Одяг спить, бо третя ночі, форма спить,
кітель спить, стуливши очі, і хропить...
Лист Пенсійного фонду України
від 13.01.2012 р. № 915/03-20
Щодо нарахування єдиного внеску
на вартість форменого одягу
(витяг)
<...>
Базою для нарахування єдиного внеску для підприємств, установ та організацій <...> відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці».
Вартість безкоштовно наданого працівникам форменого одягу, що може використовуватися поза робочим місцем та залишається в особистому постійному користуванні, відноситься до фонду додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат згідно з підпунктом 2.2.11 пункту 2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. № 5* <...>.
Отже, вартість безкоштовно наданого працівникам форменого одягу, що може використовуватися поза робочим місцем та залишається в особистому постійному користуванні, є базою для нарахування єдиного внеску.
Перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 р. № 1170 (далі — Перелік).**
Пунктом 5 розділу II Переліку передбачено, що відшкодування працівникам витрат на придбання ними спецодягу та інших засобів індивідуального захисту в разі невидачі їх роботодавцем або вартість виданого згідно з діючими нормами спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту не є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.
<...>
Директор департаменту надходження доходів
В. Литвиненко
Від редакції
На відміну від старого пенсійного порядку, обкладання єдиним внеском абсолютно байдуже до наявності пільги з ПДФО. Тому вартість форменого одягу дійсно потрапляє під ЄСВ.
Втім, сміливі платники можуть скористатися тим, що до фонду оплати праці потрапляє не будь-який формений одяг, а лише той, який може використовуватися поза робочим місцем та залишається в особистому постійному користуванні.
Отже, треба заборонити працівникові використовувати одяг поза робочим місцем, наказавши залишати його ночувати на роботі (практично аналогічно тому, як ми давно радимо робити із проїзними квитками — коли економиться ще й ПДФО).
* Див. «Бухгалтер» № 5’2010, с. 31т.— Ред.
** Див. «Бухгалтер» № 34’2011, с. 2т–3т.— Ред.