— ЧПЄН * великий? — Та ні...
— Тоді сиди тихо, цінуй що є
й не здумай розлучатися
зі своєю групою!
ПриПЄП не має права
змінювати групу платників ЄП протягом року,
за винятком випадків,
коли ПриПЄП 1-ї або 2-ї групи
перевищує граничний обсяг своєї групи
Запитання:
Чи має право ФОП, що є платником ЄП, на добровільну зміну групи платників ЄП протягом податкового (звітного) року?
Відповідь:
Умови , за яких фізичні особи — підприємці мають право застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, а також групи, на які поділяються платники єдиного податку, визначено у п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, із змінами та доповненнями (далі — ПКУ).
Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання подає до органу державної податкової служби заяву (п/п. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 ПКУ).
У заяві про застосування спрощеної системи оподаткування, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.12.2011 р. № 1675,** суб’єктом господарювання зазначається обрана ставка єдиного податку та відповідна група.
Згідно з п. 293.8 ст. 293 ПКУ при отриманні у податковому (звітному) періоді обсягу доходу, що перевищує обсяг доходу, встановлений для відповідної групи, фізична особа — підприємець, що є платником податку:
першої групи, з наступного календарного кварталу за заявою переходить на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку другої або третьої групи, або відмовляється від застосування спрощеної системи оподаткування;
другої групи, в наступному податковому (звітному) кварталі за заявою переходить на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку третьої групи, або відмовляється від застосування спрощеної системи оподаткування;
третьої групи, зобов’язаний у порядку, встановленому гл. 1 р. XIV ПКУ, перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених ПКУ.
Враховуючи зазначене підстави для добровільної зміни групи платників єдиного податку протягом податкового (звітного) року у фізичної особи — підприємця, що є платником єдиного податку, відсутні. Перехід фізичною особою — підприємцем протягом податкового (звітного) року до іншої групи платників єдиного податку, зокрема платників єдиного податку першої та другої групи, здійснюється виключно у разі перевищення обсягу доходу, встановленого для такої групи.
ЄБПЗ
Від редакції
Суворо кажучи, ПКУ дійсно не містить прямої норми, що передбачає можливість міграції ПриПЄПа із однієї групи до іншої протягом року. Виняток становлять ситуації, пов’язані з перевищенням граничних обсягів ПриПЄПами 1- ї та 2-ї груп: для них прямо передбачено варіант із переходом до наступної групи платників ЄП (з 1-ї до 2-ї або до 3-ї, а з 2-ї до 3-ї), звісно, якщо вони хочуть залишитися на ЄП і при цьому не перекрили заодно граничний обсяг і наступної групи — п/п. 1 і 2 п. 293.8, а також п/п. 1 п. 298.2.3 ПКУ.
* «Частный предприниматель на едином налоге» — російський ПриПЄП.
** Див. «Бухгалтер» № 1–2’2012, с. 38–40.— Ред.