(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 7
  • № 6
  • № 5
  • № 4
  • № 3
  • № 1-2
  • № 52
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
1/28
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Лютий , 2018/№ 8

Податкова накладна на передоплату: чи буде податковий кредит у покупця

Лист ДФСУ від 30.01.18 р. № 347/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

У листі, що коментується, податківці розповіли, як скласти податкову накладну (ПН) на передоплату і чи має право покупець включити її до складу податкового кредиту (ПК).

Заповнення ПН. Що стосується порядку заповнення «авансової» ПН, то тут податківці усе сказали правильно:

• постачальник, отримавши кошти від покупця на свій поточний рахунок, зобов’язаний скласти ПН на усю отриману суму (п. 201.7 ПКУ);

• і не лише скласти, але ще і зареєструвати її в ЄРПН (п. 201.10 ПКУ).

При цьому заповнюючи ПН:

• у гр. 2 постачальник повинен відобразити номенклатуру товарів/послуг, що постачаються, а саме — привести перелік товарів у відповідність із укладеною угодою, яка після фактичного постачання товару може бути відкоригована;

• а в гр. 6 — дані про кількість (обсяг) товарів/послуг, що постачаються.

При цьому якщо йдеться про надання послуги, то отримавши за неї передоплату в повному обсязі, постачальник вносить у гр. 6 ПН цифру «1». При отриманні часткової оплати — зазначає частину оплаченого товару/послуги у вигляді десяткового дробу (наприклад, «0,5»).

Формування ПК. На жаль, що стосується можливості сформувати ПК за ПН на передоплату, то тут контролери нас дуже здивували.

Вони заявили: ПН, складені на передоплату, в яких зазначена номенклатура товарів/послуг, що не відповідає первинним документам, не дає можливості ідентифікувати госпоперацію і не надає покупцеві підстав для включення зазначених у ній сум ПДВ у ПК.

Як розуміти таку заяву?

Уявимо себе на місці покупця.

На момент отримання «передоплатної» ПН у нього на руках є:

• платіжне доручення — це первинний документ, який став підставою для складання ПН. Але в ньому номенклатура оплачених товарів не зазначена;

• договір, в якому номенклатуру товарів, що постачаються, ніхто не пише. Як правило, їх визначають загальними фразами. Навіть якщо в договорі описана номенклатура товарів, що постачаються, наприклад один холодильник, то сам собою договір не є первинним документом;

• рахунок або рахунок-фактура, в якому зазначена номенклатура. Але це теж не первинний документ.

Виходить, номенклатура товарів, зазначена в «передоплатній» ПН, не відповідає первинним документам! Тому покупець не має права на ПК?

На наш погляд, контролери хотіли сказати зовсім інше.

Звичайно, їх завжди цікавила наявність первинної документації на постачання товарів/послуг і чітка відповідність зазначеної в таких документах номенклатури товарів/послуг, що постачаються, номенклатурі товарів/послуг, наведеній у ПН.

І неспроста. Адже такий реквізит ПН, як «Номенклатура товарів/послуг продавця», є обов’язковим реквізитом ПН (п. 201.1 ПКУ). І якщо постачальник припустився помилки в номенклатурі ПН, це може призвести до невизнання ПК у покупця.

Проте говорити про те, що в ПН, складеній на аванс, допущена помилка в номенклатурі товару/послуги, що постачалися, у момент її складання не можна. Адже про порушення стане відомо тільки тоді, коли постачальник відвантажить товар / надасть послугу.

Ось тоді, за умови, що продавець не внесе виправлення в ПН на аванс (не відкоригує її за допомогою розрахунку коригування (РК)) у день відвантаження, первинні документи, що супроводжують таке постачання, свідчитимуть про порушення в номенклатурі «передоплатної» ПН.

Якщо постачальник не виправиться, фіскали радять покупцям скаржитися на «кривдників» до контролюючих органів за допомогою додатка Д8 у складі ПДВ-декларації. Хоч такий «хід конем» усе одно не дасть їм підстав для формування ПК.

Дуже сподіваємося, що лист, який коментується, — це приклад невдалого формулювання, яке можна трактувати фіскально, а не чергове фіскальне вигадування податківців для «викошування» ПК у покупців.

Сподобалась стаття?

Виберіть свій варіант підписки, щоб отримати доступ до всіх номерів журналу «Бухгалтерський тиждень».

journal_img
Друкована версія + електронна версія 350.00 грн. на місяць Передплатити Залишити заявку
journal_img
Електронна версія 280.00 грн. на місяць Передплатити Залишити заявку
передоплата, складання податкової накладної, податковий кредит додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті