Не плутай декларацію з яєчнею
й амортизацією!
Фізособа-підприємець зобов’язана зазначати
у «підприємницькій» декларації
відомості про рухоме та нерухоме майно
Чи потрібно ФОП при заповненні декларації про майновий стан та доходи зазначати інші доходи, отримані як ФО — громадянином, і відомості про рухоме і нерухоме майно?
Відповідно до п. 177.5 ст. 177 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі — ПКУ) фізичні особи — підприємці подають до органу державної податкової служби податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені ПКУ для річного звітного податкового періоду, в якій також вказуються авансові платежі з податку на доходи.
Фізичні особи — підприємці, які зареєстровані протягом року в установленому законом порядку, або перейшли зі спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування, чи сплачували фіксований податок до набрання чинності ПКУ, подають податкову декларацію за результатами звітного кварталу, в якому розпочата така діяльність або відбувся перехід на загальну систему оподаткування. Вперше зареєстровані підприємці в податковій декларації також зазначають інформацію про майновий стан та доходи станом на дату державної реєстрації як підприємця (п/п. 177.5.2 п. 177.5 ст. 177 ПКУ).
Фізичні особи — підприємці подають річну податкову декларацію у строк, визначений п/п. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 ПКУ (протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року), в якій поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи (п. 177.11 ст. 177 ПКУ).
Форма декларації про майновий стан і доходи затверджена наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 р. № 1395 (далі — Декларація).
Відомості про нерухоме майно, що перебуває у власності платника податку станом на кінець звітного податкового року як на території України, так і за її межами, зазначаються у розділі VII Декларації. Кожний об’єкт нерухомого майна відображається платником податку у відповідному рядку окремо із зазначенням його місцезнаходження (країна, адреса), загальної і житлової площі (квадратних метрів).
Відомості про рухоме майно, що перебуває у власності платника податку станом на кінець звітного податкового року, зазначаються у розділі VIII Декларації. Кожний транспортний засіб відображається платником податку у відповідному рядку окремо із зазначенням марки, моделі, об’єму двигуна, потужності двигуна, довжини корпусу судна, максимальної злітної маси повітряного судна, року випуску.
Таким чином, фізична особа — підприємець на загальній системі оподаткування повинна надавати за результатами календарного року податкову декларацію про майновий стан і доходи, незалежно від того, чи проводилась протягом звітного року підприємницька діяльність чи ні, в якій поряд з доходами від підприємницької діяльності мають вказуватися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи, в тому числі відомості про нерухоме та рухоме майно.
ЄБПЗ
Від редакції
Оcь що цікаво: нараховувати амортизацію на рухоме і нерухоме майно підприємцеві забороняють (мовляв, воно належить йому як простій фізособі). А як відображати це майно у декларації фізособи-підприємця — то тут уже жодних проблем немає. Мабуть, це наводка — що можна у конкретного підприємця відібрати.
І взагалі незрозуміло, навіщо, декларуючи підприємницькі доходи, включати до звіту й доходи інші (непідприємницькі). Чому з цією метою не використовувати окремі декларації?
Судячи з усього, логіка цієї відповіді поширюється й на ситуації з поданням квартальної «підприємницької» декларації у разі переходу (в тому числі всередині року) із ЄП на загальну систему.