Теми статей
Обрати теми

Офіційна позиція ДПС України щодо відображення від’ємного фінансового результату операцій з цінними паперами та деривативами

Редакція БР

— А що ж голова?

— Яка?

Від’ємний фінансовий результат
з торгівлі цінними паперами та деривативами —
це не від’ємне значення
об’єкта оподаткування податком на прибуток

Офіційна позиція ДПС України
щодо відображення
від’ємного фінансового
результату операцій
з цінними паперами та деривативами

Ринок цінних паперів на сьогодні не відзначається прозорістю операцій та сумлінною сплатою податків. Так, тільки 10,7% операцій з цінними паперами проводяться через організовані (біржові) механізми. Загальний обсяг договорів, виконаних торговцями цінними паперами в 2011 році, склав 2,2 млрд грн, з них лише на 235 млрд грн було укладено договорів на організованому біржовому ринку.

Разом з тим при таких великих оборотах оператори фондового ринку демонструють надвелику збитковість. За підсумками минулого року прибуток від торгівлі цінними паперами становив лише 119 млн грн, а збитки 159 млрд (!).

У поточному році частка збиткових операцій, за офіційною звітністю операторів, сягає в середньому 73%, а у страхових організацій доходить до 88%. Аналіз наявних даних дозволяє припустити високий рівень податкових ризиків. До того ж практика свідчить, що саме механізми фондового ринку часто використовуються для ухилення від оподаткування, приховування прибутків та інформації про структуру власності активів реального сектору тощо.

Щодо заяв учасників ринку цінних паперів, зроблених у зв’язку із листом ДПС України від 9 серпня [2012 року] № 320/0/71-12/15-1217 «Про відображення від’ємного фінансового результату операцій з цінними паперами та деривативами у 2012–2015 роках»*, повідомляємо:

Прибуток від операцій з цінними паперами (корпоративними правами) включається до складу доходів за результатами звітного періоду, в якому здійснюється продаж цінних паперів. При цьому від’ємний фінансовий результат з торгівлі цінними паперами за своєю суттю є витратами на придбання цінних паперів (не проданих на даний час), що були понесені в минулих податкових періодах, та не є від’ємним значенням об’єкта оподаткування з податку на прибуток.

* Див. «Бухгалтер» № 33’2012, с. 8–9 (разом з інтерв’ю із цього приводу голови КПСУ О. Клименка).— Ред.

Таким чином, мова йде про інвестиційну діяльність (витрати на придбання цінних паперів), а не про від’ємне значення об’єкта оподаткування з податку на прибуток, про що зазначають учасники ринку.

На даний момент ДПС України активно працює над детінізацією ринку цінних паперів шляхом удосконалення порядку оподаткування податком на прибуток операцій з цінними паперами на фондовому ринку. При цьому робота з детінізації спрямована на припинення операцій з «технічними» паперами та схемами мінімізації податків з їх використанням. Водночас ліквідні цінні папери, в тому числі ОВДП та цінні папери, що мають біржову оцінку, не вбачаються ризиковими.

Державна податкова служба зацікавлена у створенні передумов для переходу операцій із цінними паперами до цивілізованих форм, заснованих на прозорості, законності та чесному виконанні зобов’язань перед державою. Це, у свою чергу, сприятиме підвищенню ефективності і ліквідності українського фондового ринку.

Державна податкова служба України

http://sts.gov.ua

30.08.2012 р.

Від редакції

Приємно: у ДПСУ визнали, що від’ємний фінансовий результат з торгівлі цінними паперами аж ніяк не є від’ємним значенням об’єкта оподаткування із податку на прибуток.

Щоправда, чесніше було б відкликати сам згаданий лист від 09.08.2012 р. № 320/0/71-12/15-1217 і прямо дозволити враховувати ціннопаперові збитки без будь-яких обмежень.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі