На сьогодні (поки не набрав чинності прийнятий ВРУ 06.02.18 р. Закон «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»), як і раніше, діють «загальні» для всіх господарських товариств норми:
• ст. 87 ГКУ — у якій сказано, що госптовариства повинні створювати резервний фонд у розмірі, встановленому установчими документами, але не менше 15 % статутного капіталу. Розмір щорічних відрахувань до резервного фонду передбачається установчими документами, але не може бути меншим 5 % суми прибутку товариства;
• ст. 14 Закон про госптовариства* — у ній говориться, що резервний фонд створюють у розмірі, встановленому установчими документами, але не менше 25 % статутного капіталу. При цьому розмір щорічних відрахувань не має бути меншим 5 % суми чистого прибутку.
* Закон України «Про господарські товариства» від 19.09.91 р. № 1576-XII.
Водночас у більш спеціальній ст. 51 Закону про госптовариства (в якій безпосередньо йдеться про ТОВ) сказано, що розмір і порядок формування резервного фонду встановлюється установчими документами товариства.
Наприклад, у Модельному статуті ТОВ вказано, що резервний фонд складає не менше 25 % статутного капіталу і формується шляхом щорічного відрахування грошових коштів у розмірі 5 % від суми чистого прибутку ТОВ до досягнення цього розміру (п. 27 Модельного статуту).
Судячи з цього, обов’язкове наповнення резервного капіталу здійснюється лише до досягнення ним розмірів, обумовлених установчими документами, а не обов’язково щорічно в розмірі 5 % від суми прибутку (хоча єдиний натяк на це знаходимо лише в Модельному статуті).
Тому, по-хорошому, якщо резервний фонд не досяг необхідних розмірів, то направити на виплату дивідендів увесь чистий прибуток звітного року товариство не може, оскільки воно зобов’язане формувати резервний капітал.
Але! Розподіл прибутку перебуває у винятковій компетенції загальних зборів, а тому направити його частину в резервний капітал можуть лише вони. Будь-яких санкцій за нестворення резервного фонду в нормативних актах не передбачено, адже ці питання належать до компетенції підприємства.
Поки не буде рішення зборів — підстав здійснювати відрахування до резервного фонду немає.
Водночас зазначимо, що в бухобліку відрахування до резервного фонду показують проводкою Дт 443 — Кт 43.
Наостанок зазначимо, що вищезгаданим свіжоприйнятим Законом про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю взагалі планується виключити ст. 87 ГКУ і ст. 14 Закону про госптовариства. Норм про обов’язковість щорічного відрахування до резервного фонду частини прибутку товариства новий Закон не містить.