Здається, час готувати
спецП(С)БО «Бухмораль»...
Про ділові й моральні якості головного бухгалтера,
а також про відмінності бухгалтерської моралі від загальнолюдської
Лист Державної
казначейської служби України
від 10.01.2012 р. № 17-04/43-394*
Державна казначейська служба України на звернення <...> розглянула лист <...> та в межах компетенції повідомляє наступне.
Відповідно до статті 94 Кодексу законів про працю України розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи, організації і максимальним розміром не обмежується.
Згідно з пунктом 1 Положення про проведення атестації державних службовців, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2000 р. № 1922 (далі — Положення), з метою підвищення ефективності діяльності державних службовців та відповідальності за доручену справу в державних органах один раз на три роки проводиться їх атестація, під час якої оцінюються результати роботи , ділові та професійні якості, виявлені працівниками при виконанні службових обов’язків, визначених типовими професійно-кваліфікаційними характеристиками посад і відображених у посадових інструкціях, що затверджуються керівниками державних органів відповідно до Закону України «Про державну службу» та інших нормативно-правових актів.
Зокрема, пунктом 9 Положення визначено, що службова характеристика повинна містити аналіз виконання державним службовцем посадових обов’язків; відомості про обсяг, якість, своєчасність і самостійність виконання роботи, ділові якості (ініціативність, відповідальність ), стосунки з колегами, знання та користування державною мовою під час виконання службових обов’язків, інформацію про підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації тощо.
У додатку 2 до Довідника типових професійно-кваліфікаційних характеристик посад державних службовців, затвердженого наказом Головного управління державної служби України від 01.09.99 р. № 65 (в редакції наказу Головного управління державної служби України від 21.05.2004 р. № 74) визначено, що етика ділових відносин — система універсальних і специфічних моральних вимог і норм поведінки, що реалізуються в одній із сфер суспільного життя — професійній діяльності; базується на загальнолюдських нормах і правилах поведінки, але має деякі відмітні особливості. Професійна роль будь-якого співробітника невід’ємно пов’язана з виконанням ним етичних норм взаємовідносин зі своїм зовнішнім оточенням (колегами, підлеглими , клієнтами та партнерами ). Дотримання етики ділових відносин є одним із головних критеріїв оцінки професіоналізму як окремого співробітника, так і організації в цілому.
Мораль (лат. moralis — моральний, від mоrеs — звичаї) — система загальних правил поведінки людини (соціальних норм), заснованих на співвідношенні критеріїв добра і зла , порядності й непорядності , людяності та жорстокості.
Статтею 1 Закону України «Про захист суспільної моралі» визначено, що суспільна мораль — система етичних норм, правил поведінки, що склалися у суспільстві на основі традиційних духовних і культурних цінностей, уявлень про добро , честь , гідність , громадський обов’язок , совість , справедливість.
Перший заступник Голови
О. Даневич
Від редакції
Із діловими якостями вийшло якось негусто — Держказначейство «в межах компетенції» згадало лише про ініціативність та відповідальність.
Із моральними якостями в Держказначейства простіше — судячи з усього, головний бухгалтер має бути добрим (незлим), порядним, людяним, м’яким (нежорстоким), мати гідність і думати про громадський обов’язок, бути совісним і справедливим. Загалом, типовим читачем журналу «Бухгалтер».
* Наводимо запит, відповіддю на який є цей лист:
«Порядком погодження призначення на посаду та звільнення з посади головного бухгалтера бюджетної установи, затвердженим наказом Мінфіну від 21.02.2011 р. № 214, у п. 5 передбачено, що у поданні про призначення зазначаються «відомості про ділові та моральні якості».
Що саме слід розуміти під категорією «відомості про ділові та моральні якості»?
Яким саме актом визначено поняття «відомості про ділові та моральні якості»?
Які саме якості (просимо навести перелік) слід розуміти в зазначеному понятті?».— Ред.