), при виконанні місячної норми праці не може бути нижче мінімальної зарплати в місячному розмірі (у 2017 році — 3200 грн.).

У свою чергу, розмір заробітної плати за місяць працівників, яким установлена годинна тарифна ставка і які виконали годинну норму праці, не може бути нижчий добутку мінімальної зарплати в годинному розмірі (у 2017 році — 19,34 грн.) і норми робочого часу, встановленої працівнику на місяць, за який розраховується зарплата.

Виплати, які не включаються в зарплату для забезпечення її мінімального розміру, перераховані в ст. 31 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР.

Але повернемося до запитань.

Важливо! Системами почасової форми оплати праці є проста почасова та почасово-преміальна.

Проста почасова. При застосуванні цієї форми оплати праці підприємство оплачує працівникам фактично відпрацьований час.

При погодинній оплаті праці основну зарплату (Згод) працівника за місяць можна розрахувати за допомогою формули:

Згод = Тгод х ГОДроб.,

де Тгод — годинна тарифна ставка працівника;

ГОДроб. — кількість годин, фактично відпрацьованих працівником.

Приклад 1. Годинна тарифна ставка працівника — 25 грн./год. У липні 2017 року він відпрацював 168 год, а в серпні — 175 год.

Місячний заробіток працівника складе:

• у липні 25 грн./год х 168 год = 4200 грн.;

• у серпні 25 грн./год х 175 год = 4375 грн.

При поденній оплаті праці суму основної зарплати (Зд) за місяць допоможе розрахувати формула:

Зд = Тд х Дроб.,

де Тд — денна тарифна ставка;

Дроб. — кількість днів, фактично відпрацьованих працівником.

Приклад 2. Денна тарифна ставка працівника складає 225 грн./дн. У липні 2017 року він відпрацював 21 день, а в серпні — 22 робочі дні.

Визначимо суму основної зарплати працівника:

• за липень: 225 грн./дн. х 21 дн. = 4725 грн.;

• за серпень: 225 грн./дн. х 22 дн. = 4950 грн.

Якщо працівнику встановлена місячна тарифна ставка (оклад) і він повністю відпрацював усі дні за графіком роботи в місяці, за який проводиться розрахунок зарплати, то йому нараховують тарифну ставку (оклад) у повному розмірі.

Тобто в цьому випадку розмір його основної зарплати не залежить від кількості робочих днів в конкретному місяці.

Приклад 3. Оклад працівника складає 5800 грн. У липні і серпні він відпрацював усі дні за графіком роботи (тобто 21 і 22 робочі дні відповідно).

Незважаючи на різну кількість робочих днів у цих місяцях, і за липень і за серпень працівнику буде нарахована основна зарплата в розмірі, що дорівнює окладу (5800 грн.).

У той же час, якщо працівник, оплата праці якого здійснюється виходячи з тарифної ставки (окладу), відпрацює через якісь причини не всі дні місяця, які згідно з графіком є для нього робочими, то заробітна плата йому буде нарахована тільки за фактично відпрацьовані дні.

У цьому випадку для розрахунку основної зарплати за місяць (Зм) можна використати формулу:

Зм = Ом : Дроб. х Дф,

де Ом — місячна тарифна ставка (оклад);

Дроб.— робочі дні за графіком роботи за конкретний місяць;

Дф — кількість днів, фактично відпрацьованих працівником цього місяця.

Зверніть увагу! У Табелі обліку використання робочого часу фіксується як кількість фактично відпрацьованих днів, так і кількість фактично відпрацьованих годин протягом місяця. Проте при розрахунку основної зарплати за фактично відпрацьований час працівнику з місячною тарифною ставкою (окладом) використовується саме показник кількості фактично відпрацьованих днів (а не годин!) протягом місяця.

Приклад 4. Місячний оклад працівника складає 7000 грн. Кількість робочих днів за графіком роботи в серпні 2017 року — 22.

З 19 по 31 серпня працівник перебував у відпустці без збереження заробітної плати на підставі ст. 26 Закону про відпустки. У зв’язку з цим фактично він відпрацював 14 днів.

Заробітна плата працівника за серпень 2017 року складає:

7000 грн. : 22 роб. дн. х 14 роб. дн. = 4454,55 грн.

Почасово-преміальна. Ця система оплати праці є простою почасовою системою оплати праці, доповненою преміюванням за виконання конкретних кількісних і якісних показників роботи.

Відзначимо, що порядок виплати премій, розміри, умови преміювання, конкретні показники для преміювання і перелік професій (посад) працівників, які підлягають преміюванню, як правило, встановлюється в Положенні про преміювання, затвердженому на підприємстві.

Приклад 5. Використовуючи умови прикладу 4, припустимо, що згідно з Положенням про преміювання усім працівникам підприємства за результатами роботи щомісячно виплачується премія.

Розмір премії — 30 % від окладу.

Працівникам, які відпрацювали не усі дні за графіком роботи підприємства в місяці, щомісячні премії нараховуються пропорційно відпрацьованому часу.

Працівник, про якого йшлося в прикладі 4, відпрацював не усі дні за графіком роботи підприємства.

Сума основної зарплати за фактично відпрацьований час склала 4454,55 грн.

Сума премії дорівнює:

7000 грн. х 30 % : 100 % : 22 роб. дн. х 14 роб. дн. = 1336,36 грн.

Визначимо загальну суму зарплати за серпень, яка буде нарахована працівнику:

4454,55 грн. + 1336,36 грн. = 5790,91 грн.

Приклад 6. Використовуючи умови прикладу 4, припустимо, що згідно з Положенням про преміювання усім працівникам підприємства щомісячно виплачується незалежно від відпрацьованого ними часу протягом місяця премія в розмірі 30 % від окладу, встановленого у штатному розписі.

У цьому випадку працівнику, про якого йшлося в прикладі 4, буде нарахована заробітна плата в сумі:

4454,55 грн. + 7000 грн. х 30 % : 100 % = 6554,55 грн.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити