Скотиняча компенсація
(тобто — за скотину-худобу)
Із 01.01.2012 р. запроваджується новий механізм
підтримки сільгосптоваровиробників шляхом виплати їм компенсацій
за продані молоко і м’ясо в живій вазі
Лист Державної податкової служби України
від 02.02.2012 р. № 3213/7/15-3117
Щодо забезпечення виконання
норм Закону України № 4268-VI
Державній податковій службі
в Автономній Республіці Крим, областях,
м. Києві та Севастополі
(витяг)
У зв’язку з прийняттям Закону України від 22.12.2011 р. № 4268-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підтримки сільськогосподарських товаровиробників»* (далі — Закон № 4268) Державна податкова служба України повідомляє.
* Див. «Бухгалтер» № 4’2012, с. 8–10.— Ред.
Законом України № 4268-VI, який набрав чинності з 1 січня 2012 року, внесено зміни до пункту 1 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо механізму виплати сільськогосподарським товаровиробникам компенсації за продані ними молоко і м’ясо в живій вазі.
Відповідно до Закону № 4268 позитивна різниця між сумою податкових зобов’язань звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту звітного (податкового) періоду, визначена у податковій декларації з податку на додану вартість щодо діяльності з постачання продукції, повинна сплачуватися переробними підприємствами до спеціального фонду Державного бюджету України та на спеціальний рахунок, відкритий ними в органі державного казначейства, у таких розмірах :
у 2012 році — до спеціального фонду Державного бюджету України — у розмірі 30 відсотків, а на спеціальний рахунок — у розмірі 70 відсотків ;
у 2013 році — до спеціального фонду Державного бюджету України — у розмірі 40 відсотків, а на спеціальний рахунок — у розмірі 60 відсотків ;
у 2014 році — до спеціального фонду Державного бюджету України — у розмірі 50 відсотків, а на спеціальний рахунок — у розмірі 50 відсотків.
Крім того, згідно з нор- мами Закону № 4268 у разі здійснення операцій з вивезення за межі митної території України продукції у митному режимі експорту переробне підприємство відображає їх у податковій декларації з податку на додану вартість і має право на відшкодування з бюджету податку на додану вартість, сплаченого (нарахованого) постачальникам товарів/послуг, вартість яких включена до вартості експортованої продукції. Таке відшкодування здійснюється у загальному порядку.
Переробне підприємство у строки, встановлені пунктом 203.1 статті 203 Податкового кодексу України**, подає до органу державної податкової служби податкову декларацію з податку на додану вартість і податкову декларацію з податку на додану вартість щодо діяльності з постачання продукції за місцем реєстрації переробного підприємства. У податковій декларації з податку на додану вартість щодо діяльності з постачання продукції окремо відображаються сума податку на додану вартість, що підлягає перерахуванню на спеціальний рахунок для виплати компенсації, та сума податку на додану вартість, що підлягає перерахуванню до спеціального фонду Державного бюджету України.
** Тобто протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.— Ред.
Таким чином, нарахування податку на додану вартість переробними підприємствами проводиться по трьох напрямках :
1) до Державного бюджету (по операціях постачання товарів/послуг, відмінних від постачання продукції, виробленої з молока і м’яса в живій вазі, поставлених сільськогосподарськими товаровиробниками);
2) до спеціального фонду Державного бюджету (30% — у 2012 році, 40% — у 2013 році, 50% — у 2014 році по операціях з постачання продукції, виробленої з молока і м’яса в живій вазі, поставлених сільськогосподарськими товаровиробниками);
3) на спеціальний рахунок для виплати компенсації сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними молоко і м’ясо в живій вазі (70% — у 2012 році, 60% — у 2013 році, 50% — у 2014 році по операціях з постачання продукції, виробленої з молока і м’яса в живій вазі, поставлених сільськогосподарськими товаровиробниками).
При цьому переробне підприємство суму податку на додану вартість, перераховану на спеціальний рахунок, повинно використовувати виключно для виплати сільськогосподарським товаровиробникам компенсації за продані ними молоко і м’ясо в живій вазі.
Перерахування суми податку на додану вартість на спеціальний рахунок переробного підприємства для виплати компенсації здійснюється переробним підприємством до 15 числа місяця, наступного за звітним (податковим) періодом, до спеціального фонду Державного бюджету України — у строки, встановлені пунктом 203.2 статті 203 Податкового кодексу України.*
* Тобто протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем строку, зазначеного у п. 203.1 (див. виноску «**» на попередній сторінці).— Ред.
Для підтвердження перерахування сум податку на додану вартість на спеціальний рахунок переробне підприємство разом з податковою декларацією з податку на додану вартість щодо діяльності з постачання продукції надає реєстр платіжних доручень про фактично зараховані на такий спеціальний рахунок кошти за звітний (податковий) період і виписку територіального органу Державного казначейства з такого рахунку.
Стосовно форми декларації з податку на додану вартість (переробного підприємства) в лютому 2012 року (за звітний період — січень) буде діяти форма, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 р. № 1492 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20.12.2011 р. за № 1490/20228** (далі — наказ № 1492).
** Форму податкової декларації з податку на додану вартість, додатки до неї, а також Порядок їх заповнення — див. у «Бухгалтері» № 5’2012 на с. 2т–32т.— Ред.
Щодо відкриття додаткових КОР*** для переробних підприємств, в яких будуть відображатися нараховані суми ПДВ, що підлягають перерахуванню на спеціальний рахунок, та розподілу задекларованих сум по деклараціях переробного підприємства, поданих за формою, затвердженою наказом № 1492 , на дві КОР (спеціальний фонд Державного бюджету та спеціальний рахунок) регіональні органи ДПС будуть повідомлені додатково.
*** Карток особових рахунків.— Ред.
Платники зобов’язані самостійно розподілити нараховану суму ПДВ (рядок 17 декларації з ПДВ (переробного підприємства) за січень 2012 року) та 30% перерахувати до спеціального фонду Державного бюджету, 70% — на спеціальний рахунок, який необхідно для цього попередньо відкрити.
Суми податку на додану вартість, що підлягають перерахуванню переробними підприємствами на спеціальні рахунки для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам , заносяться до облікової та звітної інформаційних систем органів ДПС [згідно з] граничним терміном подання декларації до органу ДПС, встановленим пунктом 203.1 статті 203 Податкового кодексу України.
Заступник Голови А. Ігнатов
Від редакції
У наведеному листі податківці переказали ключові новації, що пов’язані із набранням чинності із 01.01.2012 р. Законом № 4268, направленим на підтримку сільськогосподарських товаровиробників.
Суть змін полягає в тому, що до 01.01.2015 р. частина ПДВ буде перераховуватися на спеціальний рахунок і використовуватись для виплати компенсацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м’ясо в живій вазі.
Заразом ДПСУ повідомила про те, що вже за січень ПДВшну декларацію треба подавати за новою формою. (Про це — щодо всіх платників податків — див. також лист ДПСУ від 17.01.2012 р. № 1420/7/153117 у «Бухгалтері» № 5’2012 на с. 12–13.)