Листоноша ПриПЄчкін
ПриПЄП може займатися перевезенням поштових відправлень
Я — приватний підприємець на єдиному податку групи 3. Здійснюю перевезення автомобільним вантажним транспортом: у свідоцтві платника ЄП зазначено код за КВЕД ДК 009:2005 — 60.24 «Діяльність автомобільного вантажного транспорту». У I півріччі в мене був укладений договір на перевезення поштових відправлень. Водночас маю сумніви, чи є в мене право займатися таким видом діяльності в межах єдиного податку, хоча торік здійснював доставку листів, бандеролей і посилок.
Прошу або розвіяти мої сумніви, або підтвердити їх.
Ми розуміємо, що сумніви ПриПЄПа-вантажоперевізника викликані наявністю в Податковому кодексі п/п. 8 п/п. 291.5.1, відповідно до якого не можуть бути платниками єдиного податку суб’єкти господарювання, які здійснюють «діяльність з надання послуг пошти та зв’язку».
У ст. 1 Закону від 04.10.2001 р. № 2759-III «Про поштовий зв’язок» (зі змінами) (далі — Закон) термін «послуги поштового зв’язку» визначено як
«продукт діяльності оператора поштового зв’язку з приймання, обробки, перевезення та доставки (вручення) поштових відправлень, виконання доручень користувачів щодо поштових переказів, банківських операцій, спрямований на задоволення потреб користувачів».
Хто такий оператор поштового зв’язку? Зі ст. 1 Закону випливає, що це суб’єкт підприємницької діяльності, який у встановленому законодавством порядку надає послуги поштового зв’язку, тобто поштове відділення. Як бачимо, послуги поштового зв’язку є комплексною послугою, що містить кілька складових, у тому числі перевезення і доставку поштових відправлень.
Тому якщо виходити із визначення терміна «послуги поштового зв’язку», то на нашу думку, підприємець, який здійснює тільки перевезення поштових відправлень, самостійно не надає послуги пошти та зв’язку. Адже в цьому випадку він здійснює окрему операцію, а не сукупність операцій, причому виконаних у певній послідовності.
Підтвердженням цього є і визначення терміна «пересилання поштових відправлень», наведене у ст. 1 Закону. Під ним слід розуміти сукупність операцій з приймання, обробки, перевезення та доставки (вручення) поштових відправлень.
Таким чином, у Законі під послугами поштового зв’язку маються на увазі не окремі послуги, а сукупність певних операцій, які є продуктом діяльності оператора поштового зв’язку.
Водночас ст. 22 Закону дозволяє операторам поштового зв’язку використовувати для перевезення пошти не тільки власні транспортні засоби, але й — на договірних засадах — транспорт інших фізичних та юридичних осіб. При цьому згідно із зазначеною статтею перевезення поштових відправлень може здійснюватися транспортом загального користування.
Ми вважаємо, що, залучаючи як виконавців «перевізної» послуги інших суб’єктів господарювання, виконавцем комплексної послуги поштового зв’язку з точки зору Закону все одно залишається оператор поштового зв’язку.
Тому із цієї позиції ПриПЄП може здійснювати перевезення та/або доставку поштової кореспонденції. У зазначеному випадку він надає послуги не споживачеві, а їх замовнику — оператору поштового зв’язку*, оскільки договір на перевезення укладає з ним, а не зі споживачем.
* Цілком можливо, що ПриПЄП укладає договір не з оператором поштового зв’язку, а з іншим суб’єктом господарювання, який взяв на себе організацію перевезення пошти.
Нагадаємо, що у ч. 2 ст. 902 ЦК (див. «Бухгалтер» № 3’2004, с. 38т) йдеться:
«У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору».
Тому, навіть коли оператор поштового зв’язку перекладає виконання окремої операції на ПриПЄПа, виконавцем послуги поштового зв’язку є саме він, а не ПриПЄП. Однак якщо звернутися до КВЕД, у цьому питанні виникають деякі труднощі.
Як відомо, п. 299.11 ПКУ вимагає, щоб у свідоцтві платника єдиного податку були зазначені обрані фізособою-підприємцем види господарської діяльності згідно із КВЕД ДК 009:2005.
Як зазначалося в запитанні, у ПриПЄПа у свідоцтві прописано код 60.24 «Діяльність автомобільного вантажного транспорту». Цей підклас згідно з поясненням до КВЕД включає перевезення найрізноманітніших вантажів. Причому опис підкласу КВЕД 60.24.0 містить прямий виняток: цей підклас не включає поштову і кур’єрську діяльність (код за КВЕД 64.1). А кур’єрська діяльність (за КВЕД ДК 009:2005 — це підклас 64.12.0), у свою чергу, містить виймання, перевезення і доставку листів, бандеролей та посилок, що здійснюється недержавними підприємствами. Причому перевезення може здійснюватися одним або кількома видами транспорту, особистим чи громадським.
Тобто кур’єрська діяльність, як і послуги поштового зв’язку (за Законом «Про поштовий зв’язок»),— теж комплексна послуга. Підклас 64.11.0 «Діяльність національної пошти» КВЕД, що входить до розділу 64 «Діяльність пошти та зв’язку», нас не цікавить з відомих причин.
До речі, за КВЕД ДК 009:2010 кур’єрську діяльність не виділено в окремий підклас, а включено до іншої поштової та кур’єрської діяльності (клас 53.20). Єдина відмінність від кур’єрської діяльності за КВЕД ДК 009:2005 полягає в тому, що клас 53.20 містить і послуги з доставки додому.
Таким чином, якщо дотримуватись КВЕД, то ПриПЄП, здійснюючи перевезення поштових відправлень, кур’єрською діяльністю не займається, оскільки надає одну «перевізну» послугу, а не їх комплекс. Тому його діяльність відповідає виду діяльності, зазначеному у свідоцтві.
Отже, ми вважаємо, що ПриПЄП, який уклав договір на перевезення поштових відправлень, не надає послуги поштового зв’язку в розумінні Закону «Про поштовий зв’язок» і з позиції КВЕД, тож такі послуги не повинні охоплюватися єдиноподатковою забороною.
Алла Погребняк
P. S. Звертаємо увагу на те, що з 01.07.2012 р. до ПКУ внесено низку змін, які стосуються і розглядуваного питання. Наприклад, згідно з новою редакцією п/п. 8 п/п. 291.5.1 ПКУ не можуть бути платниками ЄП суб’єкти господарювання, які здійснюють
«діяльність з надання послуг пошти (крім кур’єрської діяльності) та зв’язку (крім діяльності, що не підлягає ліцензуванню)».
Таким чином, із II півріччя 2012 року платники ЄП можуть займатися не тільки перевезенням пошти, а також її вийманням і доставкою, тобто повноцінною кур’єрською діяльністю.
Крім того, в п/п. 5 п. 298.3 і п/п. 5 п. 299.11 ПКУ замінили КВЕД ДК 009:2005 на КВЕД ДК 009:2010. Це означає, що тепер і в заяві, і у свідоцтві зазначаються обрані фізособою-підприємцем види госпдіяльності відповідно до КВЕД ДК 009:2010.